Polacy za granicą. 200 goli Lewandowskiego w Bundeslidze, kolejny dublet Grosickiego, Piątek pokonał Szczęsnego

Robert Lewandowski ponownie zapisał się na kartach historii. Reprezentant Polski strzelił gola numer 200 i 201 w niemieckiej Bundeslidze. Kolejnym dubletem popisał się również Kamil Grosicki, który zdobył dwie bramki dla Hull City. W szlagierze Serie A Wojciecha Szczęsnego pokonał natomiast Krzysztof Piątek.

Bayern Monachium – Borussia Dortmund 5:0 (4:0)
Mats Hummels 10′ Robert Lewandowski 17′ 89′ Javi Martinez 41′ Serge Gnabry 83′

Nasze podsumowanie zaczynamy od kolejnych strzeleckich popisów Roberta Lewandowskiego. Snajper Bawarczyków po raz pierwszy dał o sobie znać w 17. minucie, gdy wykorzystał złe zagranie Dana-Axela Zagadou i uderzeniem tuż zza pola karnego pokonał wychodzącego z bramki Romana Burkiego. Tym samym Polak został pierwszym obcokrajowcem w historii, który zdobył 200 goli w Bundeslidze. A potrzebował do tego zaledwie 284 występów.

W końcówce spotkania nasz rodak ustalił wynik na 5:0, tym razem pakując z bliska piłkę do siatki po podaniu Serge Gnabry’ego. Dzięki temu trafieniu „Lewy” wyprzedził legendarnego Gerda Muellera i stał się najskuteczniejszy zawodnikiem niemieckiego klasyku. W obecnym ligowym sezonie strzelił natomiast już 21 bramek (35 we wszystkich klubowych rozgrywkach). Drugi w tej klasyfikacji Serb Luka Jović z Eintrachtu Frankfurt ma 17 goli.

***

Juventus Turyn – AC Milan 2:1 (0:1)
Paulo Dybala 60′(k.) Moise Kean 84′ – Krzysztof Piątek 39′

Z bardzo dobrej strony na włoskich boiskach znów pokazał się Krzysztof Piątek. Tym razem napastnik Milanu błysnął w meczu z Juventusem. W 39. minucie dopadł do futbolówki po zagraniu Tiemoue Bakayoko i płaskim uderzeniem z czternastu metrów nie dał szans Wojciechowi Szczęsnemu. Dla reprezentanta Polski było to już 21 trafienie w bieżących rozgrywkach Serie A (ma tyle samo bramek, co najlepszy dotychczas Fabio Quagliarella z Sampdorii Genua).

Jak się później jednak okazało, był to tylko łabędzi śpiew gości. W drugiej połowie Stara Dama odpowiedziała golami Paulo Dybali oraz Moise Keana i ostatecznie wygrała 2:1. Dla ekipy Gennaro Gattuso było to czwarte ligowe starcie z rzędu bez zwycięstwa. W tabeli Rossoneri plasują się na czwartej pozycji. W następnej kolejce zmierzą się na własnym stadionie z Lazio Rzym (13 kwietnia, godzina 20:30).

***

Hull City – Reading FC 3:1 (0:1)
Kamil Grosicki 53′ 77′ Marc Pugh 65′ – Lewis Baker 16′

Kolejnym dubletem w angielskiej Championship popisał się Kamil Grosicki. Skrzydłowy Hull dwukrotnie zmusił do kapitulacji golkipera Reading – Emiliano Martineza. W obu przypadkach były to bardzo precyzyjne, płaskie uderzenia, przy których bramkarz rywali nie miał nic do powiedzenia. Łącznie w tym sezonie „Grosik” zaliczył już 9 ligowych trafień oraz 11 asyst.

Tygrysy, mimo że do 53. minuty musiały odrabiać straty, ostatecznie triumfowały 3:1. Dzięki temu awansowały na jedenaste miejsce w tabeli i zachowały jeszcze szanse na baraże dające prawo gry w Premier League. Do szóstego w stawce Bristol City podopieczni Nigela Adkinsa tracą pięć oczek.