PGNiG Superliga. Kielczanie nie do zatrzymania na krajowym podwórku!

Szczypiorniści Vive Tauronu Kielce po raz czwarty z rzędu sięgnęli po mistrzostwo Polski. W trzecim pojedynku finałowym podopieczni Talanta Dujszebajewa pokonali na wyjeździe Orlen Wisłę Płock 29:28. W ostatniej minucie szansę na remis zmarnował Valentin Ghionea, którego rzut karny obronił Marin Sego.

Rangę widowiska obniżyły liczne kontuzje w barwach płockiego zespołu oraz protest w związku z niesportowym – w ocenie władz Wisły – zachowaniem poszczególnych szczypiornistów Vive. Manolo Cadenas nie mógł dziś skorzystać z usług Nemanji Zelenovicia, Mariusza Jurkiewicza, Ivana Nikcevicia czy Alexandra Tioumentseva. W kadrze mistrzów kraju zabrakło jedynie Tomasza Rosińskiego i Urosa Zormana.

Kielczanie już na początku spotkania odskoczyli gospodarzom. Wynik rzutem z siedmiu metrów otworzył Karol Bielecki. Gdy popularny „Kola” po raz kolejny pokonał bramkarza rywali (4:2), Manolo Cadenas bez wahania poprosił o przerwę. Przez dłuższy czas utrzymywało się dwubramkowe prowadzenie Scyzoryków. Przy stanie 8:10 dawkę swoich nieprzeciętnych umiejętności zaprezentowali Angel Montoro i Adam Wiśniewski, a na tablicy wyników pojawił się rezultat remisowy (10:10).

Nafciarze poszli za ciosem i chwilę później to oni zaczęli „odjeżdżać” rywalom. Pierwsze prowadzenie w meczu zapewnił swojej drużynie Dan-Emil Racotea, chwilę później z kontry trafił Montoro (13:11). Kielczanie mieli spore problemy w ofensywie. Po niedokładnym podaniu Michała Jureckiego do Manuela Strleka gola na 17:13 zdobył Michał Daszek. Straty przed końcem pierwszej połowy zmniejszył jeszcze Krzysztof Lijewski (17:14).

Po przerwie szczypiorniści Vive szybko zabrali się do pracy. Błędy płocczan podbudowały przeciwników, którzy za sprawą bramek Ivana Cupicia, Piotra Chrapkowskiego i Julena Aguinagalde odzyskali prowadzenie (17:18). Przestój gospodarzy przerwało trafienie Michała Daszka z linii siedmiu metrów (18:18).

Od tego momentu obie drużyny grały niemal gol za gol, a zwycięzcę trzeciego pojedynku miała wyłonić niezwykle emocjonująca końcówka. W niej więcej zimnej krwi zachowali obrońcy tytułu, którzy po bramce Michała Jureckiego mieli zaledwie jedno trafienie przewagi nad rywalami. Dwukrotnie w ataku nie popisali się Kamil Syprzak i Michał Daszek. Mimo niebywałej postawy Rodrigo Corralesa, Wisła nie odrobiła strat. W ostatniej minucie rzut karny zmarnował Valentin Ghionea, którego zatrzymał Marin Sego (28:29).

Dzisiejsze zwycięstwo pozwoliło kielczanom na obronę mistrzowskiego tytułu. Vive wygrało finałowe starcie 3-0. Przypomnijmy jednak, że sportowy poziom widowiska obniżyły liczne kontuzje w zespole z Płocka. To czwarte z rzędu i dwunaste w historii klubu mistrzostwo kraju.