PP. Janczyk wraca do gry?

Największym wydarzeniem dzisiaj rozegranych spotkań 1/16 Pucharu Polski wcale nie były awanse Cracovi i Piasta, a dwa gole i asysta Dawida Janczyka. Po wielu pozasportowych problemach (kiedyś) wielki talent polskiej piłki zdaje się wracać do grania na poziomie do jakiego kiedyś nas przyzwyczaił.

Cracovia i Piast są kolejnymi zespołami, które awansowały do ćwierćfinału Pucharu Polski. Krakowski zespół dopiero po dogrywce pokonał na wyjeździe trzecioligową Ostrovię Ostrów Wielkopolski 2:1, a drużyna z Gliwic wygrała u siebie z PGE GKS Bełchatów aż 5:0.

Mecz w Ostrowie, choć rozgrywany w środku tygodnia, w samo południe, obejrzało siedem tysięcy kibiców. Ponad połowę stanowiła młodzież ze szkół niemal całego powiatu ostrowskiego. Drużyna z południowej Wielkopolski, by dotrzeć do 1/8 finału rozgrywek PP, musiała wyeliminować aż cztery zespoły, a w poprzedniej rundzie sensacyjnie pokonała Ruch Chorzów (2:1). Teraz też była bliska sprawienia niespodzianki. Dopiero bramka Dariusza Zjawińskiego w dogrywce przerwała pucharowy sen trzecioligowej drużyny (czyli czwarty poziom rozgrowek). Wcześniej Cracovia prowadziła po golu w 45. minucie Bartosza Kapustki. W drugiej połowie wyrównał jednak Damian Czech, na dodatek później gospodarze stworzyli dwie znakomite okazje, ale słupek i poprzeczka uratowała „Pasy” od utraty gola. Krakowianie dopiero w dodatkowych 30 minutach udokumentowali swoją wyższość, a decydującą bramkę zdobył w 98. minucie Zjawiński.

Wieczorem odbyło się spotkanie w Gliwicach, gdzie Piast nie dał żadnych szans PGE GKS Bełchatów (5:0). Po dwie bramki zdobyli Hiszpan Gerard Badia i Dawid Janczyk (jedną z rzutu karnego), dla którego to pierwsze trafienia w barwach gliwickiego zespołu. 27-letni obecnie napastnik w sezonie 2005/06 zdobył z Legią Warszawa mistrzostwo Polski. Rok później został sprzedany do CSKA Moskwa za 4,2 mln euro. W rosyjskim klubie nie zrobił jednak furory. Od tego czasu występował m.in. w belgijskim Lokeren, Koronie Kielce i ukraińskim PFK Ołeksandrija, a latem trafił do Piasta. Ozdobą środowego meczu była bramka na 5:0 w 75. minucie doświadczonego Konstantina Vassiljeva. Estończyk pokonał bramkarza rywali efektownym uderzeniem z ponad 40 metrów. W sumie oba zespoły oddały w tym meczu aż 36 strzałów.

Ostrovia 1909 Ostrów Wlkp. – Cracovia 1:2 (0:1, 1:1, 1:2)

Damian Czech 71 – Bartosz Kapustka 45+1, Dariusz Zjawiński 98

Ostrovia 1909 Ostrów Wlkp.: Karol Szymański – Damian Błaszczyk, Damian Czech, Dariusz Reyer, Kamil Krawczyk, Marek Szymanowski (111′ Damian Izydorski), Konrad Rusek (106′ Kamil Kucharski), Błażej Cyfert (107′ Maciej Sipurzyński), Daniel Kaczmarek, Michał Giecz, Tomasz Kempiński.

Cracovia: Krystian Stępniowski – Bartosz Rymaniak, Mateusz Żytko, Paweł Jaroszyński, Krzysztof Nykiel, Sławomir Szeliga (98′ Damian Dąbrowski), Adam Marciniak, Łukasz Zejdler (75′ Boubacar Dialiba), Bartłomiej Dudzic (60′ Dariusz Zjawiński), Przemysław Kita, Bartosz Kapustka.

Żółte kartki: Błażej Cyfert, Michał Giecz (Ostrovia 1909) oraz Adam Marciniak (Cracovia)

Sędzia: Jarosław Przybył (Kluczbork)

Piast Gliwice – PGE GKS Bełchatów 5:0 (3:0)

Gerard Badia 8, 36, Dawid Janczyk 45, 63 (k), Konstantin Vassiljev 75′

Piast Gliwice: Jakub Szmatuła (67′ Alberto Cifuentes) – Tomasz Mokwa, Csaba Horvath, Hebert Silva Santos, Piotr Brożek – Matej Izvolt (34′ Sasa Zivec), Carles Martinez, Łukasz Hanzel, Bartosz Szeliga – Gerard Badia (60′ Konstantin Vassiljev) – Dawid Janczyk.

PGE GKS Bełchatów: Emilijus Zubas – Adam Mójta, Paweł Baranowski, Błażej Telichowski, Adrian Basta – Patryk Rachwał (46′ Szymon Sawala), Grzegorz Baran – Michał Mak, Kamil Poźniak (73′ Kamil Wacławczyk), Alexis Norambuena (46′ Andreja Prokić) – Bartosz Ślusarski.