Polacy za granicą. Gol Teodorczyka nie pomógł będącemu w kryzysie Anderlechtowi

Pierwszego ligowego gola w obecnym sezonie zdobył Łukasz Teodorczyk. Reprezentant Polski pojawił się na boisku w drugiej połowie meczu, ale tylko, jak się później okazało, zmniejszył rozmiary porażki Anderlechtu Bruksela w domowym starciu z SintTruiden VV.

Pozycja Teodorczyka w ekipie ze stolicy Belgii nie jest już tak mocna, jak choćby jeszcze kilka miesięcy temu. Słaba postawa naszego rodaka sprawiła zatem, że trener Rene Weiler nie po raz pierwszy zdecydował się posadzić „Teo” na ławce rezerwowych. Polaka sympatycy Anderlechtu mogli oglądać dopiero od 62. minuty spotkania z Sint-Truiden, kiedy to goście – ku zdumieniu miejscowych kibiców – byli bliżej wygranej.

Ostatecznie przyjezdni sensacyjnie triumfowali 3:2, a rozmiary porażki swojego zespołu zmniejszył Łukasz Teodorczyk, który w 87. minucie najprzytomniej zachował się w zamieszaniu podbramkowym i strzałem z kilku metrów skierował piłkę do siatki. Dla Anderlechtu, będącego w olbrzymim kryzysie, była to już druga ligowa porażka w bieżącym sezonie, w efekcie czego zajmuje dopiero dziesiąte miejsce w tabeli.

Powody do radości mieli za to Tomasz Kędziora oraz Jacek Góralski. Pierwszy z wymienionych pomógł Dynamo Kijów w okazałej wygranej nad Stalą Kamieńskie (4:1), drugi zaś walnie przyczynił się do wysokiego zwycięstwa Łudogorca Razgrad w starciu z Dunawem Ruse (5:0). Co ważne, defensywny pomocnik zanotował pierwszy dziś występ w wyjściowym składzie swojej nowej drużyny.

Niedziela nie była natomiast zbyt udana dla biało-czerwonych występujących we włoskiej Serie A. Z sześciu Polaków, którzy mogli pojawić się na boisku, szansę gry otrzymał jedynie Karol Linetty. Dwudziestodwulatek w 68. minucie zastąpił Ramireza, a jego Sampdoria pokonała 2:1 beniaminka rozgrywek, Benevente Calcio. Z wysokości ławki rezerwowych pojedynek oglądali Bartosz Bereszyński i Dawid Kownacki.

Podobny los spotkał Łukasza Skorupskiego w Romie, Bartosza Salamona w Spal oraz Pawła Jaroszyńskiego w Chievo Werona. Po za kadrą meczową Freiburga na pojedynek z Eintrachtem Frankfurt (0:0) znalazł się za to Bartosz Kapustka. Taka decyzja trenera Christiana Streicha to jednak pokłosie stopniowego wprowadzania młodego reprezentanta Polski do składu po tym, gdy ten stracił większą część okresu przygotowawczego do nowego sezonu w wyniku licznych i przeciągających się problemów zdrowotnych. Tym samym były zawodnik Cracovii będzie musiał poczekać na debiut w Bundeslidze.

***

Premier League (Ukraina) 6. kolejka:

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów) – 90 minut w wygranym spotkaniu ze Stalą Kamieńskie (4:1)

Superliga 6. kolejka:

Kamil Wilczek (Broendby IF) – na ławce rezerwowych w przegranym meczu z AGF Aarhus (0:2)

Parva Liga 6. kolejka:

Jacek Góralski (Łudogorec Razgrad) – 90 minut w zwycięskim pojedynku na wyjeździe z Dunawem Ruse (5:0)

Jupiler League 4. kolejka:

Łukasz Teodorczyk (RSC Anderlecht) – od 62. minuty i gol w przegranym starciu z Sint-Truiden VV (2:3)

Primera Division 1. kolejka:

Przemysław Tytoń (Deportivo La Coruna) – na ławce rezerwowych w przegranej konfrontacji z Realem Madryt (0:3)

Bundesliga 1. kolejka:

Bartosz Kapustka (SC Freiburg) – poza kadrą meczową w spotkaniu z Eintrachtem Frankfurt (0:0)

Serie A 1. kolejka:

Łukasz Skorupski (AS Roma) – na ławce rezerwowych w wygranym meczu z Atalantą Bergamo (1:0)
Bartosz Salamon (Spal 2013) – na ławce rezerwowych w zakończonym podziałem punktów pojedynku z Lazio Rzym (0:0)
Paweł Jaroszyński (Chievo Werona) – na ławce rezerwowych w zwycięskim starciu z Udinese Calcio (2:1)
Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria) – na ławce rezerwowych w wygranej konfrontacji z Benevento Calcio (2:1)
Karol Linetty (UC Sampdoria) – od 68. minuty w zwycięskim spotkaniu z Benevento Calcio (2:1)
Dawid Kownacki (UC Sampdoria) – na ławce rezerwowych w wygranym meczu z Benevento Calcio (2:1)