Polacy za granicą. Gol Milika, Skorupski bohaterem Empoli

Arkadiusz Milik zdobył pierwszego po kontuzji kolana gola. Łukasz Skorupski rozegrał znakomite spotkanie przeciwko Milanowi, broniąc rzut karny i w znacznym stopniu przyczyniając się do zwycięstwa Empoli nad Milanem (2:1). Swoją regularność zgubili gdzieś natomiast Kamil Wilczek oraz Łukasz Teodorczyk.

Łukasz Teodorczyk i Kamil Wilczej zgubili swoją regularność i w rundzie wiosennej strzelają zdecydowanie rzadziej. Dziś ani pierwszy, ani drugi nie zdołali wpisać się na listę strzelców lub choćby asystować przy trafieniach kolegów z drużyny. Obaj spędzili na murawie nieco ponad siedemdziesiąt minut. Drużyna „Teo” wygrała z Club Bruggie (2:0) i jest bliżej tytułu mistrzów Belgii. Z kolei Broendby, którego barwy reprezentuje Wilczek, również zgarnęło komplet punktów (1:0 z Nordsjaelland), ale już niemal na pewno uplasuje się za plecami dominującej w Danii Kopenhagi.

Coraz bliżej mistrzostwa Francji jest Kamil Glik i jego AS Monaco. Ekipa stopera reprezentacji Polski pokonała Olympique Lyon, a sam Glik zaliczył asystę przy trafieniu Radamela Falcao na 1:0, zgrywając futbolówkę głową po centrze z rzutu rożnego. Ostatecznie piłkarze z Księstwa pokonali zespół Macieja Rybusa 2:1. Były zawodnik Legii Warszawa spędził na murawie 90 minut, co w jego przypadku może oznaczać powrót na właściwe tory, ponieważ ostatnimi czasy nie grał zbyt dużo.

Arkadiusz Milik zdobył swojego pierwszego po powrocie do gry gola. Polak wszedł na boisko w 81. minucie, a już po kolejnych czterech wpisał się na listę strzelców uderzeniem lewą nogą z zaledwie pięciu metrów. Bramka Milika zapewniła neapolitańczykom remis z Sassuolo (2:2). Od 69. minuty na murawie przebywał również Piotr Zieliński, który nie wyróżnił się jednak niczym szczególnym. Azzurri plasują się na trzecim miejscu w tabeli Serie A, dającym możliwość gry w eliminacjach do Champions League.

Znakomity, fantastyczny, kapitalny, fenomenalny – tak można napisać o występie Łukasza Skorupskiego przeciwko Milanowi (2:1). Golkiper Empoli przy prowadzeniu 1:0 własnej drużyny obronił rzut karny Suso, a następnie także dobitkę. Poza tym interweniował aż dziewięciokrotnie (w sumie jedenaście skutecznych obron), co dało mu miano zawodnika meczu. Jego ocena 9.8 mówi sama za siebie. Polak miał natomiast niewielkie szanse na skuteczną interwencję przy straconej bramce. Gianluca Lapadula pokonał Skorupskiego precyzyjnym uderzeniem w kierunku dalszego słupka.

Dobre spotkanie rozegrał również Bartosz Bereszyński. Defensor Sampdorii solidnie spisał się w grze obronnej i zasłużył na czwartą notę w zespole (7.0). Mimo to jego ekipa doznała goryczy porażki z niżej notowanym Crotone (1:2). Z powodu nadmiaru żółtych kartek tym razem pauzował Karol Linetty.

Zadowolony z braku gry może być paradoksalnie Thiago Cionek. Lazio niemiłosiernie podziurawiło defensywę Palermo, zdobywając aż sześć goli (6:2). W tej strzelaninie nie brał jednak udziału reprezentant Polski, który cały mecz przesiedział na ławce rezerwowych. Biorąc pod uwagę wynik, szybko powinien wrócić na murawę.

***

Ligue 1 – 34. kolejka:

Kamil Glik (AS Monaco) – 90 minut i asysta w starciu z Olympique Lyon (2:1)
Maciej Rybus (Olympique Lyon) – 90 minut w przegranym pojedynku z AS Monaco (1:2)

Jupiler League – 34. kolejka:

Łukasz Teodorczyk (RSC Anderlecht) – 74 minuty w wygranym 2:0 spotkaniu z Club Brugge

Serie A – 33. kolejka:

Piotr Zieliński (SSC Napoli) – od 69. minuty w zremisowanej 2:2 konfrontacji z US Sassuolo
Arkadiusz Milik (SSC Napoli) – od 81. minuty na boisku; gol na 2:2 w starciu z US Sassuolo
Łukasz Skorupski (Empoli FC) – 90 minut i obroniony rzut karny w wygranym 2:1 spotkaniu z AC Milanem
Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria) – 90 minut w przegranej 1:2 rywalizacji z FC Crotone
Karol Linetty (UC Sampdoria) – poza kadrą meczową z powodu nadmiaru żółtych kartek
Thiago Cionek (US Palermo) – cały pojedynek z Lazio Rzym (2:6) na ławce rezerwowych
Bartosz Salamon (Cagliari Calcio) – 90 minut w przegranym na wyjeździe meczu z Udinese Calcio (1:2)