PŚ w biathlonie. Makarainen z Kryształową Kulą

Finka Kaisa Makarainen zdobyła Kryształową Kulę za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej biathlonowego Pucharu Świata. Ostatnie zawody w sezonie, bieg ze startu wspólnego w Oslo Holmenkollen wygrała reprezentantka Słowacji Anastasiya Kuzmina. Krystyna Pałka była 22.

Kuzmina triumfowała po raz drugi w ten weekend – w sobotę wygrała także bieg na dochodzenie.

Druga z Polek Weronika Nowakowska-Ziemniak uplasowała się na 26. pozycji w gronie 30 sklasyfikowanych biathlonistek.

13. miejsce zajęła 36-letnia Niemka Andrea Henkel, która po tym sezonie kończy karierę.

Kryształowej Kuli nie obroniła Norweżka Tora Berger, która przy trzecim strzelaniu pomyliła się trzykrotnie i w efekcie zajęła dopiero 14. miejsce. Przed rozpoczęciem ostatniego biegu miała nieznaczną przewagę nad Finką w klasyfikacji, uwzględniającej punkty odjęte za najsłabsze starty w sezonie.

Makarainen zdobyła także małe Kryształowe Kule za rywalizację w sprincie i biegu na dochodzenie. W biegu ze startu wspólnego najlepsza okazała się trzykrotna złota medalistka igrzysk w Soczi Białorusinka Daria Domraczewa, natomiast w biegu indywidualnym – Czeszka Gabriela Soukalova.