PŚ w Ałmatach. Prevc powraca na szczyt, jeden Polak w trzydziestce

Peter Prevc triumfował w historycznym, pierwszym konkursie Pucharu Świata w Ałmatach. Słoweniec odniósł dwunaste zwycięstwo w sezonie. Podopieczny Gorana Janusa wygrał z 18–punktową przewagą nad Michaelem Hayboeckiem. Czołową trzydziestkę zamknął Dawid Kubacki – jedyny Polak, który zdołał awansować do rundy finałowej.

Pierwsza runda konkursowa okazała się dziś ostatnią dla pięciu polskich kadrowiczów. Powracający do pucharowej rywalizacji Jakub Wolny nie wykorzystał w pełni swoich predyspozycji. Próba o długości 120 m pozbawiła mistrza świata juniorów z Val di Fiemme szans na zdobycie pucharowych punktów, plasując go na 36. pozycji.

FIS Ski Jumping World Cup in AlmatyTuż za nim sklasyfikowany został Andrzej Stękała (123 m). Szanse na awans zaprzepaścił również Jan Ziobro – 119 m (42. lokata). Kolejna kompletnie nieudana próba w wykonaniu Piotr Żyły potwierdziła bardzo niestabilną formę Polaka w przekroju całego sezonu. Popularny „Wiewiór” przy korzystnym wietrze i wydłużonym rozbiegu wylądował na 115 metrze, co usytuowało go na 48. miejscu.

Ten, w którym polscy kibice pokładali dziś największe nadzieje – Maciej Kot – został zdyskwalifikowany za nieprzepisowy kombinezon. Gdyby nie decyzja sędziów, zwycięzca wczorajszych kwalifikacji na półmetku konkursu zajmowałby 24. lokatę (127 m).

Jedynym biało-czerwonym, jaki zdołał wywalczyć awans do rundy finałowej, był Dawid Kubacki. Skok o długości 127 metrów pozwolił 25-latkowi z Nowego Targu plasować się na 23. pozycji.

Na półmetku zmagań liderem był Peter Prevc, który wyrównując oficjalny rekord obiektu – 141 m – z 9-punktową przewagą wyprzedzał Austriaka Michaela Hayboecka (138 m). W dobrym stylu 136,5 m osiągnął Norweg Daniel Andre Tande, co dawało mu trzecia lokatę.

Czwarty na półmetku rywalizacji Severin Freud (135 m) ostatecznie zepchnął z podium Tandego. Drugą pozycję utrzymał Michael Hayboeck (133 m). Triumfatorem pierwszego indywidualnego konkursu w Ałmatach został Peter Prevc, który w drugiej próbie osiągnął 137,5 m. Jeśli Słoweniec jutrzejsze zmagania ukończy przed Severinem Freundem, przypieczętuje zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Niedzielny konkurs indywidualny zaplanowany jest na godz. 13:00 czasu polskiego.