Polacy za granicą. „Lewy” pomógł Bayernowi w awansie; Szczęsny bez czystego konta

Robert Lewandowski skutecznie egzekwował „jedenastkę” w konkursie rzutów karnych, a jego Bayern Monachium wyeliminował RB Lipsk w 1/16 finału Pucharu Niemiec. Powody do radości miał dziś również Wojciech Szczęsny, który stanął między słupkami i przyczynił się do ligowej wygranej Juventusu Turyn.

Starcie wicemistrza z mistrzem Niemiec było absolutnym hitem 1/16 finału krajowych rozgrywek nad Renem. Zwycięsko z tej konfrontacji wyszli podopieczni Juppa Heynckesa, którzy wyrzucili poza burtę Lipsk w konkursie rzutów karnych. Wszystko zaczęło się od pewnie wykorzystanej „jedenastki” przez Roberta Lewandowskiego. W ostatniej, dziesiątej próbie Sven Ulreich zatrzymał jednak uderzenie Timo Wernera i to Bayern cieszył się z awansu do kolejnej rundy (k. 5:4).

Warto dodać, że w regulaminowym czasie gry padł wynik 1:1, a od 53. minuty gospodarze musieli radzić sobie w osłabieniu po czerwonej kartce dla Naby’ego Keity. W tym czasie z przeciętnej strony zaprezentował się „Lewy”, kilkukrotnie pudłując w dość dogodnych sytuacjach podbramkowych.

Po raz trzeci między słupkami Juventusu stanął z kolei Wojciech Szczęsny. W porównaniu do dwóch poprzednich meczów, Polak tym razem jednak skapitulował. Była 34. minuta, gdy spory błąd Stephana Lichtsteinera w obronie wykorzystał Alberto Paloschi. Snajper Spal uprzedził również naszego rodaka i strzałem z najbliższej odległości umieścił futbolówkę w siatce.

Poza tym, golkiper „Starej Damy” nie miał za wiele do roboty. Jego ekipa pewnie wygrała z beniaminkiem 4:1, dzięki czemu umocniła się na trzecim miejscu w ligowej tabeli i zachowała dystans trzech punktów straty do liderującego Napoli. Podopieczni Maurizio Sarriego pokonali na wyjeździe Genoę 3:2, a swój wkład w zwycięstwo miał – przebywający na boisku przez pełny wymiar czasowy – Piotr Zieliński.

Po komplet punktów sięgnął także Anderlecht. Mistrzowie Belgii ograli przed własną publicznością Zulte Waregem 2:0. Oba gole padły w momencie, kiedy to na boisku nie było już Łukasza Teodorczyka. Snajper Fiołków po raz kolejny w obecnym sezonie popisał się indolencją strzelecką, zwłaszcza na początku spotkania. Wówczas zamiast skierować piłkę do pustej bramki, uderzył jedynie nad poprzeczką.

***

Jupiler League (Belgia) 12. kolejka:

Łukasz Teodorczyk (RSC Anderlecht) – do 69. minuty w wygranym meczu z SV Zulte Waregem (2:0)

Serie A (Włochy) 10. kolejka:

Łukasz Skorupski (AS Roma) – na ławce rezerwowych w zwycięskim spotkaniu z FC Crotone (1:0)
Mariusz Stępiński (Chievo Werona) – od 56. minuty w przegranej konfrontacji z AC Milanem(1:4)
Piotr Zieliński (SSC Napoli) – 90 minut w wygranym starciu z Genoą CFC (3:2)
Wojciech Szczęsny (Juventus Turyn) – 90 minut w zwycięskim pojedynku ze Spal Ferrara (4:1)
Bartosz Salamon (Spal Ferrara) – 90 minut w przegranym meczu z Juventusem Turyn (1:4)

DFB Pokal (Niemcy) 1/16 finału:

Robert Lewandowski (Bayern Monachium) – 120 minut w wygranym po konkursie rzutów karnych spotkaniu z RB Lipsk (1:1, k. 5:4)
Jakub Błaszczykowski (VfL Wolfsburg) – do 90. minuty w zwycięskiej konfrontacji z Hannoverem 96 (1:0)
Bartosz Kapustka (SC Freiburg) – na ławce rezerwowych w wygranym starciu z Dynamem Drezno (3:1)