Polacy za granicą. Fabiański bohaterem, gol Klicha

Mało mamy w tym tygodniu pociechy z polskich piłkarzy grających na zachodzie. W porównaniu z ostatnim weekendem nie zagrało aż pięciu naszych zawodników. Cieszyć może fakt, że do optymalnej formy wraca Mateusz Klich, a coraz wyższy poziom bramkarski prezentuje Łukasz Fabiański. Jak radzili sobie inni zawodnicy z kraju nad Wisłą?

Niemcy:

W Bundeslidze występów Polaków jak zwykle nie zabrakło. Bayer Leverkusen wygrał z Herthą 2:1, a pełne 90 minut w barwach Aptekarzy rozegrał Sebastian Boenisch. Dla Polskiego defensora było to już kolejne z rzędu 90 minut.  Werder Brema przegrał z Mainz 0:3 w zielonej koszulce następne minuty zaliczył Ludovic Obraniak (23’). Cieszyć może fakt, że epizodyczny udział w tym meczu miał Martin Kobylanski (12’). Hoffenheim z Eugenem Polanskim w składzie wygrał z Augsburgiem 2:0. Polak z niemieckim paszportem swoją postawą potwierdza, że powinien dostać szansę od Adama Nawałki w kadrze. W szlagierowym spotkaniu między Bayernem, a Borussią swoją decyzją zaskoczył Jurgen Klopp. Niemiecki taktyk nie wystawił od pierwszych minut żadnego z Polaków. Dopiero w 61 minucie na placu gry pojawił się Robert Lewandowski. BVB całkowicie zdominowała drużynę Guardioli i wygrała 3:0. Łukasz Piszczek oglądał mecz z ławki rezerwowych.

Francja:

Rennes w którego składzie od pierwszej minuty zagrał Kamil Grosicki przegrało u siebie z AS Monaco 0:1. Były skrzydłowy Jagiellonii Białystok został zmieniony  w  68 minucie. W barwach Remis pierwszy raz od dłuższego czasu nie wystąpił Grzegorz Krychowiak. Defensor reprezentacji Polski nabawił się urazu, który wykluczył go z ligowego meczu z Saint Etienne (2:2). W Toulouse ponownie nie pokazał się Dominik Furman.

Włochy:

W Serie A nie wiele  się zmienia. Kolejne 90 minut w barwach Torino zagrał Kamil Glik. Polski stoper przysłużył się swojej drużynie, która w doliczonym czasie gry wyrwała zwycięstwo z Genoa 2:1. Chievo Verona przegrała z Fiorentiną 3:5. W barwach gości epizodyczny udział miał Rafał Wolski wchodząc na boisko dopiero w 87 minucie. Niestety nic nie zmienia się u pozostałych Polaków we Włoszech. Wszołek, Salamon, Skorupski i Kupisz nie mieli wkładu w grę swoich drużyn.

Anglia:

Na wyspach wciąż z kontuzją zmaga się Artur Boruc. Arsenal, który walczył z Wigan o finał F.A CUP dopiero po serii rzutów karnych zwyciężył drużynę z zaplecza Premier League. Bohaterem jedenastek okazał się broniący bramki kanonierów Łukasz Fabiański, który obronił dwa strzały graczy The Latics. Polski bramkarz dał awans do finału podopiecznym Wengera, w którym zmierzą się z Hull.

Na boiskach Championship zabrakło wielu polaków. Jako jedyny nasz kraj reprezentował Tomasz Cywka. Polski pomocnik nie pomógł Barnsley, które przegrało z Boltonem 1:0.

Holandia:

Kolejne wielkie lanie zebrała drużyna Rody Kerkrade. Tym razem ostatnia drużyna Eredivise przegrała na wyjeździe z Twente 3:0. 90 minut w barwach gości zanotował Filip Kurto. Mateusz Klich wyszedł od pierwszej minuty meczu z Waalwijk . Polak strzelił gola na 1:1 ratując punkt dla Zwolle.