PŚ w Pjongczang. Stoch trzeci, dominacja Krafta

Kamil Stoch zajął trzecie miejsce w dzisiejszym indywidualnym konkursie Pucharu Świata na olimpijskiej skoczni w Pjongczang. Zawody wygrał Stefan Kraft, który drugiego Andreasa Wellingera wyprzedził o 13.7 punktu. Siódmy był Maciej Kot.

Dominacja Krafta w środowych zmaganiach nie podlegała żadnej dyskusji. Już po pierwszej serii i próbie na odległość 138 m Austriak wypracował sobie znaczną przewagę nad resztą stawki. W finałowej rundzie dopełnił jedynie formalności – lądując na 137.5 m po raz czwarty w bieżącym sezonie wygrał konkurs Pucharu Świata. Drugie miejsce zajął Andreas Wellinger. Reprezentant Niemiec dwukrotnie uzyskał 136 m, a do zwycięzcy dzisiejszych zawodów stracił blisko czternaście punktów.

Podium – jedenaste w obecnym cyklu – uzupełnił Kamil Stoch. Po pierwszej rundzie Polak plasował się na czwartej pozycji, skacząc w najmniej korzystnych warunkach atmosferycznych (126.5 m). W drugiej serii poprawił się o siedem i pół metra, co w ostatecznym rozrachunku zapewniło mu trzecią lokatę. Tuż za dwukrotnym mistrzem olimpijskim z Soczi znaleźli się Słoweniec Anze Lanisek oraz Niemiec Stephan Leyhe. Obaj w swoich drugich próbach dolecieli na 139.5 m, czym ustanowili nowy rekord obiektu Alpensia Jumping Park.

Z dobrej strony zaprezentował się również Maciej Kot. Nasz rodak wylądował na 131 m i 127 m, dzięki czemu sklasyfikowany został na wysokim, siódmym miejscu. Punkty Pucharu Świata zdobyło jeszcze trzech biało-czerwonych. Dziewiętnasty był Dawid Kubacki (124 m i 130.5 m), dwudziesty siódmy Piotr Żyła (125 m i 122.5 m), a trzydziesty – Jan Ziobro (129.5 m i 121.5 m). Dopiero na czterdziestej siódmej pozycji zmagania ukończył natomiast Stefan Hula, który uzyskał jedynie 114 m.

W klasyfikacji generalnej PŚ nie doszło do większych przetasowań. Prowadzący w stawce Kamil Stoch drugiego Stefana Krafta wyprzedza o sto punktów. Trzeci  jest Norweg Daniel Andre Tande. Na piątą lokatę – kosztem Macieja Kota – awansował Andreas Wellinger. Miejsce w najlepszej „dziesiątce” zachował z kolei Piotr Żyła.

Jutro odbędzie się drugi indywidualny konkurs w Pjongczang. Początek pierwszej serii zaplanowano na godz. 11:00 czasu polskiego. Wcześniej, bo o 09:45, przeprowadzone zostaną kwalifikacje.