Piłka ręczna. Polacy nie dali szans Rosjanom, jutro finał z Hiszpanią

W swoim pierwszym meczu towarzyskiego turnieju w Gdańsku polscy piłkarze ręczni pokonali Rosję 27:21. Już na półmetku rywalizacji biało-czerwoni prowadzili różnicą pięciu bramek. Liderami brązowych medalistów mistrzostw świata byli dziś Karol Bielecki i Michał Daszek.

Dzisiejszy pojedynek miał szczególne znaczenie dla debiutującego w barwach reprezentacji Polski Bartosza Konitza. Urodzony w Obornikach zawodnik przez wiele lat grał dla Holandii. Za granicę wyemigrował będąc dzieckiem, teraz stanął przed szansą na spełnienie jednego z największych marzeń.

Michael BieglerMichael Biegler dał mu szansę gry od pierwszej minuty. Obok Konitza w wyjściowym składzie znaleźli się jego koledzy z Orlen Wisły Płock – Adam Wiśniewski i Michał Daszek, a także Sławomir Szmal, Karol Bielecki oraz Michał i Bartosz Jureccy.

Rosjan stać było na wyrównaną walkę jedynie przez pierwsze dziesięć minut. Wynik spotkania otworzył Dmitrij Żytnikow, a po nim trafiali Siergiej Gorbok i Daniił Szyszkariew (1:3). Polacy mieli problemy w ataku. Po skutecznym rzucie karnym w wykonaniu Przemysława Krajewskiego kibice biało-czerwonych długo czekali, aby ponownie ujrzeć piłkę w bramce Wadima Bogdanowa. Strzelecką niemoc przełamał Karol Bielecki (2:3), który zmotywował swoich kolegów do lepszej postawy.

Micha³ Jurecki Lev Tcelishchev Victor Kireev S³awomir Szmal Gleb Kalarash

Trafienia braci Jureckich i Krajewskiego pozwoliły gospodarzom na objęcie prowadzenia 5:4. Po chwili rozstrzelał się Rafał Przybylski, który dwukrotnie pokonał bramkarza rywali (7:4). Od tego momentu nasi szczypiorniści kontrolowali przebieg wydarzeń na parkiecie. Strata Timura Dibirowa pozwoliła na szybką kontrę wykończoną przez Daszka (11:6). Po czasie wziętym na żądanie przyjezdnych na linii siedmiu metrów nie pomylił się Krajewski (12:6). Na przerwę obie drużyny schodziły przy wyniku 14:9, a na bramkę Bieleckiego odpowiedział jeszcze Siergiej Szelmienko.

Micha³ Daszek Lev Tcelishchev Victor KireevW drugiej odsłonie Rosjanie niemal przez całe 30 minut próbowali odrobić znaczącą stratę. Najbliżej tego byli na niespełna kwadrans przed końcową syreną, kiedy Sławomira Szmala pokonali kolejno Gorbok, Paweł Atman i Glieb Kalarasz (21:18). Zapał gości szybko ostudzili Daszek i Konitz (23:18). Rosjan nie stać było na kolejny zryw, a całe spotkanie biało-czerwoni zwyciężyli ostatecznie 27:21.

W drugim pojedynku turnieju w Gdańsku Hiszpanie pokonali Szwecję 32:27 i w jutrzejszym finale będą przeciwnikami podopiecznych Michaela Bieglera.