PGNiG Superliga. Górnik mocno wystraszył mistrzów

Spotkanie trzeciej siły ubiegłego sezonu z mistrzem kraju zapowiadane było jako hit tej kolejki spotkań w PGNiG Superlidze. Oczekiwania kibiców zostały spełnione jak nigdy. Górnik Zabrze przez większość spotkania prowadził bardzo wyrównaną grę z faworytem. Ostatecznie wyższość ekipy Vive Tauronu Kielce uznał dopiero w końcówce meczu, ulegając 27:31.

Dodatkowego smaczku tej rywalizacji dodawał fakt, że w szeregach gospodarzy występuje aż trzech byłych zawodników Vive. Mariusz Jurasik, Bartłomiej Tomczak i Patryk Kuchczyński – bo o nich mowa – mieli szczególną motywację, aby w tym spotkaniu troszkę napsuć krwi byłemu pracodawcy. Inną zachętą dla kibiców, którzy w komplecie stawili się w zabrzańskiej hali, był fakt, że ich zespół przed trzema laty potrafił już sprawić niespodziankę i pokonał u siebie naszpikowaną gwiazdami ekipę z Kielc.

Początek pojedynku przyniósł miejscowym spore rozczarowanie. Pierwszą bramkę rzucili oni dopiero w 5. minucie, przegrywając wówczas 0:3. Od tego momentu gospodarze, korzystając z bardzo dobrej skuteczności Marka Daćko i mając na tyłach dobrze dysponowanego w bramce Sebastiana Suchowicza, potrafili odgryźć się mistrzom Polski i wyjść na prowadzenie 5:4. Był to zaledwie początek emocji. Goście za sprawą Michała Jureckiego i Denisa Bunticia odpowiedzieli serią bramek, odzyskując prowadzenie – 8:5.

Co z tego, skoro miejscowi w dwie minuty doprowadzili do remisu po 9. Końcówka pierwszej połowy to bój bramka za bramkę. To wszystko do momentu gry w podwójnej przewadze, jaką Górnik miał dzięki karom dla Zeljko Musy i Manuela Strleka. Wówczas po trafieniu Tomczaka zabrzanie prowadzili nawet 16:13. Taka zaliczka za bardzo ich rozluźniła, co bezwzględnie wykorzystali podopieczni Talanta Dujszebajewa. Przed przerwą mistrzowie kraju o mały włos nie doprowadzili do wyrównania.

W drugiej połowie Vive z szaleńczą mocą rzuciło się do odrabiania strat. Po karze dla Michała Kubisztala w 36. minucie goście prowadzili i to trzema golami. Kiedy wydawało się, że podłamani takim obrotem wydarzeń gospodarze odpuszczą i nie podejmą już walki z faworytem, do ich bramki wszedł Sebastian Kicki, szybko notując trzy obrony przy grze w osłabieniu. To ponownie natchnęło podopiecznych Patrika Liljestranda do jeszcze większego wysiłku. W 50. minucie Górnik odrobił straty i przegrywał tylko 25:26.

Od tego momentu kielczanie zastosowali swoją firmową, agresywną obronę, z którą ambitni gospodarze mieli wielkie problemy. Ostatecznie Vive wygrało spotkanie, ale dawno na krajowym podwórku gracze z Kielc nie spotkali się z tak niegościnnym przyjęciem.