Piłkarski weekend w Europie za nami – podsumowanie niedzielnych i poniedziałkowych spotkań

W niedzielnych meczach angielskiej Premier League nieoczekiwane porażki zapisały na swoim koncie drużyny Manchesteru United, Tottenhamu oraz Evertonu. W Hiszpanii kolejny triumf bez straty gola odniosła FC Barcelona. Szansy na objęcie prowadzenia w Bundeslidze nie wykorzystał Bayer Leverkusen, który uległ w Wolfsburgu aż 1:4.

Premier League

piłka-nożna-Premier-League-Manchester-United-LeicesterAż cztery gole w ciągu nieco ponad dwudziestu minut stracił Manchester United z potencjalnie słabszym Leicesterem City. Miliony wydane na największe gwiazdy światowego futbolu nie przynoszą, jak na razie oczekiwanych efektów, a zwycięstwo nad piłkarzami Louisa van Gaala, to dopiero drugi triumf beniaminka w aktualnym sezonie Premier League. Wynik już w 13. minucie otworzył Robin van Persie, który wykorzystał dośrodkowanie Radamela Falcao i strzałem głową umieścił piłkę w siatce gospodarzy. Chwilę późnie było już 2:0 po mierzonym uderzeniu Angela Di Marii. Argentyńczyk w cudownym stylu przerzucił futbolówkę nad wychodzącym z bramki Kasperem Schmeichelem. Na odpowiedzieć Leicesteru nie trzeba było długo czekać. Podobnie, jak w starciu z Arsenalem, sygnał do ataku dało trafienie Leonardo Ulloy. Gdy w 57. minucie futbolówkę w siatce beniaminka umieścił Ander Herrera, nic nie zwiastowało późniejszej katastrofy. Nagle „Czerwone diabły” zaczęły serią tracić bramki.

Po wątpliwym rzucie karnym kontaktowego gola zdobył David Nugent. Chwilę później zawodnikom United udało się zablokować próbę Deana Hammonda, jednak przy poprawce Estebana Cambiasso z 12. metrów defensorzy przyjezdnych byli już bezradni. Obie drużyny zaciekle walczyły o komplet oczek. Cierpliwością i niebywałą skutecznością wykazali się i tym razem miejscowi, którym ostateczne zwycięstwo dała bramka Jamiego Vardy’ego. Szkot bez kompleksów wykorzystał sytuację sam na sam z Davidem de Geą. Przed końcem Manchester dobił Leonardo Ulloa, wykorzystując jedenastkę po ewidentnym faulu Tylera Blacketta, ukaranego za przewinienie czerwoną kartką.

Wyniki niedzielnych spotkań Premier League:

Leicester City – Manchester United 5:3 (1:2)
L. Ulloa 17’ 83’ D. Nugent 62’(k.) E. Cambiasso 64’ J. Vardy 79’ – R. van Persie 13’ A. Di Maria 16’ A. Herrera 57’

Tottenham – West Bromwich 0:1 (0:0)
                     – J. Morrison 74’

Everton – Crystal Palace 2:3 (1:1)
R. Lukaku 9’ L. Baines 83’(k.) – M. Jedinak 30’(k.) F. Campbell 54’ Y. Bolasie 69’

Manchester City – Chelsea Londyn 1:1 (0:0)
F. Lampard 85’ – A. Schuerrle 71’

Tabela: [Premier League]

Bundesliga

piłka-nożna-BundesligaSzansy na objęcie prowadzenia w niemieckiej Bundeslidze nie wykorzystali zawodnicy Bayeru Leverkusen. „Aptekarze” ulegli w wyjazdowym starciu z Wolfsburgiem aż 1:4. Początek spotkania nie zapowiadał łatwego meczu dla czwartej drużyny ubiegłego sezonu. Rzut karny po faulu na Malandzie oraz czerwona kartka dla Giulio Donatiego mocno skomplikowała sytuację na boisku. Dodatkowo „Wilki” objęły prowadzenie, a piłkę z jedenastu metrów do siatki wpakował Ricardo Rodriguez. Nadzieje w sercach przyjezdnych odżyły w 29. minucie, kiedy to wyrównującym trafieniem popisał się Josip Drmić.

Miejscowi ani myśleli pozwolić rywalom na jakiekolwiek punkty. Główka Vieirinhy oraz kolejna bramka Rodrigueza sprawiły, że na tablicy wyników pojawił się rezultat 3:1 dla Wolfsburga. W końcówce triumf swojej nowej drużyny przypieczętował ściągnięty z Werderu Brema Aaron Hunt.

Wyniki niedzielnych spotkań Bundesligi:

Wolfsburg – Bayer Leverkusen 4:1 (2:1)
R. Rodriguez 8’(k.) 63’ Vieirinha 45’ A. Hunt 81’ – J. Drmić 29’

FC Koeln – Borussia M’gladbach 0:0

Tabela: [Bundesliga]

Primera Division

Barcelona-piłka-nożnaChoćby bramki w aktualnym sezonie ligi hiszpańskiej nie straciła jeszcze FC Barcelona. W meczu 4. kolejki Blaugrana łatwo poradziła sobie z ostatnim w tabeli Levante, rozbijając popularnych Granotas aż 5:0. Prowadzenie „Dumie Katalonii” zapewnił w 34. minucie Neymar, który wykorzystał podanie z głębi pola Lionela Messiego. Argentyńczyk nie popisał się chwilę później, marnując jedenastkę podyktowaną po faulu na nim samym. Osłabieni brakiem jednego zawodnika miejscowi (czerwona kartka dla Loukasa Vyntry) nie zdołali się już podnieść, a przed przerwą kolejną bramkę dla wicemistrzów kraju zdobył Ivan Rakitić.

W drugiej odsłonie podopieczni Luisa Enrique dobili przeciwników trafieniami Sandro Ramireza, Pedro oraz Lionela Messiego. Dla argentyńskiej gwiazdy był to dopiero trzeci gol w sezonie.

Getafe – Valencia 0:3 (0:2)
             – P. Alcacer 8’ A. Gomes 20’ Rodrigo 72’(k.)

Tabela: [Primera Division]

Serie A

piłka-nożna-Roma-Serie-ANa włoskich boiskach po sobotniej wygranej Juventusu nad Milanem, trzy oczka zapisała na swoim koncie AS Roma. Pasjonujące spotkanie miało miejsce w Veronie, gdzie miejscowe Chievo nie sprostało świetnie dysponowanemu Antonio Cassano i spółce, ulegając ostatecznie 2:3. Formy sprzed roku wciąż nie mogą odnaleźć piłkarze Napoli, którzy tym razem musieli uznać wyższość Udinese. Z boiska pokonany schodził również Kamil Glik, a jego Torino uległo u siebie Hellasowi 0:1.