Polacy za granicą. Najlepszy z biało-czerwonych? Thiago Cionek

Thiago Cionek po transferze do Spal Ferrara stał się ostoją defensywy beniaminka włoskiej Serie A. Nie inaczej było tym razem. Reprezentant Polski i jego koledzy potrafili zneutralizować Inter Mediolan (1:1). Nieco gorzej spisała się trójka białoczerwonych z Sampdorii, a Łukasz Teodorczyk, Łukasz Skorupski i Bartosz Salamon nie pojawili się na boisku.

Odkąd Thiago Cionek trafił do Serie A jest zdecydowanie jednym z pewnych punktów Spal. Nie inaczej było tym razem. Naprzeciw Brazylijczyka z polskim paszportem stanął nie lada przeciwnik. Beniaminek mierzył się bowiem z Interem, w którego składzie na szpicy wystąpił Mauro Icardi. Ekipa z Ferrary straciła tylko jednego gola i zyskała punkt, a spora w tym zasługa Cionka.

W „polskim” meczu w Serie A reprezentanci grali tylko po jednej stronie. W podstawowej jedenastce Sampdorii pojawili się Karol Linetty i Bartosz Bereszyński, natomiast z ławki został wpuszczony Dawid Kownacki. Ten drugi sprokurował „jedenastkę”. Na szczęście dla obrońcy, Alessandro Florenzi nie zdołał jej wykorzystać. Niezbyt widoczny był dzisiaj Linetty. Kownacki również nie zabłysnął, a co więcej – trener w dosadnych słowach wyraził się o jego grze na aferze w końcówce (Blucerchiati pokonali Romę 1:0).

Dwadzieścia cztery minut otrzymał Piotr Zieliński. Pomocnik Napoli nie wpłynął na wynik spotkania z Bologną (3:1). Ten był już ustalony przed jego wejściem na boisku. W tym czasie posłał trzy niecelne podania (22/25), więc skuteczność miał przyzwoitą. Nie wspomógł jednak kolegów w stworzeniu kolejnego większego zagrożenia pod bramką rywali.

Od straty punktów tym razem swojego zespołu nie uchronił Kamil Glik (Monaco zremisowało w delegacji z Olympigue’em Marsylią 2:2). Najlepszy polski obrońca wyjątkowo spisał się poniżej oczekiwań i okazał się jednym z najsłabszych punktów defensywy drużyny z Księstwa. Stoper zagrał na 74-procentowej celności podań. Przez cały pojedynek zdołał zaliczyć osiem udanych interwencji.

Z powodu urazu w kadrze VfL Wolfsburg nie znalazł się Jakub Błaszczykowski. Na murawie nie zobaczyliśmy także Łukasza Teodorczyka. Ten jednak, w odróżnieniu od skrzydłowego Wilków, nie podniósł się po prostu z ławki rezerwowych. W tej samej pozycji mecze swoich ekip obejrzeli Bartosz Salamon i Łukasz Skorupski.

***

Ligue 1 (Francja) – 23. kolejka:

Kamil Glik (AS Monaco) – 90 minut i żółta kartka w wyjazdowym starciu z Olympique’em Marsylia (2:2)

Bundesliga (Niemcy) – 20. kolejka:

Jakub Błaszczykowski (VfL Wolfsburg) – poza kadrą meczową na spotkanie z Hannoverem 96 (0:1)

Jupiler League (Belgia) – 24. kolejka:

Łukasz Teodorczyk (RSC Anderlecht) – całe starcie ze Standardem Liege (3:3) na ławce rezerwowych

Serie A (Włochy) – 22. kolejka:

Thiago Cionek (Spal Ferrara) – 90 minut w zremisowanym na własnym stadionie meczu z Interem Mediolan (1:1)
Bartosz Salamon (Spal Ferrara) – całe spotkanie z Interem Mediolan na ławce rezerwowych (1:1)
Piotr Zieliński (SSC Napoli) – od 66. minuty w zwycięskim starciu z Bologną FC (3:1)
Łukasz Skorupski (AS Roma) – cały wyjazdowy mecz z UC Sampdorią na ławce rezerwowych (0:1)
Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria) – 90 minut i żółta kartka w domowym starciu z AS Romą (1:0)
Karol Linetty (UC Sampdoria) – 90 minut w meczu z AS Romą (1:0)
Dawid Kownacki (UC Sampdoria) – od 62. minuty przeciwko AS Romie (1:0)