PŚ w Engelbergu. Stoch powraca do formy, zakopiańczyk drugi w kwalifikacjach!

Sześciu Polaków przebrnęło kwalifikacje do sobotniego, indywidualnego konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich w szwajcarskim Engelbergu. Najlepiej z podopiecznych Łukasza Kruczka zaprezentował się Kamil Stoch, plasując się na 2. miejscu. Eliminacji nie przebrnął jedynie Maciej Kot.

Triumfatorem piątkowych kwalifikacji został Anze Lanisek. Słoweniec oddając skok na 133 m wyprzedził lidera polskiej kadry Kamila Stocha zaledwie o 0,9 pkt. Dwukrotny złoty medalista olimpijski z Soczi wylądował na 132,5 m, uzyskując łączną notę 134.8 pkt. Czołową trójkę zamknął Norweg Joachim Hauer próbą na odległość 135 m.

Awans wywalczyło jeszcze pięciu biało-czerwonych. W pierwszej serii konkursowej wystąpią: 17. Piotr Żyła (123 m), 24. Klemens Murańka (122 m), 29. Stefan Hula (118 m), 38. Dawid Kubacki (119 m) oraz debiutujący w zawodach Pucharu Świata 39. Andrzej Stękała (115.5 m). Eliminacji nie zdołał przebrnąć jedynie Maciej Kot, który oddał skok na 113.5 m. Polak uplasował się dopiero na 42. miejscu.

Kamil StochAnze Lanisek

Z grona zawodników mających pewną kwalifikację, najlepiej spisali się Austriak Stefan Kraft (133 m) oraz Niemiec Richard Freitag (128 m). Ze skoku zrezygnował wicelider klasyfikacji generalnej PŚ Severin Freund.

Początek jutrzejszego konkursu indywidualnego zaplanowano na godzinę 14:15.