PŚ w Vikersund. Kolejne zwycięstwo Prevca, słabi Polacy

Peter Prevc triumfował w sobotnim indywidualnym konkursie Pucharu Świata w lotach narciarskich rozgrywanym w Vikersund. Reprezentant Słowenii ze zdecydowaną przewagą wyprzedził Norwega Johanna Andre Forfanga oraz swojego rodaka Roberta Kranjca. Poniżej oczekiwań wypadli Polacy, wśród których najlepiej zaprezentował się Dawid Kubacki (22. pozycja).

Warunki podczas konkursu radykalnie uległy zmianie, podczas gdy w kwalifikacjach zawodnikom wiał sprzyjający wiatr. Zaledwie godzinę później skoczkowie musieli zmierzyć się z trudniejszą sytuacją panującą na obiekcie w Vikersund.

Ski Jumping World Cup in VikersundSpośród pięciu polskich reprezentantów, którzy zakwalifikowali się do pierwszej serii, trzech awansowało do rundy finałowej. Najlepiej zaprezentował się Andrzej Stękała, uzyskując odległość 198 m, co dało mu 19. miejsce na półmetku zmagań. Rezultat z rundy eliminacyjnej znacznie poprawił Dawid Kubacki – skok na 184 m zapewnił mu 26. lokatę. Dwie pozycje niżej uplasował się Maciej Kot, lądując na 183 m.

Z warunkami panującymi na mamucim obiekcie nie poradził sobie Piotr Żyła. Dwukrotny brązowy medalista mistrzostw świata w drużynie, po znakomitym skoku w kwalifikacjach (227.5 m) i udanym piątkowym występie (18. lokata), uzyskał 165 m. Taka odległość sprawiła, że Polak zajął dopiero 34. miejsce. Awansu do rundy finałowej nie udało się wywalczyć również Stefanowi Huli. Najstarszy polski kadrowicz po próbie na zaledwie 145.5 m sklasyfikowany został na 36. pozycji.

Ski Jumping World Cup in VikersundEmocjonująca walka toczyła się wśród czołowych zawodników. Zwycięsko po pierwszej serii wyszedł z niej Peter Prevc. Słoweniec uzyskał 238.5 m, wyprzedzając reprezentanta gospodarzy Kennetha Gangnesa (235.5 m) oraz Austriaka Stefana Krafta (235 m). Tuż za ich plecami uplasowali się Johann Andre Forfang (229 m) i Severin Freund (230 m).

Runda finałowa nie sprzyjała polskim kadrowiczom, bowiem wszyscy zakończyli rywalizacje dopiero w trzeciej dziesiątce. Najwyższą notę wśród biało-czerwonych uzyskał Dawid Kubacki. 25-latek, lądując na 190 m, zakończył zmagania na 22. pozycji. Dwie lokaty niżej sklasyfikowany został Andrzej Stękała (170 m), który osiągnął znacznie krótszą odległość niż w pierwszej próbie. Punktowaną trzydziestkę, skokiem na 158.5 m, zamknął Maciej Kot.

Ski Jumping World Cup in VikersundW najlepszej trójce zawodów nie zdołał utrzymać się Stefan Kraft, który po skoku na 208 m odnotował spadek na 6. miejsce. Sztuka ta nie udała się również Kennethowi Gangnesowi. Norweg nie poradził sobie z trudnymi warunkami i wylądował na 209.5 m, przez co uplasował się tuż za podium. Dzięki słabszym próbom rywali 3. pozycję zajął Robert Kranjec (226.5 m). Na 2. miejsce wskoczył Johann Andre Forfang, po skoku na odległość 222 m. W sobotnim konkursie bezkonkurencyjny okazał się Peter Prevc, który osiągnął najlepszy rezultat w rundzie finałowej – 230 m.

Słoweniec tym samym umocnił się na pozycji lidera klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Jego przewaga nad drugim Niemcem Severinem Freundem (dziś piąty) wzrosła do 522 punktów. Najlepszy z Polaków – Kamil Stoch – zanotował nieznaczny spadek na 21. lokatę.

Ostatni indywidualny konkurs w Vikersund odbędzie się w niedzielę. Początek zmagań zaplanowano na godzinę 16:00.