PŚ w Kuusamo. Triumf Severina Freunda, Maciej Kot ósmy

Severin Freund triumfował w sobotnim konkursie indywidualnym Pucharu Świata w fińskim Kuusamo. Podopieczny Wernera Schustera ze zdecydowaną przewagą wyprzedził Daniela Andre Tandego oraz Manuela Fettnera. Najlepiej spośród Polaków zaprezentował się Maciej Kot, który zajął ósme miejsce.

Pierwsza seria konkursowa pokazała dobrą formę podopiecznych Stefana Horngachera, bowiem pięciu z nich awansowało do finałowej rundy. Znakomity skok oddał Maciej Kot (140.5 m). Zachwiane lądowanie przełożyło się na niższe noty od sędziów i uplasowało triumfatora Letniej Grand Prix na 3. miejscu tuż przed Stefanem Kraftem, który uzyskał taką samą odległość. W idealnych warunkach swoją próbę oddawał Severin Freund, co przełożyło się na fenomenalny rezultat 146 m. Niemiec tym samym został liderem na półmetku zmagań.

Ski Jumping World Cup in KuusamoDruga najwyższa nota wśród biało-czerwonych należała do Dawida Kubackiego, który po skoku na 128 m zajmował 13. pozycję. Metr dalej wylądował Piotr Żyła, jednak mniejsza bonifikata za wiatr i niższe noty sklasyfikowały Polaka na 16. lokacie. Przeciętnie zaprezentował się Kamil Stoch, uzyskując rezultat 121.5 m (23. miejsce).

Silne podmuchy wiatru uniemożliwiły powiększenie dorobku punktowego Stefanowi Huli oraz Aleksandrowi Zniszczołowi. Podopieczni nowego szkoleniowca polskiej kadry uzyskali tę samą odległość 116 m, kończąc rywalizację odpowiednio na 31. oraz 33. pozycji. Awans do finałowej serii nie zdołał wywalczyć również Klemens Murańka. 22-latek lądował na zaledwie 97.5 m, wyprzedzając tylko pięciu zawodników.

Druga seria okazała się widowiskiem dalekich lotów, ale i kompletnie nieudanych prób. Rywalizację na 22. lokacie zakończył Kamil Stoch po oddaniu przeciętnego skoku na 124 m. Zaledwie pół metra dalej wylądował Dawid Kubacki, który ostatecznie zajął 14. miejsce. Najdłuższą próbę spośród biało-czerwonych oddał Piotr Żyła (133 m). Dobry rezultat dał skoczkowi z Cieszyna awans na 11. pozycję. Wysokiej lokaty nie utrzymał natomiast Maciej Kot. Polak uzyskał zaledwie 124 m, w efekcie czego spadł na 8. miejsce.

Daniel Andre Tande, Severin Freund, Manuel FettnerMaciej Kot

Znacznie lepszy rezultat osiągnął Daniel Andre Tande, który po znakomitej próbie na 139 m przesunął się na drugi stopień podium. Wysoką formę potwierdził również Manuel Fettner – odległość 133.5 m oraz przewaga punktowa pozwoliły mu na zajęcie 3. lokaty. Trudne warunki atmosferyczne w pełni wykorzystał Severin Freund, który lądując na 138 m przypieczętował wygraną i tym samym został nowym liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Kolejne zawody zaplanowano na 3-4 grudnia w niemieckim Klingenthal. Wówczas skoczkowie będą rywalizowali w konkursie drużynowym i indywidualnym.