Polacy za granicą. Szczęsny i Krychowiak z debiutem; „Lewy” nie zapobiegł katastrofie

Robert Lewandowski nie uchronił Bayernu Monachium przed klęską z Hoffenheim 0:2. W nowych barwach debiutowali Wojciech Szczęsny (Juventus) i Grzegorz Krychowiak (West Bromwich Albion). Ten ostatni spędził na murawie 90 minut. To pierwszy krok w stronę odzyskania zaufania Adama Nawalki.

To zdecydowanie nie był najlepszy dzień dla Bayernu Monachium. Obok wpadki z Hoffenheim, piłkarski świat obiegły słowa Roberta Lewandowskiego, który w wywiadzie udzielonym jednej z niemieckich gazet skrytykował politykę transferową klubu. Rzeczywiście – choć w składzie Bawarczyków nie brakuje mistrzów świata i wielkich zawodników – tego lata drużyna nie dokonała poważnych wzmocnień.

Polak powinien był otworzyć wynik dzisiejszego pojedynku. W 7. minucie z bliskiej odległości nie zdołał skierować futbolówki do siatki. Ta otarła się od o poprzeczkę i wyszła poza plac gry. Później do głosu nieoczekiwanie doszli rywale. Przy trafieniu na 1:0 sporo pretensji popłynęło pod adresem arbitra. W momencie, kiedy padł gol, na murawie znajdowały się dwie piłki, na co uwagę zwracał m.in. Robert Lewandowski.

W drugiej odsłonie losów widowiska nie odmienili ani James Rodriguez, ani Arjen Robben. Mistrzowie Niemiec stracili drugiego gola i ponieśli swoją pierwszą porażkę w bieżącym sezonie. Lewandowski – z dorobkiem trzech goli – pozostaje wiceliderem klasyfikacji strzelców.

* * *

Dla Wojciecha Szczęsnego i Grzegorza Krychowiaka dzisiejszy dzień miał szczególne znaczenie. Po raz pierwszy znaleźli się bowiem w wyjściowej jedenastce nowych drużyn, jakie reprezentują.

Golkiper Juventusu zachował czyste konto w pojedynku z Chievo (3:0). Popisał się przy tym jedną wspaniałą interwencją, kiedy zatrzymał bombę Ivana Radovanovicia z rzutu wolnego. Portal whoscored.com ocenił występ polskiego golkipera na 7.31.

Dzisiejszego dnia nie będą dobrze wspominać zawodnicy West Bromwich Albion. Porażka z Brigton to ich pierwsza klęska w bieżącym sezonie. Występ Grezgorza Krychowiaka część mediów uznała za przeciętny. W ocenie niektórych Polak był najsłabszym ogniwem na środku pomocy WBA. Zdaniem innych grał na wysokim poziomie dokładności podań, będąc przy tym wyróżniającą się postacią.

* * *

Na uwagę zasłużyli także Thiago Cionek i Paweł Wszołek. Pierwszy z wymienionej dwójki w 10. minucie otworzył wynik pojedynku z Empoli (Serie B). Nie gorzej – tyle, że w Championship – radził sobie Wszołek. Jego asysta zagwarantowała QPR cenne trzy punkty w rywalizacji z Ipswich.

W Ligue 1 przeciętny występ odnotował Kamil Glik, który nie uchronił swoich kolegów w Monaco przed sromotną klęską w starciu z OGC Nice 0:4. Whoscored.com ocenił występ polskiego stopera na 6.15.

* * *

Premier League – 4. kolejka:

Grzegorz Krychowiak (West Bromwich Albion) – 90 minut w przegranym (1:3) starciu z Brighton
Jan Bednarek (Southampton FC) – poza kadrą meczową w przegranym pojedynku z Watford FC (0:2)

Championship – 6. kolejka:

Paweł Wszołek (QPR) – do 77. minuty w zwycięskim (2:1) starciu z Ipswich, asysta przy golu na 1:0

Ligue 1 – 5. kolejka:

Kamil Glik (AS Monaco) – 90 minut w przegranym meczu z OGC Nice (0:4)

Bundesliga – 3. kolejka:

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) – 90 minut w starciu z Freiburgiem (0:0)
Jakub Błaszczykowski (VfL Wolfsburg) – poza kadrą meczową w rywalizacji z Hannoverem (1:1)
Robert Lewandowski (Bayern Monachium) – 90 minut w przegranym pojedynku z Hoffenheim (0:2)

Serie A – 3. kolejka:

Wojciech Szczęsny (Juventus) – 90 minut i czyste konto w zwycięskim spotkaniu z Chievo
Mariusz Stępiński (Chievo Werona) – na ławce rezerwowych w przegranym meczu z Juventusem
Paweł Jaroszyński (Chievo Werona) – na ławce rezerwowych w starciu z Juventusem

Serie B – 3. kolejka:

Thiago Cionek (US Palermo) – 90 minut i gol w zremisowanym pojedynku z Empoli FC (3:3)

Parva Liga – 8. kolejka:

Jacek Góralski (Łudogorec Razgrad) – 90 minut w wygranej 4:0 rywalizacji ze Slavią Sofia