Premier League. W pościgu za Chelsea

Manchester City wygrał na Etihad Stadium 3:0 z Crystal Palace w meczu 17. kolejki Premier League i tym samym zrównał się punktami z liderującą Chelsea Londyn. Bramki dla zwycięzców zdobywali David Silva (dwukrotnie) i Yaya Toure. Punkty stracił natomiast Manchester United, który po serii zwycięstw zremisował z Aston Villą 1:1. Na trafienie Christiana Benteke odpowiedział nieco zakurzony już od siedzenia na ławce rezerwowych Radamel Falcao.

Wicelider angielskiej ligi podejmował na własnym stadionie ekipę Crystal Palace. Gości przed strefą spadkową chroni jedynie słabsza forma rywali, którzy są nadzwyczaj nieskuteczni i notują kolejne serie porażek. Faworyt spotkania był zatem tylko jeden.

eOrły zagrały bardzo odważnie, co zaowocowało dogodną sytuacją. W 20. minucie Yannick Bolasie dograł futbolówkę do Fraizera Campbella, a ten oddał groźny, choć minimalnie niecelny strzał przewrotką. Obywatele pierwszą dobrą okazję stworzyli sobie dopiero w końcówce tej części gry. Pablo Zabaleta otrzymał precyzyjne zagranie od Yaya Toure i podciął piłkę nad wychodzącym z bramki Julianem Speronim. Próba Argentyńczyka okazała się jednak nieprecyzyjna.

Po zmianie stron na boisku bezapelacyjnie rządziła już tylko jedna drużyna – ta z Manchesteru. Dwie bramki w niedużym odstępie czasowym zdobył David Silva. Hiszpan najpierw wykorzystał podanie Zabalety i oworzył wynik spotkania, a następnie zamknął dośrodkowanie Aleksandra Kolarova, podwyższając rezultat. Arbiter pojedynku – Phil Dowd przy stanie 2:0 nie uznał prawidłowo zdobytego gola przez Jamesa McArthura. Kropkę nad „i” postawił Yaya Toure. Iworyjczyk wykończył szybki kontratak miejscowych potężnym strzałem z dwunastu metrów.

Podopieczni Manuela Pellegriniego dzięki triumfowi dogonili w tabeli Premier League Chelsea. Londyńczykom ustępują jedynie bilansem bramkowym. Crystal Palace z piętnastoma oczkami na koncie zajmuje 16. lokatę.

***

Manchester City – Crystal Palace 3:0 (0:0)
David Silva 49’ 61’ Yaya Toure 81’

Man City: Joe Hart – Pablo Zabaleta, Martin Demichelis, Eliaquim Mangala, Aleksandar Kolarov – Yaya Toure, Fernandinho, Jesus Navas, David Silva (Frank Lampard 69′), Samir Nasri (Scott Sinclair 89′) – James Milner (Fernando 82′)

Crystal Palace: Julian Speroni – Martin Kelly, Scott Dann, Brede Hangeland, Joel Ward – Mile Jedinak, Jason Puncheon (Jerome Thomas 84′), James McArthur, Joe Ledley (Barry Bannan 90′), Yannick Bolasie – Fraizer Campbell (Wilfried Zaha 67′)

Żółte kartki: Aleksandar Kolarov, James Milner (City) oraz Jason Puncheon (Palace)

Kontunuujący swój wspaniały marsz od zwycięstwa do zwycięstwa Czerwone Diabły przyjechały na Villa Park pewne swego, jednak gospodarze nie chcieli tanio sprzedać skóry.

eChoć inicjatywę od początku spotkania przejęli podopieczni Louisa van Gaala to miejscowi jako pierwsi wyszli na prowadzenie. Po dośrodkowaniu Faciana Delpha piłka trafiła pod nogi Christiana Benteke. Belg ograł Jonnego Evansa i świetnym, technicznym strzałem nie dał najmniejszych szans Davidovi de Gei. Piłkarze z Manchesteru nie mogli się pozbierać po straconym golu i w pierwszej połowie nie potrafili odpowiedzieć, a The Villans nie kwapili się do ataków, przez co widowisko nie było zbyt efektowne.

Chwilę po przerwie groźnie główkował Benteke, ale na posterunku w tej sytuacji był de Gea. Dwie minuty później refleksem po strzale Robina van Persiego wykazał się Brad Guzan. Drogę do celu odnalazł Radamel Falcao. Kolumbijczyk głową, po dośrodkowaniu Ashley’a Younga pewnie wpakował piłkę do siatki. W 65. minucie czerwoną kartkę ujrzał Gabriel Agbonhalor i jego zespół musiał radzić sobie w dziesiątkę. Mimo straty jednego gracza to gospodarze stworzyli sobie lepszą okazję do zdobycia bramki. Sprzed szesnastki przymierzył Andreas Weimann. Fubolówka po serii rykoszetów minęła jednak słupek bramki de Gei.

Dzięki zdobyczy punktowej United zachował trzecią pozycję. Średnio spisujący się w tym sezonie gracze z Villa Park zajmują 12. miejsce.