Polacy za granicą. Korona nie dla „Lewego”; Lewczuk bez pucharów

Robert Lewandowski na ostatniej prostej o koronę króla strzelców został wyprzedzony przez Pierre-Emericka Aubameyanga. Igor Lewczuk nie wystąpi w europejskich pucharach, a Wojciech Szczęsny, Piotr Zieliński i Arkadiusz Milik mają jeszcze matematyczne szanse na mistrzostwo Włoch.

W ostatniej kolejce ligi francuskiej o większą stawkę walczył już tylko Igor Lewczuk. Girondins Bordeaux potrzebowało kompletu punktów przy jednoczesnym potknięciu Olympique Marsylia, by zagrać w Lidze Europy. Marsylczycy zgarnęli komplet punktów, a Żyrondyści zremisowali z Lorient, w konsekwencji czego nie zobaczymy Lewczuka na międzynarodowej arenie.

Całe spotkanie Monaco z Stade Rennes na ławce rezerwowych przesiedział Kamil Glik, który po ciężkim sezonie dostał od trenera chwilę wytchnienia. Klasycznie poza kadrą PSG znalazł się Grzegorz Krychowiak. Do meczowej osiemnastki Olympique Lyon nie załapał się Maciej Rybus.

Korony króla strzelców w Bundeslidze nie zdołał wywalczyć Robert Lewandowski. Snajper Bayernu miał przed decydującym starciem jedno trafienie zapasu nad Pierre-Emerickiem Aubameyangiem. Bawarczycy wygrali z Freiburgiem aż 4:1, ale Polak nie zdołał wpisać się na listę strzelców. Dwa trafienia przeciwko Werderowi dały więc Gabończykowi tytuł najlepszego strzelca ligi niemieckiej.

Bezpośredni awans do Ligi Mistrzów wywalczyła Borussia Dortmund. W meczowej osiemnastce na ostatnie spotkanie zabrakło Łukasza Piszczka. Z kolei Jakub Błaszczykowski będzie musiał bronić się przed spadkiem w barażach. Wolfsburg przegrał kluczowe starcie z Hamburgerem SV 1:2, a Kuba rozegrał 45 minut.

W przedostatniej serii gier we Włoszech matematyczne szanse na tytuł zachowała AS Roma. Ekipa Wojciecha Szczęsnego pokonała 5:3 Chievo Werona i traci jeden punkt do Juventusy Turyn. Stara Dama ma jednak do rozegrania jedno spotkanie więcej, więc już na kolejkę przed końcem może zapewnić sobie kolejne scudetto. Oczko za Romą plasuje się Napoli. W wygranym aż 4:1 starciu z Fiorentiną 90 minut na murawie spędził Piotr Zieliński. Pomocnik Azzurrich nie zdołał strzelić ani wypracować gola. Na ławce rezerwowych cały mecz przesiedział Arkadiusz Milik.

***

Ligue 1 – 38. kolejka:

Kamil Glik (AS Monaco) – cały mecz przeciwko Stade Rennes (3:2) na ławce rezerwowych

Grzegorz Krychowiak (Paris Saint-Germain) – poza kadrą na spotkanie z Cean (1:1)

Maciej Rybus (Olympique Lyon) – poza kadrą na mecz z OGC Nice (3:3)

Igor Lewczuk (Girondins Bordeaux) – 90 minut w zremisowanym 1:1 na wyjeździe starciu z FC Lorient

Bundesliga – 34. kolejka:

Robert Lewandowski (FC Bayern Manachium) – 90 minut w wygranym na własnym stadionie 4:1 meczu z SC Freiburg

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) – poza kadrą na pojedynek z Werderem Brema (4:3)

Jakub Błaszczykowski (VfL Wolfsburg) – 45 minut w przegranym 1:2 wyjazdowym spotkaniu z Hamburgerem SV