Premier League. Derby Manchesteru dla City!

Manchester City pokonał lokalnego rywala – United w 151. derbach miasta 1:0. Komplet punktów podopiecznym Manuella Pellegriniego zapewnił Sergio Aguero.

Pierwsza połowa nie przyniosła nam tylu emocji, ilu spodziewaliśmy się przed spotkaniem. Od początku aktywny był Sergio Aguero, który dwukrotnie z ostrego kąta próbował pokonać Davida de Geę. Hiszpan nie dał się jednak zaskoczyć i pewnie obronił oba uderzenia. Przebłysk nadszedł w 21. minucie, w której gospodarze stworzyli sobie dwie znakomite sytuacje. Najpierw bramkarza Czerwonych Diabłów z bliska nie zdołał pokonać Jesus Navas, a następnie po dośrodkowaniu Fernando w golkipera gości trafił Aguero, znajdujący się w doskonałej sytuacji do zdobycia gola. W 39. minucie po faulu na Jamesie Milnerze swoją drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę ujrzał Chris Smalling i przyjezdni musieli radzić sobie w dziesiątkę. W końcówce pierwszej części spotkania sędzia nie podyktował dwóch ewidentnych karnych po faulach na Aguero i Yayi Toure, których faulowali odpowiednio Mauroune Fellaini i Marcos Rojo.

Po przerwie zgodnie z oczekiwaniami gra toczyła się pod dyktando The Citizens. Gospodarze przeważali, ale ich ataki nie były efektywne. W 60. minucie w szesnastkę wpadł Aguero, ograł trzech rywali, ale nieczysto zatrzymał go Michael Carrick. Arbiter nie dopatrzył się jednak przewinienia i podjął kolejną kontrowersyjną dycyzję o niepodyktowaniu jedenastki. Próby miejscowych przyniosły efekt chwilę później. Fantastyczne, prospopadłe podanie od Toure otrzymał Gael Clichy, który dośrodkował w pole karne prosto do Aguero. Argentyńczyk nie miał problemu z wykończeniem doskonałej akcji i dał swojemu zespołowi zasłużone prowadzenie. W odpowiedzi dobrą akcję przeprowadził Robin van Persie. W narożniku boiska ograł Martina Demichelisa i wbiegł z piłką w szesnastkę. Strzał Helendra z ostrego kąta obronił jednak Joe Hart.  Szansę na podwyższenie prowadzenia miał Jesus Navas, jednak po jego potężnym uderzeniu piłka trafiła w słupek bramki de Gei. Końcówka spotkania nieoczekiwanie należała do grających w osłabieniu zawodników United. Fenomenalną akcją popisał się Rooney, który ograł kilku zawodników City i podał do van Persiego. Były piłkarz Arsenalu rozciągnął jeszcze grę do Angela Di Marii, a ten oddał płaski strzał na długi słupek bramki Harta. Golkiper City wykazał się niebywałym refleksem, naprawiając swoją interwencją błąd defensywy. Następnie Anglika dwukrotnie próbował zaskoczyć Fellaini, ale jego strzały głową minęły w bezpiecznej odległości raz słupek, a raz poprzeczkę. W końcówce szczęścia szukał także Toure, jednak zabrakło mu nieco dokładności w wykończeniu akcji.

Manchester City wygrał czwarte ligowe derby z rzędu i umocnił się na trzecim miejscu w lidze. United z dorobkiem trzynastu punktów plasują się dopiero na dziewiątej pozycji.

Manchester City – Manester United 1:0 (0:0)

Sergio Aguero 63’

Man City: Joe Hart – Pablo Zabaleta, Vincent Kompany, Martin Demichelis, Gael Clichy – Jesus Navas, Yaya Toure, Fernando, James Milner (Samir Nasri 70’), Sergio Aguero (Fernandinho 84’), Stevan Jovetić (Edin Dżeko 71’)

Man Utd: David de Gea – Antonio Valencia, Chris Smalling, Marcos Rojo (Paddy McNair 56’), Luke Shaw – Marouane Fellaini, Daley Blind, Adnan Januzaj (Michael Carrick 46’), Angel Di Maria – Robin van Persie (James Wilson 82’), Wayne Rooney

Zółte kartki: Martin Demichelis, Pablo Zabaleta, Fernando (Man City), Chris Smalling, Daley Blind (Man Utd)

Czerwona kartka: Chris Smalling (Man Utd) 39’

Sędzia: Michael Oliver