Podsumowanie piłkarskiej soboty w Europie

Spośród czołowych europejskich drużyn przekonujące zwycięstwa odniosły tylko Arsenal Londyn i Real Madryt. Punkty straciły Atletico oraz Bayern, remisując z niżej notowanymi rywalami. Kolejne porażki zapisały na swoim koncie Borussia Dortmund oraz Liverpool.

Premier League

Przebudzenie Oezila i debiutanckie trafienie Welbecka…

Spotkanie z Aston Villą miało być dla „Kanonierów” ciężką przeprawą. Do zwycięstwa wystarczyły im jednak zaledwie… cztery minuty geniuszu. Niemrawy początek w wykonaniu The Gunners mógł się skończyć utratą gola. Na wysokości zadania stanął tym razem Wojciech Szczęsny, który zatrzymał uderzenie głową Ciarana Clarka po dośrodkowaniu Toma Cleverley’a. W 33. minucie dawkę swoich ofensywnych umiejętności zaprezentowali Mesut Ozeil i Danny Welbeck. Pierwszy z nich wykorzystał sytuację sam na sam z bramkarzem po prostopadłym podaniu byłego snajpera Manchesteru United. Chwilę później Brad Guzan po raz drugi wyciągał piłkę z siatki. Lewym skrzydłem ruszył Oezil, który wypatrzył świetnie ustawionego Welbecka. Anglik dostawił tylko nogę, zdobywając drugiego gola dla Arsenalu. Rozbici gospodarze padli na deski w 36. minucie po… samobójczym trafieniu Cissokho. Francuz umieścił futbolówkę we własnej bramce, próbując zatrzymać podanie do ustawionego przy słupku Alexa Oxlade-Chamberlaina.

W drugiej połowie na boisku w Birmingham działo się niewiele. The Gunners nie forsowali tempa, kontrolując przebieg wydarzeń na murawie. Ostatecznie wygrali 3:0 i odnieśli swoje pierwsze przekonujące zwycięstwo w aktualnym sezonie Premier League. Przypomnijmy, że po inauguracyjnym triumfie nad Crystal Palace, podopieczni Arsene’a Wengera zremisowali trzy mecze z rzędu.

W poszukiwaniu zaginionej formy…

Zespołu z ubiegłego sezonu wciąż nie przypomina FC Liverpool. The Reds po porażce z Aston Villą, tym razem nie poradzili sobie na wyjeździe z West Hamem, przegrywając 1:3. Pierwsze dziesięć minut w wykonaniu „Młotów” przesądziły o ich końcowym zwycięstwie. Najpierw po zagraniu Jamesa Tomkinsa, futbolówkę w siatce umieścił Winston Reid. Chwilę później w polu karnym przyjezdnych znalazł się Diafra Sakho. Senegalczyk uderzył na bramkę  Simona Mignoleta, a piłka po nodze jednego z obrońców przelobowała belgijskiego golkipera. Nadzieję w serca kibiców z Anfield wlał Raheem Sterling, który w 26. minucie silnym strzałem poprawił wcześniejszą próbę Mario Balotellego. W ostatnim kwadransie pierwszej połowy groźni nadal byli gospodarze. Mignolet dwukrotnie z trudem interweniował po uderzeniach Ennera Valencii.

W drugiej odsłonie nastawieni na obronę piłkarze West Hamu umiejętnie przerywali akcje Liverpoolu. Akcje Sterlinga, Boriniego, czy Balotellego nie zakończyły się umieszczeniem piłki w bramce londyńczyków. „Młoty” wynik ustaliły w 88. minucie Wprowadzony na murawę Morgan Amalfitano stanął oko w oko z bramkarzem po podaniu Stewarta Downinga i przypieczętował zwycięstwo swojej drużyny na 3:1.

Wyniki sobotnich spotkań Premier League:

Aston Villa – Arsenal Londyn 0:3 (0:3)
– M. Oezil 33’ D. Welbeck 34’ A. Cissokho 36’(sam.)

Borussia i Bayern wciąż tracą punkty…

Grający bez swoich czołowych piłkarzy Bayern Monachium zaledwie zremisował na wyjeździe z Hamburgerem SV 0:0. W składzie mistrzów Niemiec zabrakło odpoczywających po spotkaniu z Manchesterem City Roberta Lewandowskiego, Xabiego Alonso, czy Mario Goetze. W pierwszej połowie zagrożenie pod bramką Jaroslava Drobnego spowodował jedynie silny strzał Juana Bernata. W drugiej odsłonie Joseph Guardiola desygnował do gry swoje największe gwiazdy. Bawarczycy nareszcie zaczęli częściej gościć pod polem karnym przeciwnika. Dobrych okazji do zdobycia gola nie zdołał wykorzystać nieskuteczny Thomas Mueller. W 66. minucie na murawie pojawił się również Robert Lewandowski, jednak i on nie zdołał odmienić losów spotkania.

Jeszcze gorsze spotkanie rozegrali zawodnicy Borussii Dortmund, którzy ulegli na wyjeździe Mainz 0:2. Wyróżniającą się postacią w ekipie wicemistrzów kraju był Łukasz Piszczek, który do dobrej gry obronnej dorzucił aktywną postawę w ofensywie. Pierwszą bramkę dla gospodarzy zdobył Shinji Okazaki. Dortmundczycy mieli szansę na wyrównanie, jednak… nie potrafili się dogadać, który z piłkarzy w żółto – czarnych koszulkach ma uderzać rzut karny. Ostatecznie słaba próba Ciro Immobile z jedenastu metrów nie mogła zaskoczyć bramkarza miejscowych. Na kwadrans przed końcem wynik ustaliło samobójcze trafienie Matthiasa Gintera. Fatalny występ stoperów oraz nieskuteczność Adriana Ramosa, który zmarnował kilka idealnych okazji do zdobycia bramki sprawiły, że ze zwycięstwa mogli cieszyć się zawodnicy Mainz.