Primera Division. Barcelona mistrzem Hiszpanii

W przedostatniej kolejce rozgrywek hiszpańskiej ekstraklasy FC Barcelona pokonała na wyjeździe – dzięki bramce Leo Messiego ubiegłorocznego mistrza Atletico Madryt 1:0. Duma Katalonii może świętować swoje 23. zwycięstwo w tamtejszych rozgrywkach, nie zmienia tego nawet wygrana Realu Madryt z Espanyolem Barcelona 4:1.

Atletico Madryt FC Barcelona 0:1 (0:0)
Lionel Messi 65′

Barcelona, aby już dzisiaj mogła świętować zdobycie mistrzostwa Hiszpanii musiała pokonać na wyjeździe Atletico.

Dlatego też Duma Katalonii od pierwszych minut ruszyła na bramkę Jana Oblaka. Kilka razy zaskoczyć golkipera Atleti próbował Lionel Messi. W 20. minucie dość kontrowersyjną decyzję podjął główny arbiter spotkania, albowiem we własnym polu karnym ewidentnie piłkę ręką zagrał Juanfran. Sędzia nie wskazał jednak na „wapno”, a słuszne protesty gości na nic się zdały. W ostatniej minucie pierwszej minuty Oblak znakomitą interwencją, po próbie Daniego Alvesa, zapobiegł utracie bramki, parując futbolówkę na rzut rożny.

Po zmianie stron obraz gry nie uległ zmianie. Barcelona kontrolowała przebieg boiskowych wydarzeń i starała się strzelić upragniona bramkę. W 65. minucie udało się Blaugranie rozmontować defensywę ekipy Diego Simeone. Po kilku podaniach bez przyjęcia, piłka dotarła do Messiego, który mocnym, płaskim strzałem pokonał bezradnie interweniującego Oblaka.  Chwilę później powinno być 2:0, lecz znakomitą akcję Messiego minimalnie niecelnym strzałem zakończył Neymar. Do końca spotkania wynik nie uległ już zmianie i Barcelona mogła zacząć świętować zdobycie tytułu mistrzów Hiszpanii.

***

Atletico: Jan Oblak – Juanfran, Jose Maria Gimenez, Diego Godin, Guilherme Siqueira – Mario Suarez (68′ Raul Garcia), Gabi – Arda Turan (72′ Mario Mandzukić), Antoine Griezmann, Koke – Fernando Torres (80′ Saul Niguez)

Barcelona: Claudio Bravo – Dani Alves, Gerard Pique, Javier Mascherano, Jordi Alba (80′ Jeremy Mathieu) – Ivan Rakitić (86′ Rafinha), Sergio Busquets, Andres Iniesta (82′ Xavi) – Pedro Rodriguez, Lionel Messi, Neymar

Żółte kartki: Diego Godin, Koke, Gabi, Jose Maria Gimenez, Guilherme Siqueira (Atletico) oraz Pedro Rodriguez, Neymar, Lionel Messi (Barcelona)

Espanyol Real Madryt 1:4 (0:0)
Christian Stuani 73′ – Cristiano Ronaldo 59′ 83′ 90′ Marcelo 79′

Na Estadi Cornella-El Prat w Barcelonie od pierwszych minut dominowali goście. Kilkakrotnie niecelnie uderzał Cristiano Ronaldo. Po kwadransie gry mecz się wyrównał. Atakowali jedni i drudzy, lecz żaden z zespołów nie potrafił stworzyć sobie stuprocentowej sytuacji do uzyskania prowadzenia.

W drugiej połowie Real zaatakował z jeszcze większa werwą. To przyniosło skutek w postaci gola w 59.  minucie spotkania. Po trójkowej akcji Pepe – Karim Benzema – Ronaldo, ten trzeci pewnym strzałem pokonał Kiko Casillę. Po kwadransie gry był już remis, albowiem koszmarny błąd Keylora Navasa wykorzystał  Christian Stuani. Na odpowiedź Galaktycznych czekaliśmy raptem sześć minut. Tym razem dwójkową akcję Marcelo – Ronaldo, golem zakończył Brazylijczyk.

W 83. minucie było już 3:1 dla przyjezdnych. Javier Hernandez wypuścił w wolne pole Ronaldo, a gwiazdor Realu dopełnił tylko formalności. W doliczonym czasie gry James Rodriguez dośrodkował do Ronaldo, który strzałem głową skompletował hat-tricka. Real po przerwie wyraźnie przebudził się i zdeklasował Espanyol, ostatecznie wygrywając 4:1.

***

Espanyol: Kiko Casilla – Alvaro Gonzalez, Diego Colotto (84′ Francisco Montanes), Hector Moreno – Arbilla, Victor Sanchez, Javi Lopez, Victor Alvarez – Abraham (84′ Felipe Mattioni) – Sergio Garcia, Felipe Caicedo (64′ Christian Stuani)

Real: Keylor Navas – Daniel Carvajal (81′ Nacho), Pepe, Raphael Varane, Marcelo – Isco (73′ Asier Illarramendi), Toni Kroos, James Rodriguez – Gareth Bale, Karim Benzema (63′ Javier Hernandez), Cristiano Ronaldo

Żółte kartki: Felipe Caicedo, Victor Sanchez (Espanyol) oraz Pepe, Daniel Carvajal, Marcelo, Keylor Navas (Real)