Polacy w ligach zagranicznych – podsumowanie weekendu

To nie był najlepszy weekend dla Polaków za granicą. Większość piłkarzy, którzy mieli swoje ciężko wypracowane marki za granicą zatracili je. Nie grali: Paweł Olkowski, Łukasz Piszczek, Artur Jędrzejczyk czy Marcin Wasilewski. Powodów do radości było niewiele. Jednym z pozytywnych akcentów była postawa Piotra Zielińskiego, który poprowadził swój zespół do zwycięstwa z Genoą. Jak sobie radzili inni biało-czerwoni na Starym Kontynencie w miniony weekend?

Anglia Premier League

Na Wyspach Polacy w większości zupełnie nie są na piedestale. Jedynym pewnym punktem bramki Swansea jest jej etatowy bramkarz – Łukasz Fabiański. Polak zanotował 90 minut i zwycięstwo z Aston Villą 2:1. Kolega po fachu Fabiana – Artur Boruc lepiej, gdyby jak najszybciej zapomniał o ostatnim meczu z Tottenhamem. Były bramkarz Southampton wyciągał piłkę z siatki aż pięciokrotnie, co spotkało się z dezaprobatą komentatorów obarczających Polaka o porażkę Bournemouth. Niezmienna jest sytuacja Marcina Wasilewskiego w barwach Leicester. Popularny Wasyl ponownie nie znalazł się w kadrze The Fox.

***

Łukasz Fabiański (Swansea City) – 90 minut w meczu z Aston Villą, wyjazdowa wygrana 2:1

Artur Boruc (AFC Bournemouth) – 90 minut w meczu z Tottenhamem Hotspur, domowa porażka 1:5

Marcin Wasilewski (Leicester City) – poza kadrą meczową w starciu z Crystal Palace, domowa wygrana 1:0, kontuzja

Niemcy Bundesliga

Kiedy Robert Lewandowski nie strzelił gola w dwóch meczach z rzędu niemieckie media mówiły o kryzysie Polaka. Teraz były napastnik Borussii Dortmund znów jest na okładkach sportowych magazynów. Snajper reprezentacji Polski zdobył trzeciego gola dla Bayernu, a mistrzowie Niemiec zwyciężyli z FC Koeln 4:0. Lewy jest liderem klasyfikacji strzelców Bundesligi, mając trzynaście trafień na koncie. W podstawowej jedenastce Hannover, znalazł się Artur Sobiech. Polak spędził na boisku 66 minut i po raz kolejny nie wyróżnił się niczym szczególnym. Jego drużyna poległa u siebie z Eintrachtem Frankfurt 1:2.

Bayern Munich vs. 1. FC Koeln

W Bundeslidze jeszcze tylko jeden Polak zasmakował gry na najwyższym poziomie. Był nim Przemysław Tytoń. Bohater meczu otwarcia EURO 2012 nie notuje dobrego wejścia do nowej drużyny. Golkiper znany ze świetnych występów w lidze hiszpańskiej dał sobie wbić cztery gole, czego efektem była porażka VfB Stuttgart z Bayerem Leverkusen 3:4. Martwić może fakt, że z ławki znów nie podnieśli się Łukasz Piszczek oraz Paweł Olkowski. Kadrowicze Adama Nawałki muszą szukać formy na treningach, gdyż inaczej może się okazać, że nie dostaną powołania od selekcjonera na EURO do Francji.

***

Paweł Olkowski (FC Koeln) – cały mecz na ławce rezerwowych z starciu Bayernem Monachium, wyjazdowa porażka 0:4

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) – cały mecz na ławce rezerwowych w starciu z FC Augsburgiem, domowa wygrana 5:1

Robert Lewandowski (Bayern Monachium) – 90 minut w meczu z FC Koeln, domowa wygrana 4:0 (gol Polaka)

Artur Sobiech (Hannover 96) – 66 minut w meczu z Eintrachtem Frankfurt, domowa porażka 1:2

Przemysław Tytoń (VfB Stuttgart) – 90 minut w meczu z Bayerem Leverkusen, wyjazdowa porażka 3:4

Sebastian Boenisch (Bayer Leverkusen) – 90 minut w meczu z VfB Stuttgart, domowa wygrana 4:3 (gol i żółta kartka Polaka)

Włochy Serie A

W polskim meczu pomiędzy Romą a Fiorentiną wystąpiło dwóch graczy z kraju nad Wisłą. Wojciech Szczęsny zanotował 90 minut i solidny mecz przeciwko Violi, z którą Giallorossi wygrali 2:1. Bohater okienka transferowego Serie A – Jakub Błaszczykowski – grał w tym spotkaniu do 61. minuty i nie wykazał się niczym kreatywnym. Podobnie ma się postawa Kamila Glika, którego Torino przegrało z Lazio 0:3. Zupełnie inne nastroje panują w Empoli, w której występuje dwóch Polaków – Piotr Zieliński oraz Łukasz Skorupski. Obaj zanotowali dobre występy w meczu z Genoą, a  popularny „Zielu” zdobył bramkę ustalającą wynik na 2:0.

Empoli vs GenoaSS Lazio-Torino FC

***

Jakub Błaszczykowski (ACF Fiorentina) – 61 minut w meczu z AS Romą, domowa porażka 1:2

Wojciech Szczęsny (AS Roma) – 90 minut w meczu z ACF Fiorentiną, wyjazdowa wygrana 2:1

Kamil Glik (Torino FC) – 90 minut w meczu z Lazio Rzym, wyjazdowa porażka 0:3

Piotr Zieliński (Empoli FC) – 90 minut w meczu z Genoą CFC, domowa wygrana 2:0 (gol i żółta kartka Polaka)

Łukasz Skorupski (Empoli FC) – 90 minut w meczu z Genoą CFC, domowa wygrana 2:0

Kamil Wilczek (Carpi FC) – poza kadrą meczową w starciu z Bologną FC, domowa porażka 1:2

Hiszpania Primera Division

Grzegorz Krychowiak to nasz „rodzynek” w Primera Division. Pomocnik Sevilli wraca do formy, notując bardzo dobry mecz przeciwko Getafe. Andaluzyjczycy wygrali 5:0, a Polak był jednym z najlepszych piłkarzy na boisku.

***

Grzegorz Krychowiak (Sevilla FC) – 90 minut w meczu Getafe CF, domowa wygrana 5:0

Inne:

W innych ligach nastroje również stonowane. Arkadiusz Milik nie wyleczył kontuzji doznanej podczas meczu ze Szkocją i nie zagrał w starciu z Vitesse (3:1). Pozytywny akcent zanotował natomiast Kamil Grosicki, który dał remis swojemu Rennes, strzelając bramkę na 1:1 w spotkaniu z Lorient. Polak nie zagrał jednak od pierwszej minuty meczu. W Turcji 90 minut w Osmanlisporze zanotował Łukasz Szukała. Rosyjska Premjer Liga, gdzie sporą kolonię tworzą Polacy, również nie rozpieszczała naszych piłkarzy. Artur Jędrzejczyk stracił pozycję w bloku obronnym Krasnodara, z kolei Maciej Rybus rozegrał tylko 17 minut.

***

Kamil Grosicki (Stade Rennais)  – 38 minut w meczu z FC Lorient, wyjazdowy remis 1:1 (gol Polaka)

Łukasz Szukała (Osmanlispor FK) – 90 minut w meczu z Genclerbirligi Ankarą, wyjazdowa porażka 0:1

Maciej Rybus (Terek Grozny) – 17 minut w meczu CSKA Moskwa, domowy remis 0:0

Artur Jędrzejczyk (FK Krasnodar) – cały mecz na ławce rezerwowych w starciu z Rubinem Kazań, domowa wygrana 2:1

Arkadiusz Milik (Ajax Amsterdam) – poza kadrą meczową w starciu z Vitesse Arnhem, wyjazdowa wygrana 3:1, kontuzja