Polacy za granicą. Hat-trick Lewandowskiego w Der Klassiker! Dwa gole Świerczoka

Robert Lewandowski po raz kolejny na ustach całej piłkarskiej Europy. Snajper Bayernu Monachium zanotował hattricka, a jego zespół rozbił w ligowym klasyku Borussię Dortmund 6:0. Formą strzelecką błysnął również Jakub Świerczok, który zdobył dwa gole dla Łudogorca Razgrad.

Bayern Monachium Borussia Dortmund 6:0 (5:0)
Robert Lewandowski 5’ 44’ 87’ James Rodriguez 14’ Thomas Mueller 23’ Franck Ribery 45’

Robert Lewandowski znów poprowadził Bayern do ligowego zwycięstwa w możliwie najlepszy dla siebie sposób, czyli wpisując się na listę strzelców. Tym razem zrobił to jednak w meczu szczególnym dla całych piłkarskich Niemiec, a mianowicie – w Der Klassiker.

Sposób na Romana Buerkiego napastnik reprezentacji Polski po raz pierwszy znalazł już w 5. minucie gry, kiedy to wykorzystał przytomne zagranie od Thomasa Muellera i w sytuacji sam na sam z golkiperem gości uderzeniem pod poprzeczkę otworzył wynik spotkania.

Kolejnego gola „Lewy” zdobył tuż przed przerwą – trzeba jednak dodać, że w dość szczęśliwych okolicznościach. Stało się to po tym, jak Franck Ribery łatwo poradził sobie z kryjącym go Łukaszem Piszczkiem, a następnie – z wydatną pomocą rąk Francuza – piłka powędrowała wzdłuż linii bramkowej, gdzie nasz rodak wepchnął futbolówkę do siatki.

W 87. minucie snajper Bawarczyków przypieczętował absolutną dominację zespołu prowadzonego przez Juppa Heynckesa. Tym razem napastnik otrzymał podanie od Joshuy Kimmicha i strzałem z bliskiej odległości cieszył się ze swojej sto siedemdziesiątej siódmej bramki w Bundeslidze, dzięki czemu awansował na ósmą pozycję w klasyfikacji wszech czasów rozgrywek.

Bayern, wygrywając z Borussią 6:0, w zasadzie zapewnił sobie szósty z rzędu, a dwudziesty ósmy w historii tytuł mistrza Niemiec. Na sześć kolejek przez końcem sezonu ekipa z Monachium ma aż siedemnaście punktów przewagi nad drugim w tabeli Schalke 04 Gelsenkirchen.

***

Łudogorec Razgrad Wereja Stara Zagora 5:0 (2:0)
Claudiu Keseru 41’(k.) 72’ Jody Lukoki 42’ Jakub Świerczok 84’ 90’

Coraz lepiej w barwach Łudogorca Razgrad spisuje się Jakub Świerczok, który dwukrotnie wpisał się na listę strzelców w zwycięskim przez jego drużynę starciu z Wereją Stara Zagora (5:0). Polak potrzebował na to jedynie dwudziestu jeden minut, bo tyle właśnie czasu spędził na boisku, zmieniając w drugiej połowie Brazylijczyka Marcelinho.

Dzięki kolejnym trafieniom były zawodnik Zagłębia Lubin ma już na koncie trzy gole w bułgarskiej ekstraklasie. Przypomnijmy, że dwudziestopięciolatek wciąż walczy o miejsce w 23-osobowej kadrze Adama Nawałki na mundial w Rosji.

W zespole gospodarzy ostatni kwadrans zaliczył również Jacek Góralski, zastępując na murawie Gustavo Campanharo.