PGNiG Superliga. Mistrzowie obronili tytuł. Emocje w końcówce i trzecie zwycięstwo Vive

Piłkarze ręczni Vive Tauronu Kielce po raz trzeci pokonali Wisłę Płock, dzięki czemu sięgnęli po trzynaste w historii klubu i piąte z rzędu mistrzostwo Polski. Walka o zwycięstwo w Orlen Arenie toczyła się do ostatnich sekund. Bramki Krzysztofa Lijewskiego i Michała Jureckiego przesądziły o triumfie gości 27:25.

Angel Montoro, Julen Aguinagalde, Marko TarabochiaPodopieczni Manolo Cadenasa już raz pokonali w tym sezonie Vive, przez co sezon zasadniczy zakończyli z identycznym dorobkiem punktowym, co faworyzowani rywale. Na podwyższenie poziomu sportowego rywalizacji wpłynęły powroty kilku kluczowych zawodników gospodarzy. Dan-Emil Racotea, Adam Wiśniewski czy Dmitrij Żytnikow – to w nich kibice z Płocka upatrywali szansę na zwycięstwo. Po przeciwnej stronie do składu wskoczyli Piotr Chrapkowski, Karol Bielecki i Grzegorz Tkaczyk.

Zawodników obu drużyn od początku paraliżowała wysoka stawka pojedynku. Efekty tego widzieliśmy przede wszystkim w ataku, gdzie w ciągu 10 minut zobaczyliśmy tylko dwa gole. Na bramkę Manuela Strleka odpowiedział Adam Wiśniewski. Seria udanych zagrań w wykonania Julena Aguinagalde, Karola Bieleckiego i ponownie Strleka sprawiła, że goście objęli prowadzenie 4:1.

Karol Bielecki i Korneliusz HabierskiOd tego momentu kielczanie wciąż byli krok przed przeciwnikami. Jeszcze w pierwszej części meczu stracili Karola Bieleckiego, który – zdaniem arbitrów – umyślnie trafił w głowę Marcina Wicharego w trakcie wykonywania rzutu karnego. Czerwona kartka! (5:7) Vive szybko wróciło do dobrej gry i do przerwy wygrywało 10:8.

Niemal przez całą drugą połowę gospodarze byli zmuszeni gonić wynik. Do remisu (21:21) doprowadzili dopiero w samej końcówce widowiska, gdy ważne bramki zdobyli kolejno Milijan Pusica, Tiago Rocha i Marko Tarabochia (dwie). Dwie minuty przed końcem to Wisła była bliżej zwycięstwa. Z koła trafił Rocha, dając swojej drużynie pierwsze prowadzenie w meczu (24:23).

Micha³ JureckiLosy pojedynku rozstrzygnęły ostatnie sekundy. Najpierw na gol Dmitrija Żytnikowa odpowiedział Tobias Reichmann, a następnie do siatki miejscowych trafili Krzysztof Lijewski i Michał Jurecki. W Orlen Arenie nie brakowało nerwów. Czerwonymi kartkami sędziowie ukarali Jureckiego i Żytnikowa, a trzecie starcie obu zespołów zakończyło się wygraną gości 27:25.

To trzynaste w historii klubu i zarazem piąte z rzędu mistrzostwo Vive. Kielczanie myślami mogą być już przy Final Four Ligi Mistrzów, gdzie będą walczyć o upragnione zwycięstwo w całych rozgrywkach.