Polacy za granicą. Piszczek lepszy od Lewandowskiego w hicie Bundesligi

W najbardziej prestiżowym meczu niemieckiej Bundesligi piłkarze Borussii Dortmund pokonali przed własną publicznością Bayern Monachium 1:0. Do wygranej BVB w dużej mierze przyczynił się Łukasz Piszczek, który przyćmił Roberta Lewandowskiego i był jednym z najlepszych zawodników na boisku.

Piszczek przeniósł swoją wysoką formę z eliminacji do mistrzostw świata na mecze klubowe. 31-letni prawy obrońca Borussia Dortmund vs Bayern Munichzaliczał się do wyróżniających postaci w szlagierze niemieckiej Bundesligi. O ile rzadko angażował się w akcje ofensywne, o tyle w obronie razem z kolegami postawił zaporę nie do przejścia. Jego Borussia skromnie, bo 1:0, wygrała z Bayernem, w barwach którego słabe zawody rozegrał Robert Lewandowski. Snajper Bawarczyków często był osamotniony z przodu i bardzo rzadko otrzymywał dokładne podania od partnerów z zespołu. Sobotnia porażka sprawiła, że podopieczni Carlo Ancelottiego stracili pozycję lidera na rzecz rewelacji rozgrywek – RB Lipsk.

Z ławki rezerwowych Paris Saint-Germain wciąż nie podnosi się Grzegorz Krychowiak. Tym razem Polak przyglądał się z boku boiska, jak mistrzowie Francji pokonują FC Nantes 2:0. W drużynie gości do 68. minuty na placu gry przebywał Mariusz Stępiński. Nasz reprezentant nie wyróżnił się jednak niczym szczególnym, przez większość czasu będąc bezproduktywny.

kamil-glikKolejne 90 minut zaliczył za to Kamil Glik, który pomógł AS Monaco w zwycięstwie nad Lorient 3:0. Były piłkarz Torino nie miał w sobotę zbyt wiele pracy i głównie obserwował poczynania swoich kolegów w polu karnym rywali. W podstawowym składzie Stade Rennais wybiegł również Kamil Grosicki. 28-letni skrzydłowy jak zwykle imponował szybkością, a w 43. minucie spotkania z Angers (1:1) mógł nawet wpisać się na listę strzelców, ale piłka po jego uderzeniu przeleciała tuż obok słupka. Został zmieniony dopiero w końcówce przez Pedro Henrique.

Kontuzja pleców wyeliminowała z gry Artura Boruca. Jego Bournemouth wygrało na wyjeździe ze Stoke 1:0. Jak zwykle między słupkami Swansea stanął natomiast Łukasz Fabiański. Polak aż do 89. minuty pojedynku z Evertonem zachowywał czyste konto, kiedy to skapitulował po „główce” Seamusa Colemana z najbliższej odległości. Łabędzie ostatecznie zremisowały 1:1 i spadły na ostatnie miejsce w tabeli Premier League. Tradycyjnie poza kadrą meczową Leicester znalazł się Bartosz Kapustka. Mistrzowie Anglii ulegli Watfordowi 1:2.

Do „jedenastki” Cagliari po trzech meczach powrócił Bartosz Salamon, który nie pomógł jednak swojej ekipie w przegranym starciu z Chievo (0:1). Na boisku przebywał do 70. minuty i może mieć do siebie pretensje za straconego jakub-blaszczykowskigola, gdy nie nadążył za Massimo Gobbim, a ten w sytuacji sam na sam nie dał większych szans Marco Storariemu. Niewiele ponad kwadrans w konfrontacji Udinese z Napoli (1:2) zanotował Piotr Zieliński. Nasz rodak prawdopodobnie wystąpi w podstawowym składzie w najbliższą środę przeciwko Dynamu Kijów. Przeciętne spotkanie rozegrał z kolei Jakub Błaszczykowski. Polak spędził na murawie 55. minut i do tego czasu nie zaprezentował niczego szczególnego. Przede wszystkim brakowało go z przodu, poza tym – miał mnóstwo zadań defensywnych, w efekcie czego częściej poruszał się w obrębie własnej szesnastki. Jego Wolfsburg zanotował kolejną ligową porażkę, tym razem ulegając Schalke 0:1.

***

Ligue 1 13. kolejka:

Kamil Glik (AS Monaco) – 90 minut w wygranym meczu z FC Lorient (3:0)
Maciej Rybus (Olympique Lyon) – do 81. minuty w zwycięskim pojedynku z Lille OSC (1:0)
Grzegorz Krychowiak (Paris SaintGermain) – na ławce rezerwowych w wygranym spotkaniu z FC Nantes (2:0)
Mariusz Stępiński (FC Nantes) – do 68. minuty w przegranej konfrontacji z Paris Saint-Germain (0:2)
Kamil Grosicki (Stade Rennais)  do 80. minuty w zremisowanym starciu z Angers SCO (1:1)

Serie A 13. kolejka:

Bartosz Salamon (Cagliari Calcio) – do 70. minuty w przegranym pojedynku z Chievo Werona (0:1)
Piotr Zieliński (SSC Napoli) – od 72. minuty w zwycięskim spotkaniu z Udinese Calcio (2:1)
Arkadiusz Milik (SSC Napoli) – z powodu kontuzji kolana poza kadrą meczową w wygranej konfrontacji z Udinese Calcio (2:1)

Premier League 12. kolejka:

Łukasz Fabiański (Swansea City) – 90 minut w zakończonym podziałem punktów starciu z Evertonem FC (1:1)
Artur Boruc (AFC Bournemouth) – z powodu kontuzji pleców poza kadrą meczową w zwycięskim spotkaniu ze Stoke City (1:0)
Bartosz Kapustka (Leicester City) – poza kadrą meczową w przegranym pojedynku z Watfordem FC (1:2)

Bundesliga 11. kolejka:

Jakub Błaszczykowski (VfL Wolfsburg) – do 55. minuty w przegranym meczu z Schalke 04 Gelsenkirchen (0:1)
Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) – 90 minut w wygranej konfrontacji z Bayernem Monachium (1:0)
Robert Lewandowski (Bayern Monachium) – 90 minut w przegranym starciu z Borussią Dortmund (0:1)