Przed Euro 2016. „Lewy” królem strzelców; gole Sobiecha, Salamona i Zielińskiego

Robert Lewandowski został królem strzelców niemieckiej Bundesligi. „Lewy” zdobył 30 goli to jego najlepszy wynik w karierze. Koniec sezonu golami zaakcentowali Artur Sobiech i Piotr Zieliński. Do siatki trafił także Bartosz Salamon, ale jego Cagliari rozegra jeszcze jedno spotkanie.

Anglia – Premier League

Obaj bramkarze z Premier League nie mieli okazji zagrać swojego meczu. Łukasza Fabiańskiego z pojedynku z Manchesterem City wykluczyła kontuzja, a mecz Artura Boruca został odwołany. Na Old Trafford ogłoszono alarm z powodu znalezienia atrapy bomby. Piłkarze Czerwonych Diabłów i Wiśni wybiegną na murawę we wtorek o godzinie 21.00.

***

Łukasz Fabiański (Swansea City) – nie zagrał z Manchesterem City z powodu kontuzji (1:1)

Artur Boruc (AFC Bournemouth) – mecz z Manchesterem United został przełożony na wtorek

Niemcy – Bundesliga

Udanie sezon w Bundeslidze zakończyli nasi napastnicy. Drużyny Roberta Lewandowskiego i Artura Sobiecha stanęły naprzeciw siebie na Allianz Arenie. Bayern wygrał z Hannoverem 3:1, ale obaj mogli cieszyć się ze zdobytych goli. „Lewy” pokonał golkipera rywali strzałem z około jedenastu metrów w 12. minucie. Kapitan reprezentacji zdobył bramkę numer 30. i został królem strzelców rozgrywek. Sobiech trafił na 1:3 w sytuacji sam na sam ze Svenem Ulreichem. Dla snajpera Hannoveru był to siódmy gol w sezonie.

Bayern Munich vs Hanover 96Bayern Munich vs Hanover 96

Całe mecze swoich drużyn na ławce rezerwowych przesiedzieli Przemysław Tytoń i Łukasz Piszczek.

***

Robert Lewandowski (Bayern Monachium) – 90 minut i gol w meczu z Hannoverem 96, „Lewy” został królem strzelców Bundesligi (30 goli)

Artur Sobiech (Hannover 96) – 90 minut i gol w wyjazdowym spotkaniu z Bayernem Monachium (1:3)

Przemysław Tytoń (VfB Stuttgart) – cały mecz z VfL Wolfsburg na ławce rezerwowych (1:3)

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) – cały pojedynek z FC Koeln (2:2) na ławce rezerwowych

Włochy – Serie A

W ostatniej kolejce Serie A o wicemistrzostwo kraju walczyła Roma. Rzymianie, z Wojciechem Szczęsnym w składzie, pokonali AC Milan 3:1, ale wobec zwycięstwa Napoli zajęli 3. miejsce. Szczęsnego w 86. minucie uderzeniem głową z najbliższej odległości pokonał Carlos Bacca.

Na pożegnanie z Empoli do siatki trafił Piotr Zieliński. „Zielu” podwyższył prowadzenie swojej drużyny na 2:0 płaskim strzałem ze skraju szesnastki. Portal whoscored.com ocenił pomocnika na 7.9, co było najwyższą notą spośród wszystkich zawodników. 90 minut w ekipie Torino, z którym zmierzyli się podopieczni Marco Giampaolo, rozegrał Kamil Glik. (7.0).

Empoli FC vs Torino FCPalermo-Verona

Zaledwie 35 minut na boisku w barwach Hellasu w meczu z Palermo spędził Paweł Wszołek. Skrzydłowy został ukarany czerwoną kartką. Po drugiej stronie boiska całe spotkanie rozegrał Thiago Cionek. Brazylijczyk z polskim paszportem był jednym z najlepszych piłkarzy na placu gry (7.6 – czwarta najwyższa nota).

Poza kadrą meczową Fiorentiny w starciu z Lazio Rzym znalazł się Jakub Błaszczykowski.

***

Wojciech Szczęsny (AS Roma) – 90 minut w wygranym na wyjeździe meczu z AC Milan (3:1)

Piotr Zieliński (Empoli FC) – 90 minut i gol w domowym spotkaniu z Torino FC (2:1)

Kamil Glik (Torino FC) – 90 minut w meczu z Empoli FC (1:2)

Thiago Cionek (US Palermo) – 90 minut w wygranym na własnym terenie meczu z Hellasem Werona (3:2)

Paweł Wszołek (Hellas Werona) – czerwona kartka w 35. minucie przegranego 2:3 wyjazdowego spotkania z US Palermo

Jakub Błaszczykowski (ACF Fiorentina) – poza kadrą na mecz z Lazio Rzym (4:2)

Pozostałe ligi

Świetnie sezon w Serie B kończy Bartosz Salamon. Obrońca Cagliari otworzył wynik spotkania z Salernitaną w 57. minucie, pokonując golkipera rywali uderzeniem z około siedmiu metrów. Drużyna Polaka zagra w przyszłym sezonie w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Niezbyt dobrze w meczu ostatniej kolejki Ligue 1 spisał się Kamil Grosicki. Jego Rennias zmierzyło się z Bastią, a „Grosik” został zmieniony w 67. minucie. Skrzydłowy reprezentacji zaprezentował się przeciętnie i został oceniony na 6.6.

Na boisku pojawił się także Grzegorz Krychowiak, który w 46. minucie meczu z Athletikiem Bilbao zmienił Stevena N’Zonziego. Nasz reprezentant nie zdołał pomóc swojej ekipie odwrócić losów spotkania (wchodził przy stanie 0:2). „Krycha” nie zaprezentował się zbyt dobrze. Za swoją grę otrzymał notę 6.4.

Terek Grozny, którego barw broni Maciej Rybus, przegrał wyjazdowe starcie ze Spartakiem Moskwa 0:3. Boczny obrońca reprezentacji Polski zanotował całe spotkanie i w między czasie ukarany został żółtą kartką. W kadrze Benfiki B na mecz z Freamunde zabrakło Pawła Dawidowicza.

***

Bartosz Salamon (Cagliari) – 90 minut i gol w domowym spotkaniu z Salernitaną Calcio (3:0)

Kamil Grosicki (Stade Rennais) – 67 minut w przegranym 1:2 na własnym stadionie meczu z SC Bastią

Grzegorz Krychowiak (Sevilla FC) – od 46. minuty w przegranym 1:3 starciu z Athletikiem Bilbao

Maciej Rybus (Terek Grozny) – 90 minut i żółta kartka w wyjazdowym pojedynku ze Spartakiem Moskwa (0:3)

Paweł Dawidowicz (Benfica B) – poza kadrą na mecz z Freamunde (5:0)