PŚ w Predazzo. Kubacki przełamał dominację Kobayashiego! Stoch trzeci!

Dawid Kubacki zatrzymał Ryoyu Kobayashiego i wygrał – po raz pierwszy w karierze – konkurs Pucharu Świata we włoskim Predazzo! Ze znakomitej strony zaprezentował się również Kamil Stoch, który zajął trzecie miejsce. Łącznie punktowało sześciu Polaków.

Pierwszy indywidualny konkurs w Predazzo z dużą przewagą wygrał Ryoyu Kobayashi. Dziś podobny scenariusz nie byłby zaskoczeniem. Dodatkowo Japończyk stanął przed szansą, by ustanowić rekord pod względem wygranych z rzędu konkursów Pucharu Świata. Polscy kibice liczyli, że przeszkodzą mu w tym ich ulubieńcy. Dawid Kubacki z zawodów na zawody prezentuje się coraz lepiej. Kamil Stoch w końcu oddał próbę, po której czuł zadowolenie.

Nasze oczekiwania musieliśmy odłożyć na sam koniec pierwszej serii. Wcześniej na belce startowej pojawili się Maciej Kot, Stefan Hula i Jakub Wolny. Każdy z nich skoczył na tyle przyzwoicie, by znaleźć się w rundzie finałowej.

Kiedy wreszcie przyszła kolej na Dawida Kubackiego, ten w swoim stylu uczynił znak krzyża i ruszył po rozbiegu. Wyszedł mocno w górę i osiągnął 129,5 m. To największa odległość pierwszej serii. Zaraz po nim solidnie skoczył Piotr Żyła. 119,5 m dawało 14. lokatę. Gdy na 120 m wylądował Kamil Stoch wydawało się, że będzie podobnie. Tutaj jednak zdecydowała spora bonifikata punktowa. Obrońca Kryształowej Kuli plasował się na 8. pozycji.

W rundzie finałowej poprawili się zarówno Żyła, jak i Stoch. Popularny „Wiewiór” – po skoku na 127 m – zdołał wywalczyć miejsce w dziesiątce. Rozdzielił dwóch Szwajcarów. Simona Ammanna, który znalazł się przed będącym w życiowej formie Killianem Peierem. Półtora metra dalej od Żyły lądował Stoch. Swoją próbę oddawał jednak w trudniejszych warunków, dostał fantastyczne noty za styl i długo prowadził. Wyprzedził go dopiero Stefan Kraft, i to nieznacznie, bo o 0,3 pkt.

Wydawało się, że obrońca Kryształowej Kuli dziś na podium nie stanie. A jednak, bliżej lądował Ryoyu Kobayashi. Japończyk uzyskał 122,5 m, przez co spadł na siódmą lokatę. Kropkę nad „i” postawił Dawid Kubacki. Tym razem 131,5 m i ogromna przewaga nad rywalami. To był nokaut i pierwsze w karierze zwycięstwo nowotarżanina w zawodach Pucharu Świata.

W klasyfikacji generalnej cyklu prowadzi Kobayashi, przed Stochem i Żyłą. Kubacki wskoczył na czwarte miejsce.