Polacy za granicą. 250. mecz Piszczka, dwa gole Lewandowskiego

Łukasz Piszczek, wybiegając po raz dwieście pięćdziesiąty na ligowe boiska w Niemczech, pobił dotychczasowy rekord Tomasza Wałdocha. Powody do radości miał dziś również Robert Lewandowski, którego dwa gole zapewniły wygraną Bayernowi Monachium nad Werderem Brema.

Prawy obrońca Borussii Dortmund został samodzielnym rekordzistą wśród polskich piłkarzy pod względem ilości występów w Bundeslidze. W sobotni wieczór po raz dwieście pięćdziesiąty zagrał w najwyższej klasie rozgrywkowej w Niemczech, wyprzedzając tym samym w klasyfikacji wszech czasów Tomasza Wałdocha.

Piszczek spędził na boisku pełne dziewięćdziesiąt minut i choć nie był pierwszoplanową postacią w swojej drużynie, BVB pewnie pokonało Herthę BSC 2:0, dzięki czemu zachowało pozycję lidera.

Drugi w stawce Bayern Monachium również mógł się cieszyć z kompletu punktów. Podopieczni Carlo Ancelottiego wygrali w delegacji z Werderem Brema 2:0, a oba gole dla obrońców tytułu zdobył niezawodny Robert Lewandowski. Najskuteczniejszy piłkarz Bawarczyków zmusił bramkarza rywali do kapitulacji w odstępie zaledwie trzech minut.

Najpierw ładnym technicznym uderzeniem z kilku metrów umieścił piłkę w siatce, a chwilę później – po indywidualnej akcji – płaskim strzałem między nogami zaskoczył Jiriego Pavlenkę. Dla Polaka były to już trafienia numer pięć i sześć na wszystkich frontach w bieżącym sezonie.

Trzy oczka zgarnęło także Swansea City z Łukaszem Fabiańskim w bramce. Łabędzie ograły na wyjeździe Crystal Palace 2:0, a nasz rodak praktycznie przez całe spotkanie pozostawał bezrobotny, przyglądając się głównie kolegom z zespołu, jak ci inkasują pierwszy komplet punktów w obecnej kampanii ligowej.

Jeżeli już jesteśmy przy polskich golkiperach powołanych przez Adama Nawałkę na wrześniowe mecze eliminacji do mistrzostw świata, należy wspomnieć, że żaden z trójki Wojciech Szczęsny – Łukasz Skorupski – Przemysław Tytoń – nie podniósł się dziś z ławki rezerwowych w swoich klubach.

Po za kadrą meczową znaleźli się natomiast Jan Bednarek oraz Jakub Błaszczykowski. Pierwszy po niedawnym debiucie w barwach Southampton w Pucharze Ligi Angielskiej tym razem nie znalazł uznania w oczach trenera Mauricio Pellegrino i konfrontację z Huddersfield Town (0:0) oglądał z wysokości trybun, drugi zaś wciąż nie wyleczył urazu kolana, jakiego nabawił się przed tygodniem w starciu Wolfsburga z Borussią Dortmund.

Podobnych problemów nie ma za to Maciej Rybus, który po przenosinach z Francji do Rosji wyraźnie odżył. W sobotę zanotował kolejny dobry występ, a jego Lokomotiw Moskwa pokonał u siebie Urał Jekaterynburg 2:1. Zmiana otoczenia posłużyła również Marcinowi Kamińskiemu. Reprezentant Polski ponownie zagrał od pierwszej do ostatniej minuty w drużynie ze Stuttgartu i pomógł jej w zwycięstwie nad FSV Mainz (1:0).

***

Premier Liga 8. kolejka:

Maciej Rybus (Lokomotiw Moskwa) – 90 minut w wygranej konfrontacji nad Urałem Jekaterynburg (2:1)

Championship 5. kolejka:

Paweł Wszołek (Queens Park Rangers) – od 72. minuty w przegranym spotkaniu z Cardiff City FC  (1:2)

Ligue 1 4. kolejka:

Mariusz Stępiński (FC Nantes) – poza kadrą meczową w zremisowanym starciu z Olympique’em Lyon (0:0)
Igor Lewczuk (Girondins Bordeaux) – na ławce rezerwowych w zwycięskim pojedynku nad Troyes AC (2:1)

Premier League 3. kolejka:

Łukasz Fabiański (Swansea City) – 90 minut i czyste konto w wygranym meczu nad Crystal Palace (2:0)
Jan Bednarek (Southampton FC) – poza kadrą meczową w zakończonej podziałem punktów konfrontacji z Huddersfield Town FC (0:0)

Primera Division 2. kolejka:

Przemysław Tytoń (Deportivo La Coruna) – na ławce rezerwowych w  zremisowanym spotkaniu z Levante UD (2:2)

Serie A 2. kolejka:

Łukasz Skorupski (AS Roma) – na ławce rezerwowych w przegranym starciu z Interem Mediolan (1:3)
Wojciech Szczęsny (Juventus Turyn) – na ławce rezerwowych w zwycięskim pojedynku nad Genoą CFC (4:2)

Bundesliga 2. kolejka:

Robert Lewandowski (Bayern Monachium) – 90 minut i dwa gole w wygranym meczu nad Werderem Brema (2:0)
Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) – 90 minut w zwycięskiej konfrontacji nad Herthą BSC (2:0)
Marcin Kamiński (VfB Stuttgart) – 90 minut w wygranym spotkaniu nad FSV Mainz 05 (1:0)
Jakub Błaszczykowski (VfL Wolfsburg) – poza kadrą meczową w zwycięskim starciu nad Eintrachtem Frankfurt (1:0)

Serie B 1. kolejka:

Thiago Cionek (US Palermo) – 90 minut w wygranym pojedynku nad Spezią Calcio (2:0)