PŚ w Niżnym Tagile. Stoch wraca do wysokiej formy, bezkonkurencyjny Prevc!

Po serii słabszych występów Kamil Stoch udowodnił, że wciąż jest jednym z najlepszych skoczków narciarskich na świecie. W dzisiejszych zawodach Pucharu Świata w Niżnym Tagile dwukrotny mistrz olimpijski zajął 6. miejsce. W czołowej trzydziestce znalazło się aż pięciu podopiecznych Łukasza Kruczka.

Dobrą dyspozycję Stoch zaprezentował już w pierwszej serii, kiedy po skoku na odległość 124,5 m plasował się na 9. pozycji. W drugiej poprawił swój rezultat, a lądowanie na 136 metrze zagwarantowało mu ostatecznie 6. lokatę. Solidnie spisali się pozostali biało-czerwoni. W trzydziestce zabrakło jedynie Jana Ziobry (47. miejsce – 101 m) i Stefana Huli (nie przebrnął kwalifikacji). Granica 120 m była dwukrotnie osiągalna dla Piotra Żyły, Maćka Kota i Klemensa Murańki, którzy zajęli odpowiednio 17., 18., i 19. pozycję. Nieco gorzej poradził sobie Dawid Kubacki, jednak i on sięgnął po kolejne punkty do klasyfikacji generalnej.

FIS Ski Jumping World Cup in Nizhniy Tagil FIS Ski Jumping World Cup in Nizhniy Tagil

Poniżej oczekiwań zaprezentował się dotychczasowy lider Pucharu Świata Severin Freund. Niemiec nie błysnął dalekim lotem w żadnej z dwóch serii konkursowych, przez co zajął odległą 12. lokatę. Na półmetku rywalizacji stawce przewodził bezkonkurencyjny dziś Peter Prevc. Słoweniec najpierw wywalczył 131,5 m, by w rundzie finałowej pofrunąć na odległość 139,5 m. Nota 267,4 pkt. była nokautem w porównaniu z wynikiem, jaki uzyskał drugi Austriak Michael Hayboeck (260,4 pkt.) czy trzeci Johann Andre Forfang (253,8 pkt.). Norweg w swojej drugiej próbie pobił rekord obiektu w Niżnym Tagile, lądując na 140 metrze.

Na czoło klasyfikacji generalnej wysunął się Peter Prevc, który o 37 oczek wyprzedza Severina Freunda. Na 16. miejsce awansował Kamil Stoch. Strata Polaka do lidera wynosi 288 punktów.