PŚ w Willingen. Kobayashi znokautował rywali, Żyła trzeci

Piotr Żyła był trzeci w niedzielnym konkursie Pucharu Świata w Willingen. Wygrał – ze sporą przewagą – Japończyk Ryoyu Kobayashi. Słabszy skok w drugiej serii odnotował Kamil Stoch. Podium uciekło też dzisiaj Dawidowi Kubackiemu.

Tym razem czołowa trzydziestka była poza zasięgiem Stefana Huli. Zawodnik ze Szczyrku osiągnął 127,5 m, co nie gwarantowało awansu do rundy finałowej. A może też pogrzebać szansę na miejsce w czwórce na mistrzostwach świata. Nieco nadziei pojawiło się w przypadku Macieja Kota, który – po uzyskaniu 133,5 m – mógł być pewny jeszcze drugiej próby. Na półmetku zmagań był 26. Za nieudaną sobotę dziś zrehabilitował się 17. po pierwszej serii Jakub Wolny (137 m).

Po wczorajszym konkursie indywidualnym, teraz z równie wielkimi emocjami czekaliśmy na to, co zaprezentują Dawid Kubacki, Piotr Żyła i Kamil Stoch. Rozpoczął Kubacki i objął prowadzenie. Osiągnął 143 m. Metr bliżej lądował Piotr Żyła, ale i tak o 0,8 pkt. był przed kolegą z reprezentacji. Polaków przedzielił jeszcze Kamil Stoch (138,5 m).

O ile formy wciąż musi szukać Stefan Kraft (133 m), o tyle do wysokiej dyspozycji wraca Ryoyu Kobayashi. Japończyk był na czele z blisko 10-punktową przewagą nad Piotrem Żyłą.

W rundzie finałowej o jedno miejsce poprawił się Jakub Wolny (134,5 m). Nie zachwycił tym razem Maciej Kot (126 m). W górę klasyfikacji pięli się Niemcy. Richard Freitag atakował z 12. pozycji. Markus Eisenbichler z ósmej. Nieznacznie przegrał z nimi Dawid Kubacki, który w ostatecznym rozrachunku zajął piątą pozycję. Bliżej lądował Kamil Stoch. Dwukrotny triumfator Pucharu Świata uzyskał 134,5 m, mocno spóźnił skok i odnotował przy tym kiepskie lądowanie. Efektem była siódma lokata w konkursie.

Najlepiej wypadł Piotr Żyła. W jego przypadku 137,5 m oznaczało drugie miejsce za Markusem Eisenbichlerem. „Wiewióra” wyprzedził jeszcze będący w wybornej formie Kobayashi (144 m).

To Japończyk wygrał klasyfikację generalną Willingen Five. Drugi był tutaj Piotr Żyła, a trzeci Niemiec Karl Geiger. Zaraz za podium uplasowali się Kamil Stoch i Dawid Kubacki.