Polacy za granicą. Mistrzostwo Lewandowskiego, trafienie Glika

Robert Lewandowski zdobył dwa gole w wyjazdowym meczu Bayernu Monachium z VfL Wolfsburg (6:0) i zajął pole position w wyścigu po koronę króla strzelców niemieckiej Bundesligi. Ponadto „Lewy” mógł cieszyć się dzisiaj z kolejnego krajowego mistrzostwa, które zapewniła sobie jego drużyna. Do bramki rywala po raz szósty w obecnym sezonie Ligue 1 trafił Kamil Glik. Spotkanie Sampdorii z Torino (1:1) z asystą zakończył natomiast Karol Linetty.

Bliski swojego pierwszego trafienia w barwach Hull City (0:0 z Southamptonem) był dzisiaj Kamil Grosicki. Skrzydłowy Tygrysów już w 6. minucie pokusił się o uderzenie z rzutu wolnego. Futbolówka odbiła się jednak od słupka bramki strzeżonej przez Frasera Forstera i opuściła boisko. Reprezentant Polski został zmieniony w 83. minucie. „Grosik” był jednym z najcelniej podających zawodników (91% skuteczności – 21/24), jednak nie przełożyło się to na konkrety w postaci asyst.

Swoją szóstą bramkę w bieżącym sezonie Ligue 1 zdobył Kamil Glik. Defensor AS Monaco skierował piłkę do siatki uderzeniem głową po dośrodkowaniu Joao Moutinho (gol na 1:1). Drużyna Polaka wygrała ostatecznie z Tuluzą 3:1 i zrobiła kolejny krok do zdobycia tytułu mistrza Francji. Glik nie miał zbyt wielu obowiązków w defensywie. Rywale oddali zaledwie trzy celne strzały.

Mistrzostwo Niemiec z przytupem zapewnili sobie piłkarze Bayernu Monachium. Bawarczycy pokonali na wyjeździe Wolfsburg aż 6:0 i na trzy kolejki przed końcem nikt nie jest w stanie ich już dogonić. Dla klubu z południa jest to dwudziesty siódmy tytuł mistrzowski. Na czoło klasyfikacji najlepszych strzelców przesunął się natomiast Robert Lewandowski, który dwukrotnie pokonał w sobotnie popołudnie golkipera Wilków. Kapitan reprezentacji Polski ma na koncie dwadzieścia osiem trafień – jedno więcej od drugiego Pierre-Emericka Aubameyanga. W pierwszym składzie ekipy z miasta Volkswagena pojawił się Jakub Błaszczykowski, który został zmieniony w przerwie meczu.

Tylko kwadrans w starciu z Koeln otrzymał Łukasz Piszczek. Jego Borussia Dortmund bezbramkowo zremisowała u siebie z Kozłami.

Całe spotkanie w barwach Sampdorii rozegrali Bartosz Bereszyński i Karol Linetty. Drugi z nich zanotował nawet asystę przy trafieniu Satricka Schicka na 1:0 (ostatecznie ich zespół zremisował na wyjeździe z Torino 1:1). Obaj spisali się natomiast bardzo dobrze i obok strzelca gola otrzymali najwyższe noty w drużynie (7.3 – Bereszyński, 7.2 – Linetty). Pomocnik włoskiego klubu, poza ostatnim podaniem, popisał się także wysoką skutecznością zagrań do partnerów (91% celnych podań – 51/56) oraz był skuteczny w odbiorze piłki.

***

Ligue 1 – 35. kolejka:

Kamil Glik (AS Monaco) – 90 minut i gol w zwycięskim na własnym stadionie spotkaniu z Toulouse FC (3:1)
Maciej Rybus (Olympique Lyon) – poza kadrą meczową w wygranym starciu z Angers SCO (2:1)
Mariusz Stępiński (FC Nantes) – poza kadrą meczową w zwycięskiej konfrontacji z FC Lorient (1:0)

Premier League – 35. kolejka:

Kamil Grosicki (Hull City) – 83 minuty w zremisowanym na wyjeździe meczu z Southamptonem FC (0:0)
Artur Boruc (AFC Bournemouth) – 90 minut w wygranym pojedynku z Sunderlandem AFC (1:0)

Serie A – 34. kolejka:

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria) – 90 minut w zremisowanym na wyjeździe pojedynku z Torino FC (1:1)
Karol Linetty (UC Sampdoria) – 90 minut i asysta przeciwko Torino FC (1:1)

Bundesliga – 31. kolejka:

Robert Lewandowski (Bayern Monachium) – 90 minut i dwie bramki w wygranym wyjazdowym meczu z VfL Wolfsburg (6:0)
Jakub Błaszczykowski (VfL Wolfsburg) – 45 minut w przegranym pojedynku z Bayernem Monachium (0:6)
Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) – od 74. minuty w zremisowanym spotkaniu z FC Koeln (0:0)