PŚ w Sapporo. Słoweńcy nokautują rywali, czterech Polaków z punktami

Słoweniec Peter Prevc triumfował w pierwszym indywidualnym konkursie Pucharu Świata w japońskim Sapporo. Podopieczny Gorana Janusa pokonał swoich rodaków Domena Prevca oraz Roberta Kranjca. Wśród polskich kadrowiczów najlepiej zaprezentował się Maciej Kot, który zajął 12. pozycję.

Pierwsza seria zaczęła się niefortunnie dla Klemensa Murańki. Reprezentant Polski jeszcze przed oddaniem skoku został zdyskwalifikowany za nieodpowiedni kombinezon. Niewiele do awansu zabrakło Andrzejowi Stękale, który po skoku na 114 m musiał zakończyć rywalizację na 32. miejscu. Dzięki słabej próbie Daniela Andre Tande (111.5 m) do głównego konkursu wszedł Dawid Kubacki. Polak przy mocnych podmuchach wiatru doleciał do 117.5 m. W finałowej trzydziestce znalazło się miejsce również dla Stefana Huli. Zawodnik ze Szczyrku, oddając skok na 120 m, wywalczył awans do drugiej serii z 25. pozycji.

FIS Ski Jumping World Cup in SapporoWysokie oczekiwania wobec lidera polskiej kadry Kamila Stocha po ostatnich dobrych notowaniach nie zostały spełnione. Próba na odległość 121 m nie dawała szans na powalczenie o czołowe lokaty – zakopiańczyk został sklasyfikowany na 20. miejscu na półmetku zmagań. Najlepiej spośród biało-czerwonych zaprezentował się Maciej Kot, który w pierwszej serii uzyskał 122.5 m, co pozwoliła mu plasować się na 14. miejscu.

Na półmetku rywalizacji prowadził Peter Prevc (131.5 m), który o ponad pięć punktów wyprzedzał Roberta Krancja. Najstarszy w ekipie Słoweńców skoczek uzyskał taką samą odległość, jednak w bardziej sprzyjających warunkach. Czołową trójkę zamykał Domen Prevc ze stratą do drugiego z rodaków 0.4 pkt. Tuż za podium plasował się Kenneth Gangnes i Severin Freund.

W drugiej rundzie wszyscy biało-czerwoni zanotowali awans w stosunku do zajmowanych miejsc po pierwszej serii. Jako pierwszy zasiadający na belce startowej Dawid Kubacki osiągnął 121.5 m, poprawiając swój rezultat o pięć lokat. Nieznacznie swój wynik polepszył również Kamil Stoch, który wylądował zaledwie 0.5 m dalej od swojego kolegi z kadry (18. pozycja).

Znaczny awans do drugiej dziesiątki zanotował Stefan Hula. 29-latek w pięknym stylu i przy silnych podmuchach wiatru osiągnął 123.5 m. Duża bonifikata za wiatr oraz wysokie noty za styl pozwoliły Polakowi uplasować się ostatecznie na 16. miejscu. Najlepiej prezentujący się dziś wśród Polaków – Maciej Kot – również poprawił swój rezultat (125.5 m), klasyfikując się ostatecznie na wysokim, 12. miejscu.

Serie dalekich lotów rozpoczął plasujący się na ósmej pozycji Noriaki Kasai, osiągając 133.5 m i tym samym awansując o cztery pozycje w konkursie. Klasyfikowany tuż za czołową „trójką” Severin Freund osiągnął taki sam rezultat jak japoński weteran, jednak błąd przy lądowaniu, skutkujący upadkiem, pogrzebał szanse Niemca na podium. Podopieczny Wernera Schustera ukończył rywalizację na 10. miejscu.

FIS Ski Jumping World Cup in SapporoFIS Ski Jumping World Cup in Sapporo

Otwierający czołową trójkę Domen Prevc poszybował na odległość 134.5 m, dzięki czemu zakończył zmagania na 2. lokacie. Robert Kranjec, który na półmetku był wiceliderem, musiał uznać wyższość młodego kadrowicza – odległość 131.5 m nie wystarczyła, aby utrzymać pozycję z pierwszej serii. Dzisiejszą dominację przypieczętował z kolei lider słoweńskiej kadry – Peter Prevc, który w znakomitym stylu osiągnął 136.5 m. Warto odnotować, że po finałowej rundzie – za nieprawidłowy kombinezon – zdyskwalifikowani zostali Kenneth Gangnes oraz Richard Freitag.

Dzięki dzisiejszej wygranej Peter Prevc umocnił się na czele w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Słoweniec już blisko o 400 pkt. wyprzedza drugiego w stawce Severina Freunda. Najlepszy z Polaków – Kamil Stoch – zanotował spadek na 20. pozycję.

Drugi indywidualny konkurs w Sapporo odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę o godzinie 2:00 czasu polskiego.