Premier League. Liga Mistrzów nie dla Liverpoolu, spadek QPR, City walczy o wicemistrza

FC Liverpool stracił ostatecznie szansę na występy w przyszłorocznej edycji Champions League, remisując na wyjeździe z Chelsea Londyn 1:1, po golach Johna Terry’ego i Stevena Gerrarda. Walczący o wicemistrzostwo Manchester City rozbił przed własną publicznością Queens Park Rangers aż 6:0. Tym samym znamy już drugiego spadkowicza. Zespół z Londynu zaledwie po jednym sezonie opuszcza piłkarską elitę w Anglii.

Chelsea Londyn Liverpool 1:1 (1:1)
John Terry 5’ – Steven Gerrard 44’

Chelsea, która zapewniła sobie już mistrzostwo, może spokojnie dograć końcówkę sezonu. The Reds liczyli jeszcze na awans do piłkarskiego raju, jednak nadzieje przedłużała tylko wygrana.

Marzenia o Lidze Mistrzów oddaliły się od Liverpoolu już w po pięciu minutach. W szesnastkę z rzutu rożnego dograł Cesc Fabregas, a piłke w siatce skuteczną główką umieścił John Terry. Liverpool ruszył do odrabiania strat. Swoich sił próbowali Glen Johnson i Philippe Coutinho, ale obaj nie trafili z ostrego kąta.

Po drugiej stronie boiska szarżował Fabregas. W 28. minucie Simon Mignolet z największym trudem obronił jego potężne uderzenie. Do remisu tuż przed końcem pierwszej części doprowadził Steven Gerrard. Kapitan The Reds po centrze z rzutu wolnego z bliska strzelił gola głową.

Tuż po przerwie dokładnym dograniem do Coutinho w polu karnym The Blues popisał się Raheem Sterling. Brazylijczyk nie trafił jednak w dogodnej sytuacji. W 55. minucie minimalnie z dystansu pomylił się Willian. Do końca spotkania żadna z drużyn nie potrafiła stworzyć sobie dogodnej sytuacji i mecz zakończył się remisem.

Podopieczni Jose Mourinho zapewnili sobie mistrzostwo kraju i mogą dograć resztę sezonu na luzie. Liverpool stracił szansę na Ligę Mistrzów i w przyszłym sezonie wystąpi w rozgrywkach Ligi Europejskiej.

***

Chelsea: Thibaut Courtois – Branislav Ivanović, Kurt Zouma (35’ Gary Cahill), John Terry, Filipe Luis – John Obi Mikel, Ruben Loftus-Cheek (60’ Nemanja Matić) – Willian, Cesc Fabregas, Eden Hazard – Loic Remy (84’ Juan Cuadrado)

Liverpool: Simon Mignolet – Emre Can, Martin Skrtel, Dejan Lovren, Glen Johnson – Jordan Henderson, Steven Gerrard (79’ Lucas Leiva), Philippe Coutinho – Raheem Sterling, Rickie Lambert (68’ Jerome Sinclair), Adam Lallana (71’ Jordan Ibe)

Żółte kartki: Cesc Fabregas, Branislav Ivanović, John Obi Mikel, Filipe Luis (Chelsea) oraz Adam Lallana, Martin Skrtel, Rickie Lambert (Liverpool)

Manchester City Queens Park Rangers 6:0 (2:0)
Sergio Aguero 4’ 50’ 65’(k.) Aleksandar Kolarov 32’ James Milner 70’ David Silva 87’

Manchester City walczy o wicemistrzostwo Anglii z lokalnym rywalem – United – oraz Arsenalem Londyn. Dla QPR spotkanie z Obywatelami to mecz ostatniej szansy. Od jego wyniku zależało ich być albo nie być w Premier League.

Już w 4. minucie błąd defensywy gości wykorzstał Sergio Aguero. Argentyńczyk miał w polu karnym zbyt wiele miejsca i bez problemu pokonał Roberta Greena skuteczną podcinką. Grę gości próbował ożywić Charlie Austin. Anglik najpierw trafił w poprzeczkę, a w kolejnej akcji do siatki, ale obie sytuacje przerwał arbiter. Sędzia odgwizdał odpowiedznio przewinienie napastnika oraz pozycję spaloną.

W 32. minucie technicznie z rzutu wolnego uderzył Aleksandar Kolarov. Green nie zdążył z interwencją i wynik na tablicy uległ zmianie. Okazję na zmiejszenie strat miał Leroy Fer. Pomocnik QPR próbował przelobować Joe Harta, jednak piłka trafiła w poprzeczkę.

Po przerwie kolejnego gola dołożył Sergio Aguero. Snajper The Citizens wykorzystał błąd Suk-Young Yuna i bez problemu pokonał golkipera gości w sytuacji sam na sam. Argentyńczyk w 65. minucie, dzięki wykorzystanej jedenastce, mógł cieszyć się już z hat-tricka.

Kilka chwil później aktywny dzisiejszego dnia Aguero dograł futbolówkę wzdłuż bramki, a z dwóch metrów do siatki wpakował ją James Milner. W końcówce dzieła zniszczenia dopełnił David Silva. Hiszpan minął Roberta Greena i z łatwością trafił do pustej bramki.

Podopieczni Manuela Pellegriniego są wiceliderami z trzema oczkami przewagi nad Arsenalem, jednak Kanonierzy rozegrali dwa spotkania mniej. QPR żegna się z Premier League i w przyszłym sezonie powalczy o powrót do elity.

***

Man City: Joe Hart – Pablo Zabaleta, Eliaquim Mangala, Martin Demichelis, Aleksandar Kolarov – Fernando, Fernandinho (75’ Yaya Toure) – James Milner (82’ Jesus Navas), Frank Lampard (63’ Wilfried Bony), David Silva – Sergio Aguero

QPR: Robert Green – Steven Caulker, Richard Dunne, Clint Hill – Matt Phillips, Joey Barton, Suk-Young Yun (86’ Shaun Wright-Phillips), Karl Henry – Leroy Fer (78’ Nico Kranjcar) – Charlie Austin, Bobby Zamora (52’ Junior Hoilett)

Żółta kartka: Joey Barton (QPR)