Polacy w ligach zagranicznych – podsumowanie weekendu

Miniony weekend dla Polaków w Europie był raczej przeciętny. Do udanych mogą zaliczyć go szczególnie Przemysław Tytoń oraz Kamil Grosicki. Pierwszy obronił rzut karny i otrzymał od „Kickera” najlepszą notę w meczu, a drugi po raz kolejny wpisał się na listę strzelców we francuskiej Ligue 1.

Anglia Premier League

fabianskiSzczęścia nie miał Artur Boruc, który na rozgrzewce przed starciem z Manchesterem City nabawił się kontuzji i szansę na grę od pierwszej minuty otrzymał rezerwowy Adam Federici. Polak obserwował więc z boku poczynania swoich kolegów, którzy polegli z kretesem 1:5. Całe spotkanie rozegrał natomiast Łukasz Fabiański. Podstawowy golkiper reprezentacji narodowej nie uchronił jednak Swansea przed porażką ze Stoke, kapitulując już w 4. minucie po skutecznie egzekwowanym rzucie karnym przez Bojana Krkicia. (fot. twitter.com/LukaszFabianski)

***

Artur Boruc (AFC Bournemoth) – poza wyjściowym składem w meczu z Manchesterem City, wyjazdowa porażka 1:5, kontuzja

Łukasz Fabiański (Swansea City) – 90 minut w meczu ze Stoke City, domowa porażka 0:1

Niemcy Bundesliga

tytonBohaterem weekendu w Niemczech tym razem nie był Robert Lewandowski, a Przemysław Tytoń. Krytykowany za słabe występy polski golkiper tym razem pokazał klasę i uchronił swoją drużynę od straty punktów. Tytoń już w 4. minucie meczu z beniaminkiem, Ingolstadt, obronił rzut karny. W całym spotkaniu nie skapitulował ani razu, a dzięki bramce strzelonej przez Daniela Didaviego mógł cieszyć się z trzech oczek dopisanych na konto jego ekipy. (fot. twitter.com/przemektyton)

Lewy tym razem nie poszalał i przerwał swoją znakomitą passę w strzelaniu kolejnych goli. W pięciu kolejnych meczach kapitan naszej reprezentacji strzelił aż 14 bramek. Jego dobra seria dobiegła końca na stadionie Werderu Brema, z którym Bayern wygrał skromnie, bo tylko 1:0, po golu Thomasa Muellera.

Naprzeciw siebie na boisku stanęli Artur Sobiech i Paweł Olkowski. Ze zwycięstwa cieszył się ten pierwszy. Hannover 96 okazał się nieznacznie lepszy od FC Koeln (1:0), a obaj Polacy zostali zmienieni w drugiej połowie.

W miniony weekend z ławki Borussii Dortmund nie podniósł się Łukasz Piszczek. Nasz prawy obrońca stracił miejsce w składzie na rzecz Matthiasa Gintera i musi budować swoją pozycję w klubie od nowa.

***

Robert Lewandowski (FC Bayern Monachium) – 90 minut w meczu z Werderem Brema, wyjazdowa wygrana 1:0

Przemysław Tytoń (VfB Stuttgart) – 90 minut w meczu z FC Ingolstadt 04, domowa wygrana 1:0

Paweł Olkowski (FC Koeln) – 58 minut w meczu z Hannoverem 96, domowa porażka 0:1

Artur Sobiech (Hannover 96) – 84 minuty w meczu z FC Koeln, wyjazdowa wygrana 1:0

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) – cały mecz na ławce rezerwowych w meczu z FSV Mainz, wyjazdowa wygrana 2:0

Włochy Serie A

Kolejny solidny występ w barwach Torino zaliczył Kamil Glik. Jego drużyna, co prawda straciła punkty, ale remis z Milanem – choć już nie tak dobrym jak kiedyś – wstydu nie przynosi (1:1).

90 minut na boisku spędził także Jakub Błaszczykowski. Skrzydłowy Fiorentiny popisał się jednym groźnym uderzeniem, które zdołał obronić Pepe Reina. (fot. PAP/EPA)

Napoli vs Fiorentina Napoli vs Fiorentina

Całe spotkanie rozegrał także wypożyczony z Arsenalu do Romy Wojciech Szczęsny. W spotkaniu z Empoli, w którym między słupkami stanął Łukasz Skorupski, Szczęsny wpuścił jedną bramkę. Wcześniej jednak koledzy z pola zdobyli trzy gole, dzięki czemu obeszło się bez straty punktów.

***

Kamil Glik (Torino FC) – 90 minut w meczu z AC Milan, domowy remis 1:1

Jakub Błaszczykowski (ACF Fiorentina) – 90 minut w meczu z SSC Napoli, wyjazdowa porażka 1:2

Wojciech Szczęsny (AS Roma) – 90 minut w meczu z Empoli FC, domowa wygrana 3:1

Piotr Zieliński (Empoli FC) – zawieszenie za czerwoną kartkę w poprzedniej kolejce

Kamil Wilczek (Carpi FC) – poza kadrą meczową

Hiszpania Primera Division

Kolejny mecz w pełnym wymiarze czasowym w barwach Sevilli rozegrał Grzegorz Krychowiak. Andaluzyjczycy zremisowali na wyjeździe z Eibarem (1:1) i po dwóch kolejnych zwycięstwach, które miały zwiastować powrót do formy z poprzedniego sezonu, ponownie zgubili punkty, będąc faworytem.

***

Grzegorz Krychowiak (Sevilla FC) – 90 minut w meczu z SD Eibar, wyjazdowy remis 1:1

Inne:

Z dobrej strony w lidze francuskiej pokazał się Kamil Grosicki, ktory wszedł na boisko z ławki rezerwowych i zdołał wpisać się na listę strzelców. Jego trafienie było już jednak tylko honorowe. Stade Rennais uległo bowiem Nicei aż 1:4.

Po 90 minut rozegrali Maciej Rybus oraz Thiago Cionek. Obaj, gdy tylko są zdrowi mają zapewniony pierwszy skład w swoich zespołach. Całe spotkanie w barwach Krasnodara na ławce przesiedział natomiast Artur Jędrzejczyk.

Z powodu urazu mięśnia brzucha poza kadrą meczową Ajaxu znalazł się Arkadiusz Milik.

***

Kamil Grosicki (Stade Rennais) – 38 minut w meczu z OGC Nice, domowa porażka 1:4, (gol Polaka)

Maciej Rybus (Terek Grozny) – 90 minut w meczu z Krylją Sowietow Samara, wyjazdowa wygrana 2:0

Artur Jędrzejczyk (FK Krasnodar) – na ławce rezerwowych w meczu z Anży Machaczkała, wyjazdowy remis 2:2

Thiago Cionek (Modena FC) – 90 minut w meczu z Ascoli Calcio, domowa wygrana 2:1

Łukasz Szukała (Osmanlispor FK) – 90 minut w meczu z Istanbul Basaksehir FK, domowa porażka 0:3 (żółta kartka dla Polaka)