Polacy przegrali towarzysko z Hiszpanami

Polscy piłkarze ręczni przegrali w Ergo Arenie na granicy Gdańska i Sopotu w towarzyskim meczu z Hiszpanią 22:25 (11:15). Był to ostatni sprawdzian przed pierwszym eliminacyjnym meczem mistrzostw świata Katar 2015 z Niemcami, który odbędzie się w sobotę.

W towarzyskim meczu polscy piłkarze ręczni przegrali 22:25 w Ergo Arenie z Hiszpanami. Oprócz prawie kompletu widzów biało-czerwonych dopingowali również polscy piłkarze, którzy w piątek zmierzą się na PGE Arenie Gdańsk z Litwą.

W zespole gości wystąpiło siedmiu zawodników, którzy w styczniu 2013 roku wywalczyli w Barcelonie mistrzostwo świata. Trener reprezentacji Hiszpanii i Orlenu Wisły Płock Manuel Cadenas powołał również syna szkoleniowca Vive Targów Kielce Tałanta Dujszebajewa, Aleksa.

Z kolei w polskim zespole w tym spotkaniu z powodu kontuzji nie zagrali środkowy rozgrywający Bartłomiej Jaszka i prawy rozgrywający Krzysztof Lijewski. Ten pierwszy ma uraz prawego barku, natomiast zawodnik Vive Targów problemy z pachwiną. Ich występ w sobotę także w Gdańsku w pierwszym eliminacyjnym meczu mistrzostw świata Katar 2015 z Niemcami stoi pod znakiem zapytania.

Sporą niewiadomą jest również forma biało-czerwonych przed kwalifikacjami. Wyrównany początek gospodarze mogą zawdzięczać bardzo dobrze broniącemu Sławomirowi Szmalowi, ale kiedy „Kasa” zszedł z bramki, zaznaczyła się przewaga gości.

Polacy mieli spore problemy zwłaszcza z zatrzymaniem drugiego kołowego rywali, potężnego, ważącego 113 kg Juana Andreu. To głównie dzięki niemu po 30 minutach Hiszpanie wygrywali 15:11. Na początku drugiej połowy błysnął z kolei Dujszebajew, który rzucił trzy bramki i w 39. minucie mistrzowie świata prowadzili 18:13.

Biało-czerwoni powoli odrabiali jednak straty i w 53. minucie po akcji Adama Wiśniewskiego przegrywali jedynie 19:21. W ostatniej minucie przy stanie 22:24 skrzydłowy Orlenu Wisły Płock stanął przed szansą zdobycia kontaktowej bramki, ale przegrał pojedynek sam na sam z Gonzalo Perezem de Vargasem. W rewanżu nie pomylił się Garcia Ugalde i Hiszpanie mogli cieszyć się z zasłużonego zwycięstwa.

Polacy bardzo słabo egzekwowali także karne – wykorzystali bowiem tylko jeden z czterech rzutów z siedmiu metrów. Trafił Bartosz Jurecki, a kolejne spudłowali Michał Daszek, Przemysław Krajewski i Robert Orzechowski.

Drugie spotkanie pomiędzy tymi zespołami odbędzie się we wtorek 10 czerwca w Płocku. Nie wystąpi w nim jednak słynny 34-letni Iker Romero, który właśnie w Ergo Arenie oficjalnie zakończył reprezentacyjną karierę. W sumie mistrz świata, wicemistrz Europy oraz brązowy medalista olimpijski rozegrał w narodowym zespole 200 spotkań i zdobył w nich 753 bramki.

Polska – Hiszpania 22:25 (11:15).

Polska: Sławomir Szmal, Marcin Wichary, Piotr Wyszomirski – Mariusz Jurkiewicz 2, Karol Bielecki 0, Adam Wiśniewski 4, Bartosz Jurecki 4, Michał Jurecki 4, Kamil Syprzak 3, Piotr Grabarczyk 0, Przemysław Krajewski 1, Michał Daszek 0, Jakub Łucak 0, Michał Szyba 1, Rafał Gliński 1, Piotr Masłowski 0, Wojciech Gumiński 0, Robert Orzechowski 2, Piotr Chrapkowski 0.

Hiszpania: Jose Manuel Sierra Gonzalo, Gonzalo Perez de Vargas – Albert Rocas 2, Jorge Maqueda 2, Julen Aginagalde 2, Roberto Garcia 0, Cristian Ugalde 2, Iker Romero 1, Juan Andreu 4, Antonio Jesus Garcia 4, Valero Rivera 2, Iosu Goni 0, Niko Mindegia 2, Alex Dujszebajew 4, Carlos Molina 0.

Sędziowali: Henrik Mortensen i Leif Poulsen (Dania). Widzów: 9000. Kary: Polska – 4; Hiszpania – 6.