Polacy w ligach zagranicznych – podsumowanie weekendu

Arkadiusz Milik, Artur Sobiech, Kamil Grosicki oraz Maciej Rybus to nazwiska polskich reprezentantów, które były wykrzykiwane przez komentatorów sportowych po tym, jak pokonywali bramkarzy swoich rywali. Już dawno nie było tak udanego weekendu ze strony naszych piłkarzy. Jak poradzili sobie pozostali kadrowicze Adama Nawałki?

Anglia Premier League

W Bournemouth Artur Boruc nie jest już ulubieńcem tamtejszych kibiców. Bramki przeciwko Swansea nie strzegł polski zawodnik, mało tego nie usiadł nawet na ławce rezerwowych. Trener odesłał Boruca na trybuny mimo tego, że na konferencji zapewniał o wyborze obsady bramki między nim, a Adamem Federicim. Drużyna wspomnianego golkiperazremisowała na wyjeździe z drużyną Swansea, w której na dobre zakotwiczył inny polski specjalista od łapania piłki – Łukasz Fabiański. Popularny „Fabian“ mimo tego, iż nie zachował czystego konta (2:2), może być zadowolony ze swojej postawy, a nawet powiedzieć, że uratował swój zespół przed porażką.

***

Łukasz Fabiański (Swansea City) – 90 minut w meczu z Bournemouth AFC, domowy remis 2:2, bez szans na skuteczne interwencje przy obu trafieniach

Artur Boruc (Bournemouth AFC) – poza kadrą w starciu ze Swansea City

Hiszpania Primera Division

Żaden piłkarz nie może być zadowolony, kiedy jego zespół przegrywa, a dodatkowo, kiedy on sam zostaje obarczony winą, fatalnie interweniując przy straconych bramkach. Niestety ten opis nie jest fikcją literacką. Grzegorz Krychowiak bacznie przyczynił się do straty dwóch goli przez Sevillę. Zespół z Andaluzji przegrał wyjazdowe spotkanie i jest to już ich piąta porażka w sezonie!

***

Grzegorz Krychowiak (Sevilla FC) – 90 minut przeciwko Realowi Sociedad, drużyna z Andaluzji przegrała 0:2, zawinił przy obu straconych golach, obok Ciro Immobile najsłabszy gracz na boisku wg whoscored.com (8.1)

Niemcy Bundesliga

W Bundeslidze zawsze dużo się dzieje. Na taką sytuacje ma wpływ obecność Polaków w drużynach zza naszej zachodniej granicy. Jeszcze rok temu trener Peter Stoger skład FC Koln rozpoczynał od ustawienia w obronie, tudzież w pomocy, Pawła Olkowskiego. Niestety dziś Polak definitywnie stracił miejsce w składzie. Kadrowicz Adama Nawałki nie powąchał murawy od 18 października i warto, aby zastanowił się tym stanem rzeczy. Największy gwiazdor reprezentacji Polski Robert Lewandowski tym razem nie zdobył gola dla swojej drużyny. Bayern wygrał w prestiżowym meczu z Schalke 3:1, a jedno z uderzeń Polaka zatrzymało się na słupku. Lewy stracił pozycję lidera klasyfikacji strzelców.

Hamburger SV vs Borussia Dortmund Borussia Moenchengladbach vs Hannover 96

Na pierwsze miejsce wysunął się Pierre-Emerick Aubameyang – zawodnik z Gabonu nie uratował swojej Borussii Dortmund od srogich batów, jakie zebrała od Hamburgera SV. BVB przegrało 1:3, a od początku drugiej połowy na murawie zaprezentował się Łukasz Piszczek. „Efekt kadry“ zanotował Artur Sobiech.  Były napastnik Ruchu Chorzów oraz Polonii Warszawa zagrał bardzo dobry mecz od niepamiętnych czasów, strzelając gola w meczu z Borussią Moenchengladbach. Miejmy nadzieje, że to rozpocznie nowy rozdział w karierze Sobiecha, który przecież już od czterech lat występuje w niemieckiej Bundeslidze.

***

Robert Lewandowski (Bayern Monachium) – 90 minut przeciwko Schalke 04 Gelsenkirchen, wyjazdowa wygrana 3:1, bliski zdobycia gola w końcówce, kiedy trafił w słupek

Artur Sobiech (Hannover 96) – 90 minut w starciu z Borussią Moenchengladbach, wyjazdowa porażka 1:2, bramkę dla gości w 65. minucie zdobył Sobiech, dla którego było to trzecie trafienie w obecnym sezonie Bundesligi; oceniony najwyżej ze swojej drużyny – 8.1 wg whoscored.com

Przemysław Tytoń (VfB Stuttgart) – poza kadrą meczową, jego drużyna przegrała z FC Augsburg 0:4

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) – polski obrońca zmienił w przerwie Matthiasa Gintera, zagroził rywalom, trafiając w obramowanie bramki strzeżonej przez Rene Adlera, otrzymał trzecią najlepszą notę w zespole – 7.0 wg whoscored.com

Paweł Olkowski (1. FC Koeln) – 90 minut na ławce rezerwowych w zremisowanym 0:0 spotkaniu z FSV Mainz 05

Włochy Serie A

Po seriach remisów i porażek Torino może odetchnąć z ulgą. Zespół, którego kapitanem nieprzerwanie jest Kamil Glik, wygrał wyjazdowe spotkanie z Atalantą 1:0. Morale drużyny może podnieść fakt, że Byki wreszcie nie straciły żadnego gola. 90 minut w meczu Empoli z Fiorentiną zanotowali Piotr Zieliński oraz Łukasz Skorupski. Polacy zremisowali 2:2 na trudnym terenie trzeciego zespołu Serie A. „Zielu“ trafił nawet do sędziowskiego notesu, w którym arbiter zapisał żółtą kartkę dla polskiego pomocnika. Między słupkami AS Romy cały mecz rozegrał Wojciech Szczęsny, którego formę sprawdziła Bologna. Polak dwukrotnie skapitulował.

AC Fiorentina vs Empoli FCBologna FC vs AS Roma

***

Jakub Błaszczykowski (ACF Fiorentina) – poza kadrą meczową w zremisowanym przez Fiołki 2:2 meczu z Empoli FC

Kamil Glik (Torino FC) – 90 minut w meczu z Atalantą Bergamo w roli kapitana, wyjazdowa wygrana 1:0

Kamil Wilczek (Carpi FC) – wyjazdowe spotkanie z Chievo Verona, przegrane 1:2 przesiedział na ławce rezerwowych

Wojciech Szczęsny (AS Roma) – 90 minut w meczu przeciwko Bologna FC, drużyna Polaka zremisowała 2:2, bez większych szans przy obu golach (jeden z rzutu karnego)

Piotr Zieliński (Empoli FC) – 90 minut w meczu przeciwko Fiorentinie, zremisowanym 2:2, w 82. minucie ukarany został żółtą kartką

Pozostałe ligi:

Arkadiusz Milik zdobył swojego szóstego gola w tym sezonie Eredivisie. Polski napastnik tym razem trafił do siatki Cambuur. Milik jest liderem klasyfikacji kanadyjskiej (sześć goli + pięć asyst). We Francji Kamil Grosicki znów nie wyszedł w podstawowym składzie Rennes. Skrzydłowy kadry Nawałki nic sobie z tego jednak nie robił. „Grosik“ chwilę po tym, jak wszedł na boisko, kapitalnym strzałem lewą nogą pokonał bramkarza Bordeaux.

Na rosyjskiej ziemi remis swojej drużynie dał Maciej Rybus. Polak osiemnaście minut po tym, jak zameldował się na murawie, ustalił wynik pojedynku na 2:2. Niestety Artur Jędrzejczyk nie podniósł się z ławki rezerwowych Krasnodara. 90 minut w Osmanlisporze zanotował Łukasz Szukała. Obecność defensora kadry nie dała tureckiej drużynie punktów, gdyż okazała się słabsza od Rizesporu.

***

Arkadiusz Milik (Ajax Amsterdam) – 90 minut w wygranym 5:1 spotkaniu z Cambuur, zdobył bramkę w 29. minucie

Artur Jędrzejczyk (FK Krasnodar) – 90 minut na ławce w meczu ze Spartakiem Moskwa, przegranym przez jego drużynę 2:3

Łukasz Szukała (Osmanlispor FK) – 90 minut w spotkaniu z Rizesporem, przegranym 0:1, jeden z najsłabszych zawodników na boisku (6.1 wg whoscored.com)

Kamil Grosicki (Stade Rennais) – wszedł na boisko w 66. minucie w zremisowanym 2:2 meczu przeciwko Girondins Bordeaux, w 74. minucie trafił do siatki na 2:1, jeden z najlepszych zawodników w swojej drużynie, 7.3 wg whoscored.com (trzecia z kolei nota)