PŚ w Sapporo. Życiowy sukces Macieja Kota! Polak najlepszy na Okurayamie!

Dzisiejszy dzień Maciej Kot zapamięta na długo. Polak wygrał bowiem po raz pierwszy w karierze zawody zaliczane do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W Sapporo nasz rodak zajął pierwsze miejsce w konkursie indywidualnym wspólnie z Peterem Prevcem.

Rywalizację na powiększonej Okurayamie od początku utrudniał wiatr, który w różnych punktach na skoczni pomagał bądź utrudniał przeprowadzenie zawodów. Trzeba było dużych umiejętności, by wykorzystać w pełni podmuchy pod narty, a te osiągały nawet do 1,5 m/s. W pięknym stylu zrobił to Maciej Kot, który został liderem na półmetku rywalizacji. Polak złapał noszenie i poszybował 139 m. Tuż za nim plasował się Niemiec Andreas Wellinger (139 m) ze stratą 3.1 punktu do naszego rodaka. Trzecie miejsce zajmował z kolei autor najdłuższego skoku dnia – Słoweniec Peter Prevc (143 m).

W czołowej „dziesiątce” po pierwszej serii znaleźli się także Piotr Żyła oraz Kamil Stoch. Podopieczni Stefana Horngachera uzyskali identyczną odległość (129 m) i zostali sklasyfikowani odpowiednio na dziewiątej i dziesiątej pozycji. Dobrą formę potwierdził również Jan Ziobro. 25-latek osiągnął 127.5 m, w efekcie czego dawało mu to trzynastą lokatę. W bardzo niekorzystnych warunkach swoją próbę oddał Dawid Kubacki. Polak wylądował na 117.5 m i dzięki dużej bonifikacie z tytułu wiatru zanotował dwudziesty dziewiąty wynik.

Jako jedyny z biało-czerwonych awansu do drugiej serii nie wywalczył Stefan Hula, sklasyfikowany dopiero na czterdziestym drugim miejscu. Polak stracił szansę na punkty po nieudanej próbie na odległość 114.5 m. Dużym zaskoczeniem jest zniżka formy Domena Prevca, co potwierdziła lokata na samym końcu stawki z rezultatem 97 m.

W finałowej rundzie warunki radykalnie uległy zmianie. Wiatr wiał zawodnikom zazwyczaj w plecy, a nad obiektem pojawił się śnieg.

Znaczny spadek, bo na osiemnastą pozycję, zanotował Kamil Stoch. Dwukrotny mistrz olimpijski z Soczi dostał niebezpieczny podmuch wiatru i ratował się przed upadkiem, lądując zaledwie na 120 m. Pięć miejsce niżej konkurs zakończył Dawid Kubacki z wynikiem 119.5 m. Awans na dziewiątą lokatę zanotował natomiast Jan Ziobro. Świetna trajektoria lotu pozwoliła odlecieć Polakowi na 126.5 m. Tuż za naszym rodakiem uplasował się Piotr Żyła, który uzyskał 122 m.

Triumfatorami sobotniego konkursu zostali Maciej Kot oraz Peter Prevc. Słoweniec wylądował na 134 m, a zamykający zawody Zakopiańczyk skoczył cztery metry dalej. W rezultacie obaj uzyskali identyczną łączną notę punktową. Na najniższym stopniu podium stanął Austriak Stefan Kraft (139 m).

Dla Kota była to pierwsza pucharowa wygrana w karierze. Dzięki temu powrócił na piątą pozycję w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Liderem całego cyklu jest Kamil Stoch, który drugiego w stawce Norwega Daniela Andre Tandego wyprzedza o dziewięćdziesiąt jeden punktów. Na dziesiątym miejscu niezmiennie pozostaje z kolei Piotr Żyła.

Drugie indywidualne zmagania w Sapporo zaplanowano w niedzielę na godz. 2:00 w nocy czasu polskiego. Pierwszą serię poprzedzą kwalifikacje, które rozpoczną się czterdzieści pięć minut po północy.