Tour de Ski. Fatalna inauguracja Kowalczyk, jeden z najsłabszych występów w historii

Justyna Kowalczyk nie zdołała wywalczyć awansu do ćwierćfinału sprintu stylem dowolnym w Lenzerheide. W zawodach inaugurujących tegoroczny cykl Tour de Ski Polka zajęła 59. miejsce. To jeden z najsłabszych występów mistrzyni olimpijskiej w historii jej startów w Pucharze Świata.

Tylko dwukrotnie w karierze Kowalczyk zajęła niższą pozycję od tej uzyskanej w dzisiejszej rywalizacji. W 2001 roku polska biegaczka była 64. w sprincie stylem dowolnym w Cogne, zaś w 2002 uplasowała się dwie lokaty niżej w biegu na 10 km „łyżwą” w Davos.

Dziś mistrzyni olimpijska straciła do triumfatorki kwalifikacji blisko 16 sekund. Najszybsza na trasie okazała się Ingvild Flugstad Oestberg z Norwegii, która o prawie 3 sekundy wyprzedziła drugą w kwalifikacjach Amerykankę Sophie Caldwell.

FIS Tour de Ski in LenzerheideW dalszych zmaganiach najlepiej radziły sobie Stina Nilsson, Astrid Jacobsen, Sophie Caldwell, Ingvild Flugstad Oestberg, Ida Ingemarsdotter i Maiken Caspersen Falla. Ta ostatnia stanęła dziś na najwyższym stopniu podium. W finale Norweżka o 0,4 sek. wyprzedziła Szwedkę Ingemarsdotter i o 0,54 sek. zwyciężczynię wcześniejszych kwalifikacji.

Już w sobotę Kowalczyk stanie przed szansą na poprawę rezultatu, kiedy wystartuje w biegu na 15 km stylem klasycznym.