Polacy za granicą. Fenomenalny Piszczek, skuteczny Lewandowski

Łukasz Piszczek w dużym stopniu przyczynił się do wysokiego zwycięstwa Borussii Dortmund nad VfL Wolfsburg (3:0). „Piszczu” zapisał na swoje konto bramkę i asystę. Do siatki trafił także Robert Lewandowski. Gol kapitana reprezentacji Polski zapewnił Bayernowi Monachium remis w starciu z Herthą BSC (1:1).

Łukasz Piszczek już po raz piąty w bieżącym sezonie zdołał wpisać się na listę strzelców. Tym razem znalazł receptę na pokonanie golkipera Wolfsburga. W 48. minucie „Piszczu” skorzystał z nieporadności Matthiasa Gintera, który nie trafił w futbolówkę i pokonał bramkarza rywali efektownym uderzeniem głową. Zaledwie dziesięć minut później reprezentanta Polski na skrzydle uruchomił Ousmana Dembele. Piszczek dośrodkował piłkę w pole karne, gdzie czekał już na nią właśnie Francuz, który popisał się celną główką. Dla Polaka była to pierwsza w obecnej kampanii ligowej asysta. Kadrowicz Adama Nawałki był bezapelacyjnie najlepszym piłkarzem na boisku. Popularny portal whoscored.com ocenił go na 9.1 (w skali 1-10).

Kolejnego gola w wyścigu po koronę króla strzelców dorzucił dzisiaj Robert Lewandowski. Polak wszedł na boisko z ławki rezerwowych przy stanie 0:1 dla Herthy i w doliczonym czasie gry zapewnił Bawarczykom remis, dobijając futbolówkę po uderzeniu Arjena Robbena. Od lidera klasyfikacji najlepszych strzelców – Pierre-Emericka Aubameyanga – „Lewego” dzieli już tylko jedno trafienie.

W meczu przeciwko Bastii w obronie AS Monaco dwoił się i troił Kamil Glik. Dobra postawa, do której przyzwyczaił nas stoper reprezentacji, nie wystarczyła jednak do zgarnięcia kompletu punktów. Piłkarze z Księstwa zremisowali 1:1 z przedostatnią drużyną Ligue 1. Glik nie powinien mieć sobie jednak niczego do zarzucenia. Polak nie zawinił przy straconej bramce. Był najjaśniejszą postacią bloku defensywnego swojej ekipy, grał pewnie i bardzo dobrze czytał grę.

Szansę na występ w pierwszym składzie Leicester City w spotkaniu z Millwall otrzymał Bartosz Kapustka. 20-latek dostał od Claudio Ranieriego kolejną sposobność gry, jednak znów jej nie wykorzystał. Nasz rodak otrzymał trzecią najgorszą notę spośród zawodników pierwszego składu „Lisów” (6.5 wg whoscored.com).

***

Ligue 1 26. kolejka:

Kamil Glik (AS Monaco) – 90 minut w zremisowanym na wyjeździe meczu z SC Bastią (1:1)
Mariusz Stępiński (FC Nantes) – zmieniony zaraz po przerwie w zakończonej podziałem punktów konfrontacji z FC Metz (1:1)

Serie A 25. kolejka:

Łukasz Skorupski (Empoli FC) – 90 minut w przegranym starciu z Lazio Rzym (1:2)

Bundesliga 21. kolejka:

Robert Lewandowski (Bayern Monachium) – od 61. minuty i gol w zremisowanym na wyjeździe spotkaniu z Herthą BSC (1:1)
Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) – 90 minut, gol i asysta w wygranym, domowym pojedynku z VfL Wolfsburg (3:0)
Jakub Błaszczykowski (VfL Wolfsburg) – od 75. minuty w przegranym na wyjeździe meczu z Borussią Dortmund (0:3)

Puchar Anglii 1/8 finału:

Bartosz Kapustka (Leicester City) – 64 minuty w przegranym starciu na wyjeździe z Millwall FC (0:1)