PŚ w Niżnym Tagile. Freitag z wygraną i koszulką lidera, przeciętny występ Polaków

Richard Freitag wygrał sobotni indywidualny konkurs Pucharu Świata w Niżnym Tagile. Triumf pozwolił reprezentantowi Niemiec awansować na pozycję lidera cyklu. Przeciętnie spisali się Polacy, wśród których najlepszy był dziesiąty Piotr Żyła.

Zwycięstwo Freitaga pozostaje mimo wszystko niespodzianką. Choć podopieczny Wernera Schustera od początku bieżącego sezonu spisywał się nad wyraz dobrze, dziś po pierwszej serii zawodów zajmował dopiero ósme miejsce (135 metrów) i raczej mało kto się spodziewał, że będzie jeszcze w stanie powalczyć o wygraną. W finałowej rundzie Niemiec poszybował jednak 137 m, co w ostatecznym rozrachunku zapewniło mu szósty w karierze pucharowy triumf.

Na drugiej pozycji uplasował się Daniel Andre Tande. Reprezentant Norwegii (141 m i 134 m) do zwycięzcy dzisiejszych zmagań stracił zaledwie 0.6 pkt. Podium uzupełnił kolejny z ekipy trenera Alexandra Stoeckla. Johann Andre Forfang, bo o nim mowa, świetnie się spisał zwłaszcza w swojej drugiej próbie, gdy ustanowił nowy rekord obiektu w Niżnym Tagile (129 m i 141.5 m). Tuż za podium znaleźli się Andreas Wellinger (127 m i 138.5 m) do spółki ze Stefanem Kraftem (133 m i 133.5). Szóstą lokatę wywalczył natomiast Karl Geiger, który na półmetku rywalizacji przewodził stawce (131 m i 131 m).

Spory niedosyt pozostał po występie biało-czerwonych. Mimo że wszyscy podopieczni Stefana Horngachera zdobyli dziś punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, tylko jeden z nich – Piotr Żyła – zajął miejsce w czołowej dziesiątce konkursu (10. – 128 m i 129.5 m). Na jedenastej pozycji sklasyfikowany został Dawid Kubacki (126 m i 130.5 m), zaś dopiero piętnasty wynik „wykręcił” Kamil Stoch (128 m i 124 m). Słabo zaprezentował się również Maciej Kot. Triumfator Letniego Grand Prix sprzed roku uplasował się jedynie na dwudziestej lokacie (127.5 m i 123.5 m). Pod koniec finałowej trzydziestki znaleźli się z kolei Stefan Hula (27. – 129.5 m i 120 m) oraz Jakub Wolny (30. – 126 m i 117 m).

Nowym liderem cyklu, dzięki sobotniej wygranej, został Richard Freitag. Niemiec drugiego w „generalce” Daniela Andre Tandego wyprzedza obecnie o piętnaście oczek. Najlepszy z Polaków – Kamil Stoch – spadł z piątego na ósme miejsce. Dziewiąty jest Piotr Żyła, a dziesiąty – Dawid Kubacki.

Na niedzielę zaplanowano drugie indywidualne zawody w Niżnym Tagile. Tym razem początek zmagań wyznaczono na 16:00 czasu warszawskiego. Półtorej godziny wcześniej powinna się rozpocząć seria próbna.