Polacy za granicą. Gol Piszczka, trudna sytuacja Błaszczykowskiego

Łukasz Piszczek w dużej mierze przyczynił się do wygranej Borussii Dortmund z jej imienniczką z Moenchengladbach. Boczny obrońca zdobył gola, a jego zespół pokonał Źrebaków 4:1. W trudnej sytuacji klubowej znajduje się Jakub Błaszczykowski, którego po raz kolejny w ostatnim czasie zabrakło w podstawowym składzie Wolfsburga.

Piszczek, mimo 31 lat na karku, wciąż pozostaje jednym z kluczowych piłkarzy BVB. Prawy obrońca ponownie wybiegł w wyjściowej jedenastce swojego zespołu i już w 15. minucie gry wpisał się na listę strzelców. Wówczas po dośrodkowaniu z rzutu rożnego piłkę głową przedłużył Marc Bartra, a stojący na siódmym metrze od bramki „Piszczu” zmusił do kapitulacji Yanna Sommera. Dla Polaka było to trzecie ligowe trafienie w obecnym sezonie. Ekipa z Signal Iduna Park pokonała Źrebaków 4:1.

jakub-blaszczykowski Odkąd trenerem Wolfsburga został Valerien Ismael pozycja Błaszczykowskiego w klubie nie jest już tak mocna, jak choćby jeszcze przed kilkoma miesiącami. Tydzień temu były kapitan reprezentacji Polski pauzował na skutek urazu, teraz z kolei szkoleniowiec Wilków uznał, że usiądzie na ławce rezerwowych. W miejsce naszego rodaka na boisku pojawił się Borja Mayoral, który nawet zdobył gola, ale ostatecznie jego drużyna przegrała z Herthą 2:3 i ma tylko cztery oczka przewagi nad strefą spadkową.

lukasz-fabianskiChoć aż pięciokrotnie musiał wyciągać futbolówkę z siatki, należał do wyróżniających się zawodników Swansea City. Mowa o Łukaszu Fabiańskim. Golkiper Łabędzi nie uchronił zespołu dowodzonego przez Boba Bradleya od wysokiej porażki z Tottenhamem Hotspur 0:5, jednak nie zawinił przy żadnej ze straconych bramek, a w kilku innych sytuacjach popisał się dobrymi interwencjami. Od brytyjskiej stacji telewizyjnej Sky Sports otrzymał „siódemkę” – najwyższą notę w ekipie gości.

Po raz drugi z rzędu 90 minut w barwach Paris Saint-Germain rozegrał Grzegorz Krychowiak. Defensywny pomocnik mistrzów Francji nie wyróżnił się niczym szczególnym w starciu z Montpellier, które sensacyjnie triumfowało 3:0. Kolejne dobre spotkanie zanotował z kolei Kamil Glik. Jego Monaco rozbiło przed własną publicznością Bastię 5:0 i przynajmniej do jutra będzie liderem Ligue 1. Wygrana drużyny z Księstwa mogła być jeszcze bardziej okazała, gdyby nieco skuteczniejszy był polski obrońca, lecz w pierwszej połowie arbiter nie uznał gola naszego zawodnika po rzucie wolnym (ze względu na minimalnego spalonego), zaś w końcówce nieznacznie spudłował głową po centrze z rzutu rożnego.

***

Ligue 1 16. kolejka:

Grzegorz Krychowiak (Paris SaintGermain) – 90 minut w przegranym  pojedynku z Montpellier HSC (0:3)
Mariusz Stępiński (FC Nantes) – na ławce rezerwowych w przegranym meczu z En Avant Guingamp (0:2)
Kamil Glik (AS Monaco) – 90 minut w zwycięskiej konfrontacji z SC Bastią (5:0)

Premier League 14. kolejka:

Łukasz Fabiański (Swansea City) – 90 minut i żółta kartka w przegranym starciu z Tottenhamem Hotspur (0:5)
Bartosz Kapustka (Leicester City) – poza kadrą meczową w przegranym pojedynku z Sunderlandem AFC (1:2)

Bundesliga 13. kolejka:

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) – rozegrał 90 minut, w trakcie których zdobył gola oraz otrzymał żółtą kartkę w wygranym spotkaniu z Borussią Moenchengladbach (4:1)
Jakub Błaszczykowski (VfL Wolfsburg) – na ławce rezerwowych w przegranej konfrontacji z Herthą BSC (2:3)