PGNiG Superliga. Faworyci nie dali szans rywalom

Najlepsze cztery zespoły sezonu zasadniczego polskiej ligi piłki ręcznej mężczyzn: Vive Kielce, Orlen Wisła Płock, Górnik Zabrze oraz Pogoń Szczecin bardzo pewnie pokonały swoich przeciwników w pierwszych meczach ćwierćfinałowych fazy play- off. Rywalizacja w tej fazie toczyć się się będzie do dwóch wygranych spotkań.

Teoretycznie najłatwiejsze zadanie czekało zespół z Kielc. Najlepszy zespół sezonu zasadniczego PGNiG Superligi podejmował we własnej hali ósmy zespół ligi- MMTS Kwidzyn. Każdy inny wynik, niż wysoka wygrana gospodarzy przyjęta zostałaby jako sensacja.

Oba zespoły bardzo niemrawo rozpoczęły to spotkanie. Na parkiecie dominował chaos i brak skuteczności. Po kilku minutach nerwy opanowali mistrzowie Polski, który szybko wyszli na prowadzenie 9:3. Trener gości ratował się braniem przerw, aby skorygować błędy swoich podopiecznych, jednak te zabiegi okazały się nieskuteczne. Vive jeszcze powiększyło przewagę i na przerwę schodziło przy bardzo korzystnym dla siebie wyniku- 20:9.

Druga połowa była bardzo podobna do pierwszej. MMTS raził nieskutecznością, zaś gospodarze skutecznie kontrowali, coraz bardziej oddalając się od rywali. Ostatecznie zespół z Kielc rozgromił kwidzynian 41:19. Gracze ze Świętokrzyskiego zrobili w ten sposób milowy krok w stronę awansu do półfinału fazy play- off PGNiG Superligi.

Wicelider po fazie zasadniczej ligi- Wisła Płock- mierzył się u siebie z siódmą ekipą rozgrywek- PGE Stalą Mielec. Nafciarze bardzo szybko rzucili rywalom pięć goli, tracąc zaledwie jednego. Dobrze bronili bramkarze gospodarzy. Wisła kontrolowała przebieg gry i do przerwy ich przewaga nad Stalą wynosiła 11 bramek (17:6).

Druga połowa nie przyniosła niespodzianki. Zespół z Płocka sukcesywnie zdobywał kolejne bramki i powiększał rozmiar swojej wygranej nad przeciwnikiem. Mecz zakończył się wysokim triumfem Nafciarzy- 36:20.

Trzecia drużyna ligi po 22 kolejkach- Górnik Zabrze podejmował u siebie Chrobrego Głogów, który plasował się trzy pozycje niżej w tabeli. Szczypiorniści z Zabrza nie zawiedli swoich kibiców i pewnie pokonali rywali 33:24. Losy tego pojedynku rozstrzygnęły się w zasadzie już w pierwszych 30 minutach. Wtedy to Górnik rzucił 18 bramek, zaś Chrobry tylko 10. W drugiej części spotkania miejscowi utrzymali przewagę i wygrali ostatecznie różnicą 9 trafień.

Za najbardziej wyrównaną uchodziła rywalizacja Pogoni Szczecin z Azotami Puławy. Zespoły te zajęły w sezonie zasadniczym odpowiednio czwarte i piąte miejsce w PGNiG Superlidze. Miejscowi liczyli na triumf w tym pojedynku, ale chyba sami nie spodziewali się, że przyjdzie im on tak łatwo.

Pogoń znakomicie rozpoczęła spotkanie. Po 14. minutach szczecinianie prowadzili już 8:2, a po kolejnych trzech minutach 10:3. Trener gości poprosił o czas, lecz nie pomogło to zespołowi z Puław. Gospodarze bardzo dobrze bronili i dzięki temu wypracowali sobie do przerwy 10- bramkową przewagę (17:7).

W drugich 30 minutach obraz gry nie uległ zmianie. Pogoń utrzymywała dobrą skuteczność w obronie i rzucała kolejne bramki. Azoty zagrały nieco lepiej niż w pierwszej połowie, ale nie były w stanie zniwelować dystansu do rywali. Mecz zakończył się pewnym zwycięstwem szczypiornistów ze Szczecina 35:24.

Wyniki meczów ćwierćfinałowych PGNiG Superligi piłkarzy ręcznych:

Vive Targi Kielce – MMTS Kwidzyn 41:19 (20:9)
Vive Targi: Losert, Szmal – Grabarczyk 1, Tkaczyk 5, Olafsson 8, Chrapkowski 4, Aguinagalde 3, Bielecki 3, Jachlewski 2, Strlek 2, Lijewski 2, Buntić 4, Musa, Zorman, Rosiński, Cupić 7.
MMTS: Kiepulski, Kochański – Jedrzejewski 2, Genda, Zadura 2, Grzymski, Dobosz, Sadowski 2, Klinger, Szczepański 1, Rosiak 5, Nogowski 3, Kiepulski, Seroka 1, Łangowski, Daszek 3.

Orlen Wisła Płock – PGE Stal Mielec 36:20 (17:6)
Wisła: Morawski, Wichary – Ghionea 9/2, Syprzak 7/1, Wiśniewski 5, Kević 4, Milas 2, Jurkiewicz 2, Kavas 2, Nenadić 2, Nikcević 2, Zrnić 1/1, Eklemović, Kwiatkowski, Lijewski.
Stal: Kryński, Lipka – Janyst 4, Kostrzewa 4, Pribanic 4, Dzono 3/1, Sobut 3, Krępa 1, Szpera 1, Chodara, Gliński, Gudz, Obiała.

Górnik Zabrze – Chrobry Głogów 33:24 (18:10)
Górnik: Kicki, Kornecki, Suchowicz – Tomczak 9, Kubisztal 6, Kandora 5, Jurasik 3, Twardo 2, Buszkow 2, Nat 2, Stodtko 2, Orzechowski 1, Niedośpiał 1, Kuchczyński, Mokrzki.
Chrobry: Stachera, Kapela – Świtała 8, Gromyko 3, Prakapenia 3, Płócienniczak 2, Mochocki 3, Gregor 2, Świątek 1, Kubała 1, Płaczek 1, Gujski, Łucak, Witkowski, Biegaj.

Gaz-System Pogoń Szczecin – KS Azoty Puławy 35:24 (17:7)
Gaz-System Pogoń: Matkowski, Stojković – Bruna 3, Biały 2, Wardziński 6/4, Gierak 1, Krupa 2, Jedziniak 2, Statkiewicz 1, Marković 2, Konitz 7, Zaremba 2, Zydroń 5/1, Walczak 2.
KS Azoty: Bogdanov, Rasimas, Stęczniewski – Ćwikliński 3/1, Tylutki, Łyżwa 3, Kus, Skrabania 1, Tarabochia 1, Babicz 4, Szyba 4, Przybylski 1, Grzelak 1, Masłowski 2, Krajewski, Sobol 4/3.