Liga Mistrzów. Niespodzianka w Pireusie, klęska „Kanonierów” w Dortmundzie

W meczu na szczycie pierwszej kolejki piłkarskiej Ligi Mistrzów Borussia Dortmund pokonała na Signal Iduna Park Arsenal Londyn 2:0. W pozostałych spotkaniach klęskę poniosło Atletico Madryt, a zwycięstwa zanotowały Liverpool, Real, Monaco, Zenit oraz Juventus. Punktami w Stambule podzieliły się Galatasaray i Anderlecht.

Szczęsny pod ostrzałem…
W Dortmundzie, grająca bez Łukasza Piszczka Borussia odprawiła z kwitkiem londyński Arsenal. Od początku spotkania gospodarze mieli zdecydowaną przewagą. Zepchniętych do defensywy „Kanonierów” stać było zaledwie na jedną okazję Danny’ego Welbecka. Bramkę Wojciecha Szczęsnego raz za razem ostrzeliwał Pierre-Emerick Aubameyang. W końcówce pierwszej połowy fantastycznym rajdem dwóch obrońców The Gunners minął Ciro Immobile i uderzeniem w długi róg wyprowadził miejscowych na prowadzenie.

Na początku drugiej odsłony meczu przełamał się Aubameyang. Piłkarz rodem z Gabonu otrzymał świetne podanie od Kevina Grosskreutza, minął polskiego golkipera i umieścił futbolówkę w siatce przyjezdnych. Ostatecznie skończyło się na 2:0, jednak wynik mógł być zdecydowanie wyższy. W dobrych okazjach Szczęsnego nie potrafili pokonać Mchitarjan i po raz kolejny „Auba”, który trafił jedynie w poprzeczkę. Słabo w ofensywie spisywał się Arsenal. Dwie dobre sytuacje Welbecka, nie świadczą o potencjale drużyny z północnego Londynu. Podopieczni Arsene’a Wengera po słabym meczu ponieśli pierwszą porażkę w sezonie.

Borussia Dortmund – Arsenal Londyn 2:0 (1:0)
C. Immobile 45’ P.E. Aubameyang 48’
Borussia: Weidenfeller – Durm, Sokratis, Subotić, Schmelzer (79’ Jojić) – Bender, Kehl (46’ Ginter) – Grosskreutz, Aubameyang, Mchitarjan – Immobile (86’ Ramos).
Arsenal: Szczęsny – Bellerin, Mertesacker, Koscielny, Gibbs – Arteta (77’ Podolski), Wilshere – Ramsey (63’ Cazorla), Sanchez, Oezil (63’ Oxlade-Chamberlain) – Welbeck.

Zmienne życie w Madrycie…
Od wysokiego triumfu na Bazyleą rywalizację w tegorocznej edycji Champions League rozpoczęli piłkarze Realu Madryt. „Królewscy” po słabych meczach w lidze potwierdzili, że będą liczyć się w walce o obronę tytułu, a rzucane przez wszystkich deklaracje o sile drużyny, nie są tylko wymysłem nieradzącego sobie z naporem wielkich gwiazd Carlo Ancelottiego. Wynik spotkania już w 14. minucie otworzył samobójczym trafieniem Marek Suchy. Jeszcze przed przerwą Los Blancos dołożyli rywalom trzy gole balastu. Bramki na Santiago Bernabeu zdobyli Bale, Ronaldo i Rodriguez. Choć w 38. minucie w siatce Casillasa futbolówkę umieścił Gonzalez, to pod koniec meczu wynik na 5:1 ustalił Karim Benzema.
Zdecydowanie gorsze humory po pierwszej kolejce Ligi Mistrzów mieć będą kibice Atletico. Ich ulubieńcy ulegli na wyjeździe niżej notowanemu Olympiakosowi Pireus 2:3. Rewelacyjne pierwsze pół godziny meczu zaliczyli mistrzowie Grecji, którzy po golach Masuaku i Afellay’a wyszli na dwubramkowe prowadzenie. Nadzieję w serca przyjezdnych wlało kontaktowe trafienie Mario Mandzukicia. Na ostateczne rozstrzygnięcia trzeba było czekać do ostatniego kwadransa, kiedy na gola Mitroglou odpowiedział Griezmann.

Real Madryt – FC Basel 5:1 (4:1)
M. Suchy 14’(sam.) G. Bale 30’ C. Ronaldo 31’ J. Rodriguez 37’ K. Benzema 80’ – D. Gonzalez 38’
Real: Casillas – Nacho, Pepe, Ramos (66’ Varane), Marcelo – Modrić (74’ Illarramendi), Kroos, Rodriguez – Bale, Benzema (82’ Hernandez), Ronaldo.
Basel: Vaclik – Samuel (64’ Kakitani), Schaer, Suchy – Xhaka, El-Nenny, Frei (83’ Delgado), Safari – Gonzalez, Zuffi – Streller (73’ Embolo).

Olympiakos Pireus – Atletico Madryt 3:2 (2:1)
A. Masuaku 13’ I. Afellay 31’ K. Mitroglou 73’ – M. Mandzukić 38’ A. Griezmann 86’
Olympiakos: Roberto – Elabdellaoui, Botia, Abidal, Masuaku – Maniatis, Kasami (84’ Giannoulis), Milivojević – Afellay (60’ N’Dinga), Dominguez (57’ Furster), Mitroglou.
Atletico: Oblak – Juanfran, Godin, Miranda, Ansaldi – Turan, Suarez (75’ Niguez), Gabi (56’ Griezmann) – Koke, Garcia (66’ Cerci), Mandzukić.

Wieczór pod hasłem udanych powrotów…
Po kilku latach przerwy do rywalizacji o tytuł najlepszej drużyny Starego Kontynentu powróciły Liverpool i AS Monaco. The Reds pokonali przed własną publicznością Ludogorec Razgrad 2:1, a zwycięstwo w doliczonym czasie gry zapewnił im gol Stevena Gerrarda z rzutu karnego. Łatwego przeciwnika nie mieli wicemistrzowie Francji, którzy po bramce Moutinho zwyciężyli ostatecznie „Aptekarzy” z Leverkusen 1:0. Dobry start zanotowały dodatkowo Juventus i i Zenit. Starą Damę do triumfu nad debiutującym Malmoe poprowadził niezawodny Carlos Tevez.