Premier League. Leicester mistrzem Anglii!

36. kolejka Premier League przyniosła wielkie emocje w kontekście walki o tytuł mistrza kraju. Swój mecz zremisował Leicester City, który na Old Trafford podzielił się punktami z Manchesterem United (1:1). Dzięki temu wicelider tabeli, Tottenham Hotspur, miał szansę na zmniejszenie straty do podopiecznych Claudio Ranieriego. Koguty, mimo prowadzenia 2:0 w spotkaniu z Chelsea Londyn, nie potrafiły utrzymać przewagi. Remis 2:2 z The Blues oznacza, że po raz pierwszy w historii tytuł najlepszej drużyny w Anglii zapewniły sobie „Lisy”.

Manchester United Leicester City 1:1 (1:1)
Anthony Martial 8′ – Wes Morgan 17′

Mecz pomiędzy Manchesterem United a Leicesterem City miał dramatyczny przebieg. Czerwone Diabły już w 8. minucie wyszły na prowadzenie, po strzale przy krótkim słupku Anthony’ego Martiala. Wydaje się, że w tej sytuacji więcej mógł Manchester United vs Leicester Cityzrobić bramkarz gości, Kasper Schmeichel. Lisy nie załamały się po stracie gola, tylko szukały okazji do wyrównania. Ta sztuka udała się im w 17. minucie. Wówczas Danny Drinkwater zacentrował z rzutu wolnego w pole karne rywali, gdzie do piłki doszedł Wes Morgan i strzałem głową zaskoczył Davida de Geę. Remis utrzymał się do końcowego gwizdka sędziego, chociaż to podopieczni Louisa van Gaala mieli więcej sytuacji do zdobycia zwycięskiej bramki. Co więcej, Leicester kończyło mecz w osłabieniu, po czerwonej kartce dla Drinkwatera w 86. minucie.

***

Chelsea Londyn Tottenham Hotspur 2:2 (0:2)
Gary Cahill 58′ Eden Hazard 83’ – Harry Kane 35′ Heung-Min Son 44′

Remis Lisów oznaczał, że swoje szanse na mistrzostwo Anglii mógł przedłużyć Tottenham. Był jednak jeden warunek: piłkarze Mauricio Pochettino musieli pokonać na wyjeździe Chelsea. Koguty w pierwszej połowie zagrały bardzo dobrze i Chelsea vs Tottenhamprowadziły 2:0, po golach Harry’ego Kane’a oraz Heung-Min Sona. Wydawało się, że goście bez problemu utrzymają korzystny dla siebie wynik do końca. Po przerwie Chelsea zaprezentowała się jednak dużo lepiej. W 58. minucie kontaktową bramkę zdobył Gary Cahill, co spowodowało zamęt w szeregach Tottenhamu. Przyjezdni bronili się dość szczęśliwie aż do 83. minuty. Wówczas Eden Hazard pięknym technicznym strzałem zapewnił swojej drużynie punkt, pieczętując tym samym tytuł mistrzowski dla… Leicesteru. Na dwie kolejki przed końcem rozgrywek Lisy mają siedem punktów przewagi nad Kogutami.

***

Southampton FC Manchester City 4:2 (2:0)
Shane Long 25′ Sadio Mane 28′ 57′ 68′ – Kelechi Iheanacho 44′ 78′

Niespodziewanej porażki doznał Manchester City. Obywatele przegrali na wyjeździe z Southampton 2:4. Bohaterem gospodarzy został Sadio Mane, który aż trzy razy umieszczał piłkę w siatce Joe Harta. Święci bezlitośnie wykorzystali fakt, że menedżer Manuel Pellegrini wystawił mocno rezerwowy skład, oszczędzając kluczowych graczy na rewanżowy półfinałowy mecz Ligi Mistrzów z Realem Madryt. Dla Southamptonu wczorajsza wygrana może mieć jeszcze duże znaczenie, gdyż zespół ten zachowuje szanse na grę w Lidze Europejskiej w przyszłym sezonie. Manchester City spadł na czwarte miejsce w tabeli i musi uważać na to, aby nie zostać wyprzedzonym przez lokalnego rywala. United ma bowiem cztery punkty mniej od Obywateli i jeden zaległy mecz do rozegrania.

***

Newcastle United Crystal Palace 1:0 (0:0)
Andros Townsend 58′

Ze strefy spadkowej wydostało się Newcastle. Zespół Rafaela Beniteza nie przegrał od czterech kolejek. Tym razem Sroki odniosły cenne zwycięstwo, pokonując przed własną publicznością Crystal Palace 1:0. Jedyną bramkę zdobył w 58. minucie Andros Townsend. Newcastle miało jednak sporo szczęścia, ponieważ w 70. minucie goście stworzyli sobie wielką szansę na wyrównanie. Yohann Cabaye nie zdołał jednak wykorzystać rzutu karnego. Podopieczni Rafy Beniteza zajmują aktualnie 17. miejsce w tabeli, ale mają tylko punkt przewagi nad znajdującym się w strefie spadkowej Sunderlandem, który ma jeszcze jedno zaległe spotkanie do rozegrania.