Patrząc w przeszłość – historia Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich

Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie rozgrywane są od 1976 roku. Najwięcej zawodników wystartowało w 1998 roku w Nagano – 561. Przed czterema laty w Vancouver swoich reprezentantów wystawiły 44 kraje. Polacy do tej pory wywalczyli 44 medale – 11 złotych, 6 srebrnych i 27 brązowych.

Po raz pierwszy Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie rozegrano w 1976. Najlepszych niepełnosprawnych sportowców gościł szwedzki Örnsköldsvik. Na starcie pojawiło się 198 zawodników z 16 krajów. Polskę reprezentowało 7 paraolimpijczyków. Rywalizacja odbywała się na trasach zjazdowych i biegowych. W formie pokazu zaprezentowano wyścigi na torze lodowym na specjalnych siedzonkach tzw. „sledges”. Cztery lata później w norweskim Geilo zabrakło reprezentantów Polski. Na starcie stanęło jednak aż 299 zawodników.

W 1984 roku w Innsbrucku Polacy w końcu wywalczyli medale. Był to nasz najlepszych występ w historii Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich. Swoich reprezentantów wystawiło 21 państw. Choć biało – czerwonych było zaledwie 16., dorobek medalowy mieliśmy imponujący. Nasi reprezentanci wywalczyli 3 złote krążki, 2 srebrne i 8 brązowych. Po czterech latach najlepszych paraolimpijczyków ponownie gościł Innsbruck. Wzbogacił się także dorobek medalowy naszej reprezentacji. Polacy przywieźli z Austrii 8 medali, w tym 1 złoty, 1 srebrny i 8 brązowych.

W dalszych latach liczba startujących paraolimpijczyków nie wzrastała już tak gwałtownie. Najwięcej pojawiło się ich w Nagano – 561. Na japońskich igrzyskach najliczniejszą reprezentację wystawiła również Polska. Biało – czerwone barwy reprezentowało 26 zawodników.

W 2002 roku w Salt Lake City na skutek podwyższenia standardów kwalifikacyjnych spadła liczba startujących. Po raz pierwszy w igrzyskach udział wzięły Andora, Chiny, Chile, Chorwacja, Grecja i Węgry. Z biegiem czasu minimalnie powiększał się dorobek medalowy Polaków. Przed czterema laty nasi paraolimpijczycy tylko raz stawali na podium igrzysk. Brązowy medal w biegu na 15 km kobiet wywalczyła Katarzyna Rogowiec. W Vancouver swoich reprezentantów wystawiły 44 kraje.

Przez lata pojawiało się coraz więcej olimpijskich dyscyplin. W 1994 roku zadebiutował biathlon oraz hokej na sledgach. Do programu narciarstwa alpejskiego dołączono także supergigant. W 2006 roku w Turynie zawodnicy konkurowali również w curlingu na wózkach. W Soczi po raz pierwszy zobaczymy rywalizację snowboardzistów. Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski zaliczył je do kategorii narciarstwa alpejskiego.

Dorobek medalowy Polaków:

1984, Innsbruck – 3 złote, 2 srebrne, 8 brązowych

1988, Innsbruck – 1 złoty, 1 srebrny, 6 brązowych

1992, Tignes – Albertville – 2 złote, 3 brązowe

1994, Lillehammer – 2 złote, 3 srebrne, 5 brązowych

1998, Nagano – 2 brązowe

2002, Salt Lake City – 1 złoty, 2 brązowe

2006, Turyn – 2 złote

2010, Vancouver – 1 brązowy

Sport/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl