PŚ w Vikersund. Kapitalny lot Kamila Stocha! Czterech Polaków w konkursie

Kamil Stoch wygrał kwalifikacje do niedzielnego konkursu turnieju Raw Air w norweskim Vikersund. Polak poszybował na odległość 226.5 metra. W pierwszej serii zawodów wystąpi czterech biało-czerwonych. Awansu nie wywalczyli Jan Ziobro i Klemens Murańka.

Z powodu zbyt silnego wiatru najpierw odwołano jednoseryjny konkurs w zastępstwie za Lillehammer, a następnie trzykrotnie przekładano serię próbną oraz kwalifikacje do niedzielnych indywidualnych zmagań. Ostatecznie udało się przeprowadzić zarówno trening, jak i eliminacje, w których najlepszy okazał się Kamil Stoch.

Dwukrotny mistrz olimpijski z Soczi uzyskał aż 226.5 m, co w końcowym rozrachunku dało mu najwyższą łączną notę punktową. Drugi wynik zanotował Andreas Wellinger. Reprezentant Niemiec skakał z dwóch belek niżej niż nasz rodak i choć wylądował na 213 m, przegrał ze zwycięzcą dzisiejszego prologu jedynie o 2.8 pkt. Na trzecim miejscu uplasował się Domen Prevc (220.5 m), zaś na dziesiątym lider Pucharu Świata – Stefan Kraft (197 m).

Z dobrej strony zaprezentował się Maciej Kot, który po locie na 206.5 m zakończył kwalifikacje z siódmym rezultatem. Cztery i pół metra krócej skoczył Dawid Kubacki, plasując się na osiemnastej pozycji. O sporym szczęściu może mówić z kolei Piotr Żyła. Wiślanin uzyskał jedynie 146 m i zajął dopiero sześćdziesiątą drugą lokatę, ale dzięki miejscu w czołowej dziesiątce klasyfikacji najlepszych „lotników” weźmie udział w niedzielnych zawodach.

Awansu nie wywalczyli dwaj pozostali Polacy. Czterdziesty szósty był Jan Ziobro (174 m), a pięćdziesiąty ósmy Klemens Murańka (150.5 m).

Nowym liderem turnieju Raw Air ponownie został Andreas Wellinger. Drugi Stefan Kraft traci do Niemca dwadzieścia cztery punkty. Na piątą pozycję awansował Kamil Stoch, natomiast ósmy jest Maciej Kot.

Na jutro zaplanowano konkurs drużynowy z udziałem dwunastu reprezentacji. Biało-czerwoni wystąpią w składzie: Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Maciej Kot i Kamil Stoch. Początek zmagań o godzinie 16:15.