Premier League. Pewne zwycięstwa City i United

Zarówno Czerwone Diabły, jak i rywal zza miedzy  City pewnie zwyciężyły w swoich bożonarodzeniowych potyczkach w Premier League. Ekipy z Manchesteru solidarnie wygrały po 3:1. Piłkarze Louisa van Gaala na Old Trafford nie dali szans Newcastle United, a podopieczni Manuela Pellegriniego na wyjeździe w zimowej aurze poradzili sobie z West Bromwich Albion.

Zawodnicy z czerwonej częsci miasta już na dobre złapali odpowiedni rytm i zadomowili się już w czołówce stawki. Tym razem na drodze stanęli im piłkarze Alana Pardewa, którzy w tym sezonie jako jedyni pokonali lidera BPL – Chelsea Londyn.

Pierwszy kwadrans upłynął pod znakiem wyrównanej gry obu zespołów. W 16. minucie Wayne Rooney prostopadłym podaniem uruchomił Robina van Persiego, który znalazł się w sytuacji sam na sam z Jakiem Alnwickiem. Holender minął golkipera gości, ale z ostrego kąta nie zdołał skierować piłki do siatki. W odpowiedzi z 20 metrów przymierzył Daryl Janmaat. David de Gea z trudem sparował futbolówkę na rzut rożny. Chiwlę później bliski szczęścia był van Persie. Były gracz Arsenalu główkował tuż obok bramki rywali. W 23. minucie na prowadzenie wyszły Czerowne Diabły. Juan Mata świetnie dośrodkował za linię obrony do Radamela Falcao. Kolumbijczyk dograł do Rooneya, który z szóstego metra pewnie pokonał bramkarza przyjezdnych. Po zdobyciu gola przez gospodarzy tempo gry nieco spadło. Skuteczną akcją kibiców ponownie rozgrzali Mata i Rooney. Zawodnicy z Manchesteru odebrali rywalom piłkę przed ich szesnastką. Hiszpan przytomnie zagrał do swojego kapitana, a ten pewnie wykorzystał jego podanie, podwyższając rezultat spotkania.

0001SRK6YMBOIGSM-C116

Po przerwie piłkarze United pokazali podopiecznym Alana Pardewa, że Old Trafford pod wodzą Louisa van Gaala ponownie zaczyna być twierdzą nie do zdobycia. W 52. minucie Wayne Rooney dośrodkował z głębi pola w pole karne gości, gdzie czyhał już Robin van Persie. Doświadczony napastnik głową pokonał golkipera gości. Po kolejnym trafieniu gospodarze kontrolowali przebieg spotkania, nie pozwalając Srokom na zbyt wiele. W 85. minucie po faulu na Jacku Colbacku główny arbiter spotkania  wskazał na wapno, a jedenastkę chwilę później na gola zamienił Papiss Cisse.

Kolejne 3 oczka, jakie do swojego konta dopisał na dobre rozpędzony już Manchester United, pozwoliły nie stracić dystansu do dwóch czołowych klubów. Piłkarze van Gaala ze stratą dziesięciu punktów do liderującej Chelsea zajmują 3. lokatę. Newcastle zanotowało trzecią porażkę z rzędu i plasuje się na 10. pozycji.

***

Manchester United  Newcastle United 3:1 (2:0)
Wayne Rooney 23’ 36’ Robin van Persie 52’ – Papiss Cisse 87’ (k.)

Man Utd: David de Gea – Phil Jones, Paddy McNair, Jonny Evans – Antonio Valencia (Rafael 80′), Michael Carrick (Darren Fletcher 62′), Wayne Rooney, Juan Mata, Ashley Young – Robin van Persie, Radamel Falcao (James Wilson 65′)

Newcastle: Jak Alnwick – Daryl Janmaat, Fabricio Coloccini, Steven Taylor, Paul Dummett (Remy Cabella 63′) – Jack Colback, Vurnon Anita – Adam Armstrong (Papiss Cisse 63′), Moussa Sissoko, Yoan Gouffran – Ayoze Perez (Haris Vuckić 82′)

Żółte kartki: Robin van Persie (Manchester) oraz Steven Taylor, Yoan Gouffran (Newcastle)

West Bromwich Albion podejmował u siebie wicelidera BPL. Faworyt był tylko jeden. City w ostatnich czterech spotkaniach straciło zaledwie jedną bramkę, więc Obywatele na The Hawthorns pojechali jak po swoje.

Podopieczni Manuela Pellegriniego szybko ustawili mecz pod własne dyktando. Mistrzowie Anglii wyszli na prowadzenie już po ośmiu minutach. James Milner uderzył na bramkę rywali. Piłkę z rąk po niepewnej interwecji wypuścił Ben Foster, co wykorzystał Fernando, który skierował ją do siatki. Kilka minut później w szesnactce gospodarzy David Silva został powalony przez Joleona Lescotta, a sędzia wskazał na wapno. Jedenastkę na gola pewnym strzałem zamienił Yaya Toure. Miejscowi na dwa szybkie ciosy odpowiedzieli zaledwie niecelnym strzałem Saido Berahino i uderzeniem Youssoufa Mulumbu wprost w Joe Harta. W 34. minucie trzecim uderzeniem miejscowych na deski powalił Silva. Hiszpan precyzyjnym uderzeniem na długi słupek nie dał szans Fosterowi. Po kilkudziesięciu sekundach do remisu mógł doprowadzić Stephane Sessegnon. Swoja drużynę świetną interwencją uratował jednak Hart.

Manchester City Vs Crystal Palace

Druga połowa jak przystało na święta Bożego Narodzenia przywitała zawodników śniegiem. Śliska murawa znacznie utrudniła życie Hartowi, którego z dystansu próbował pokonać James Morrison. Anglik z trudem złapał futbolówkę. Po drugiej stronie boiska Fostera próbował pokonać Samir Nasri, ale jego strzał został zablokowany przez defensorów WBA. Po przerwie zdecydowanie lepiej prezentowali się gospodarze, a znakomitą sytuację do zdobycia gola zmarnował Joleon Lescott. Były zawodnik Manchesteru City z czterech metrów uderzył głową ponad poprzeczką. Honorowe trafienie w 86. minucie zaliczył Brown Ideye. Nigieryjczyk wykorzystał błąd golkipera gości, który niepewnie piąstkował po dośrodkowaniu z rzutu rożnego i bez problem wpakował piłkę do siatki.

The Citizens odpowiedzieli na zwycięstwo londyńskiej Chelsea i do zespołu Jose Mourinho nadal tracą tylko 3 oczka. Walczący o utrzymanie West Brom z siedemnastoma punktami zajmuje 15. lokatę.