PŚ w Ałmatach. Kot triumfuje w kwalifikacjach, wszyscy Polacy z awansem

Maciej Kot wygrał kwalifikacje do sobotniego indywidualnego konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich. W kazachskich Ałmatach po raz pierwszy w historii rozegrane zostaną zimowe zmagania. Rundę eliminacyjną przebrnęli wszyscy biało–czerwoni. Oficjalny rekord obiektu ustanowił Peter Prevc – 141 m.

Do kazachskiej miejscowości Ałmaty nie polecieli trzej zawodnicy z polskiej kadry: Kamil Stoch, Stefan Hula oraz Klemens Murańka. Łukasz Kruczek postawił tym razem na Piotra Żyłę, Andrzeja Stękałę, Maćka Kota, Dawida Kubackiego, Jana Ziobrę i Jakuba Wolnego.

Najlepszym zawodnikiem dzisiejszych kwalifikacji okazał się Maciej Kot, który do pucharowych zmagań powrócił po przerwie na treningi w kraju. Skoczek AZS-u Zakopane wykorzystał korzystne podmuchy wiatru i w dobrym stylu lądował na 131 metrze. Jakub Wolny, dla którego weekend w Kazachstanie jest trzecim występem w cyklu PŚ, zaprezentował się równie udanie – po próbie o długości 128,5 m został sklasyfikowany na 8. pozycji. 12. lokatę wywalczył Andrzej Stękała (126 m).

Słabiej wypadła pozostała trójka polskich kadrowiczów. Na 19. miejscu uplasował się Jan Ziobro (123,5 m), który po dłuższej nieobecności znów ma szanse zawalczyć o pucharowe punkty. Trzecią dziesiątkę zamknął Dawid Kubacki. Zawodnik z Nowego Targu po dobrych występach w Lahti i Kuopio nie może być zadowolony ze swojej próby (121 m). Metr bliżej wylądował Piotr Żyła. Doświadczony Polak już przy wyjściu z progu zmagał się z niemałymi problemami, czego efektem była krótka odległość – 120 m (33. miejsce).

Spośród czołowej dziesiątki klasyfikacji generalnej, która ma zapewniony udział w konkursie, słabsze rezultaty osiągnęli Anders Fannemel (118 m) oraz Severin Freund (122 m). Znacznie lepiej zaprezentowali się Richard Freitag (132 m), Kenneth Gangnes (128,5 m), Daniel Andre Tande (127,5 m) oraz Peter Prevc (141 m). Lider Pucharu Świata ustanowił oficjalny rekord obiektu. Ze swoich skoków zrezygnowali Noriaki Kasai, Stefan Kraft oraz Michael Hayboeck.

Sobotni konkurs indywidualny zaplanowany jest na godz. 13:00 czasu polskiego.